Ha különböző mozgásformákról van szó, az emberi test szinte nem ismer határokat. A világ elit atlétái elképesztő tempóban képesek futni, hatalmas súlyokat bírnak el, hosszú kilométereket tudnak megtenni úszva, biciklivel vagy épp lóháton. Ahhoz azonban, hogy élsportolóvá váljon valaki, rengeteg edzésre, kitartásra és sok-sok időre van szükség. Ha neked nincs időd állandóan az edzőterembe járni, de mégis szeretnéd a legtöbbet kihozni magadból, érdemes lehet kipróbálnod azokat a természetes mozgásformákat, amiket a legtöbb ember könnyedén, ösztönösen elsajátít.
5 természetes mozgásforma, ha nem akarsz edzőterembe járni
Futás
Sokan a hátuk közepére sem kívánják a futást, pedig ha valami, a gyaloglás és a futás tényleg természetesen jön minden ember számára. Gondoljunk csak a gyerekekre, akik állandóan, fáradhatatlanul rohangálnak. A népszerű szerző, Christopher McDougall könyve, a Futni születtünk szerint az emberi test a hosszútávfutásra lett kitalálva, elképesztő állóképességgel rendelkezünk, hosszú lábaink pedig lehetővé teszik, hogy gyors tempóban haladjunk. A futás erősíti a vázizomzatot, támogatja a szív és a tüdő megfelelő működését, és fejleszti az állóképességet.
Úszás
Bár az úszás technikáját a modern világban úszóedzés során sajátítjuk el, már az ókorban is úsztak őseink élelemszerzési és szórakozási célból. Az úszás az egyik legegészségesebb és természetes mozgásforma, aminek nagy előnye, hogy kíméli az ízületeket, így ízületi problémákkal küzdők és idősek számára is kimondottan ajánlott.
Mászás
Sziklára vagy fára másznia őseinknek a túlélés érdekében kellett. A modern sziklamászás a 18. században született meg, azóta az ember meghódította a világ legmagasabb, legkitettebb csúcsait. Bár a professzionális falmászók sokszor extrém technikákat alkalmaznak, gyerekként senkinek nem okozott gondot, hogy felmásszon egy fára, vagy mászókákon lógjon egész nap. A falmászás alapjait bárki el tudja sajátítani, a sport erősíti a vázizomzatot, javítja a koordinációt.
Egyensúlygyakorlatok
A jó egyensúly fontos az esések megelőzése szempontjából, ami a legtöbb ember számára főként idős korban válik igazán lényegessé. Az egyensúlyozás képessége mindenkiben megvan, annak fejlesztése számos előnnyel jár: az egyensúlygyakorlatok erősítik a lábat, javítják a testtartást, és segítenek bennünket abban, hogy jobban tudjuk irányítani a testünket.
Súlyemelés
Elsőre azt gondolnánk, hogy semmi természetes nincs abban, hogy valaki hatalmas súlyokat emelget az edzőteremben. Azonban súlyok emelésére és cipelésére az élet minden területén szükség lehet. Nem muszáj hatalmas súlyokkal edzenünk, otthon is gyakorolhatjuk az emelés megfelelő pozícióját és technikáját, amikor felveszünk valamit a földről, vagy bevásárlás után cipekedünk.
Még több életmódcikk itt: