Használj teljesen természetes és filléres növényvédő szereket a kertben

Ha nincsenek háziállataink, akik természetes úton trágyáznák a kertünket, akkor sem muszáj kemikáliákhoz nyúlnunk. Íme pár recept, amit legfeljebb pár száz forintból mi is gyorsan összekutyulhatunk a bolti növényvédő szerek vásárlása helyett.

Dicséretre méltó, ha valaki, aki megteheti, magának termeli a teraszon vagy a kertben a napi betevőt, vagy legalábbis annak egy részét. Akkor főleg, ha természetes növényvédő szerekkel teszi ezt. A kertészkedéssel és pár finomság termesztésével már tettünk is egy lépést, hogy a pénztárcánk vastagabb, az ökológiai lábnyomunk pedig kisebb legyen. Ráadásul abban is biztosak lehetünk, hogy egészséges dolgokat viszünk be a szervezetünkbe. Ha mindezek mellett természetes növényvédő szereket is használunk, akkor tuti, hogy egy csomó felesleges méreganyagtól mentesítjük magunkat és a környezetünket is.

Természetes növényvédő szerek, amikkel biztosan nem ártunk a környezetnek

Alga tea

Gyűjtsünk moszatot, hínárt  amikor vízparton járunk – arra mindenképpen figyeljünk oda, hogy ez a tevékenység nincs-e tiltva, nehogy szabályt szegjünk.

Öblítsük le, hogy eltávolítsuk róla a szennyeződéseket, vágjuk fel, majd helyezzük egy vízzel teli vödörbe néhány hétre. Ahogy a moszat lebomlik, a víz elnyeli a benne lévő tápanyagok egy részét.

Három-négy hetes áztatás után szűrjük le, hígítsuk feleannyi vízzel és már meg is locsolhatjuk növényeinket.

Keserűsó, sütőpor és ammónia

Egy megfelelő természetes műtrágyával minden szükséges tápanyagot megadhatunk növényeink számára. A keserűsónak magas a magnézium- és kéntartalma, amikre a növényeknek az egészséges lombozat kialakításához és a táplálék talajból való megfelelő felszívásához van szüksége.

A szódabikarbóna a bimbózó szirmok és a gombás betegségek elkerülése miatt fontos, az ammónia pedig az egészséges gyökérzet növekedését elősegítő nitrogént tartalmazza

Olyan edényben, ami legalább egy liter űrtartalmú, keverjünk össze másfél evőkanál keserűsót és ugyanennyi teáskanál szódabikarbonát, illetve fél teáskanál ammóniát, a fennmaradó részt pedig töltsük fel vízzel. Alaposan rázzuk össze és hagyjuk pihenni legalább tizenöt percig.

Banánhéj

A növényeknek ugyanúgy szüksége van káliumra a növekedéshez, akárcsak nekünk. Úgyhogy, ha legközelebb banánt esszük, ne dobjuk ki a héját!

Ássuk el néhány centiméter mélyre például rózsabokor, vagy más magas káliumszintet igénylő növény mellé, vagy áztassuk sokáig vízben és adjuk hozzá a keveréket más természetes trágyához.

Az akvárium vize

Ha van otthon egy akváriumunk, akkor feltehetőleg rendszeresen takarítjuk is azt. Mostantól ne öntsük ki a koszos vizet, hanem mentsük meg kerti locsoláshoz!

Bár a víz zavaros, büdös és piszkos lehet, pont azokat a tápanyagokat (például nitrogént) tartalmazza, amik elengedhetetlenek az egészséges növények nevelgetéséhez.

Mielőtt azonban mindent nyakon öntenénk vele, tesztelgessük egy-két növényen.

Komposzt tea

Töltsünk meg egy edényt vízzel a feléig vagy a harmadáig, és amikor ételmaradék vagy hulladék (például zacc, lefőzött tealevél, tojás-, gyümölcs-, vagy zöldséghéj) keletkezik, akkor törjük őket össze apróra és dobjuk bele a vízbe.

Tegyük félre és rázzuk fel minden nap egy héten keresztül. Közvetlen napfényre semmiképpen se tegyük és ne is fedjük le szorosan, ha nem akarjuk, hogy véletlenül felrobbanjon, ha nem figyelünk rá eléggé. Ki is önthetjük a kertbe, amint erjedni kezd.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!


Zöld növényeket minden kertbe, lakásba:

Forrásunk volt

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

7 opció, ahonnan szilveszterre hidegtálat, kocsonyát vagy aprósütit rendelhetsz

A szilveszteri bulikat saját bevallása szerint senki nem szereti, de azért mindenki megy valahová. Ez is egy olyan nap, mint a többi, vélik sokan, de azért főznek lencsét, korhelylevest, és mindenkinek megvannak a kis babonái, amiktől szebb, jobb, boldogabb új évet remélnek. Ebben nem tudunk segíteni, de ha december 31-én vendégeket vártok, mutatjuk, honnan lehet rendelni aprósütit, hidegtálat, és hol találtok isteni kocsonyát, ha ahhoz van kedvetek.

Kormos Lili

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...