Ha nem változtatunk életmódunkon, 2030-ra az élelmiszer tehető majd felelőssé a legnagyobb arányú károsanyag-kibocsátásért. Évente 931 millió tonna élelmiszer-hulladék keletkezik a háztartásokban, a kereskedőknél és egyéb élelmiszeripari folyamatok során. Nem meglepő tehát, hogy világszinten az üvegházhatású gázok 8 százalékának termelődését a szemétben landoló ételek okozzák.
A Tesco elkötelezetten küzd a termőföldtől az asztalig vezető út során keletkező élelmiszer-pazarlás ellen, ezért 2017-ben a közép-európai kiskereskedelmi vállalatok közül elsőként adta ki jelentését a működése során keletkező élelmiszer-felesleg mennyiségéről.
Az áruházlánc Magyarországon azóta 68 százalékkal csökkentette élelmiszer-hulladékát, ezáltal pedig 89 590 tonnával járult hozzá a károsanyag-kibocsátás mérsékléséhez.
„Az éghajlatváltozás és a koronavírus-járvány együttes hatása még égetőbbé teszi az élelmiszer-pazarlás elleni fellépést. Legfrissebb adataink alapján a 2016/17-es pénzügyi év óta 68 százalékkal csökkentettük a működésünk során keletkező élelmiszer-hulladék mennyiségét. Ezzel mintegy 28 000 tonna élelmiszert mentettünk meg a kidobástól az élelmiszer-felesleg visszaszorítása, valamint adományozása terén végzett, évek óta tartó munkánkkal, amelyet munkatársainknak köszönhetően a járvány alatt is folyamatosan végeztünk. Országszerte a Tesco áruházak több mint 90%-a ajánlja fel napi szinten a megmaradt élelmiszert a rászorulóknak. Így az emberi fogyasztásra alkalmas élelmiszerfelesleg 83 százalékát fordíthattuk jótékony célra, ezzel is közelebb kerülve célkitűzésünkhöz, miszerint a Tescónál egyetlen falat fogyasztható élelmiszer sem veszhet kárba” - mondta Pálinkás Zsolt, a Tesco-Global Zrt. vezérigazgatója.
Az élelmiszeripar felelős a károsanyag-kibocsátás mintegy negyedéért, az élelmiszer-pazarlásból származó kibocsátás pedig magasabb, mint bármelyik országban, kivéve az Egyesült Államokat és Kínát. Az ENSZ előrejelzése szerint a következő 30 évben a Föld lakossága a jelenlegi 7,7 milliárdról 9,7 milliárd főre nő, ez pedig egyre nagyobb nyomást jelent bolygónk véges erőforrásaira.
Tavaly a Tesco 10 évvel a határidő előtt teljesítette az ENSZ 12.3-as Fenntartható Fejlődési Célját (SDG), amely az élelmiszer-hulladék 2030-ra történő megfelezéséről szól. A legfrissebb kimutatások szerint pedig az áruházlánc idén a bázisévhez képest már 69 százalékkal csökkentette az élelmiszerfelesleget közép-európai működésében. Az eredményben nagy szerepe van a frissáru-készletezési és -előrejelzési rendszer fejlesztésének, a termékválaszték racionalizálásának, valamint egyéb jó gyakorlatoknak, köztük a lejárathoz közeli termékek árcsökkentésének.
A Tesco tevékenysége túlmutat saját működésén, ezért az áruházlánc minden élelmiszeripari- és kereskedelmi vállalatot arra bíztat, hogy példáját követve kezdje el mérni és publikálni az élelmiszer-hulladék csökkentésével kapcsolatos saját adatait, hogy célzott lépéseket tehessen a pazarlás visszaszorítására.
A probléma túlságon nagy horderejű ahhoz, hogy egyetlen vállalat képes legyen megoldani azt. Ezért is igyekszünk éves élelmiszer-hulladék jelentéseinkkel nagyobb átláthatóságot teremteni az élelmiszeriparban. Örülünk neki, hogy tíz közép-európai beszállítónk – köztük a magyar Master Good Kft. – csatlakozik hozzánk, és idén szeptemberben nyilvánosságra hozza adatait. Hiszen közös érdekünk, hogy ezzel vásárlóinkat is ösztönözzük az élelmiszer-pazarlás mérséklésére
– tette hozzá Pálinkás Zsolt.
A Tesco eddig elért sikerei az élelmiszer-pazarlás elleni harcban:
- A Tesco az egyetlen élelmiszeripari szereplő Magyarországon, amelyik nyilvánosságra hozza a működésében keletkező élelmiszer-feleslegről és -hulladékról szóló adatait. A vállalat a 2016/17-es pénzügyi év óta éves gyakorisággal számol be eredményeiről.
- A Tesco Magyarországon a 2020/21-es pénzügyi évben 739 641 tonna élelmiszert értékesített, amelyből 9 497 tonna (el nem adott) élelmiszer-felesleg keletkezett. Ebbe beletartoznak az emberi és állati fogyasztásra átadott, valamint az adományozásra nem megfelelő élelmiszerek is, mely utóbbiak megsemmisítésre kerülnek.A megsemmisítésre kerülő élelmiszerek egy részét a Tesco biogáz üzemeknek adja át, így a hulladék egy jelentős része szintén hasznosul. A 2020/21-es pénzügyi évben 1822 tonna hulladék élelmiszerből lett így megújuló energia.
- Az elmúlt évben a Tesco a 2019/20-ban mért 5 474 tonnáról 2020/21-re 13 százalékkal 4 777 tonnára csökkentette élelmiszer-hulladékát, ami a teljes forgalmazott (kezelt?) élelmiszer-mennyiség kevesebb mint 0,65 százalékának felel meg. A 2016/17-es bázisévhez képest a csökkenés 68 százalékos, amellyel az áruházlánc túlteljesítette az ENSZ élelmiszer-hulladék megfelezéséről szóló Fenntartható Fejlődési Célját (SDG), amelyet tavaly ért el.
- A megmaradt élelmiszer szétosztását koordináló Magyar Élelmiszerbank Egyesülettel való partnerkapcsolata révén a Tesco 3 744 tonna élelmiszer-felesleget gyűjtött össze áruházaiban, és adományozott jótékony célra. Ez több mint 8,9 millió adag ételt jelent a rászorulók számára.
- A fogyasztásra alkalmas felesleg 83 százalékát az áruházlánc karitatív szervezeteknek és állatmenhelyeknek ajánlotta fel, ezzel is egyre közelebb kerülve az élelmiszer-hulladék nullára való csökkentéséhez.
- 2016/17 óta a Tesco mintegy 28 000 tonna élelmiszert mentett meg a kidobástól és adományozott a rászorulóknak, így több mint 89 000 tonnával csökkentette a vállalat károsanyag-kibocsátását. Emellett több mint 4 000 tonna élelmiszert továbbított állatmenhelyeknek.