Szinte mindenkit érdekel, hogy mit tartalmaznak a nap mint nap fogyasztott élelmiszerek, a legtöbb embert a vásárlás során az adott termék tartósítószer-, cukor-, színezék- és szénhidráttartalma befolyásolja egy friss, országos kutatás szerint. A tápanyagbevitellel kapcsolatos tudás ugyanakkor hiányos, sokan nem tudják megfelelően értelmezni az élelmiszerek csomagolásán található tápérték-információkat.
Öt magyar vásárlóból négyen elolvassák az élelmiszerek címkéjét, az ott található információk – összetétel- és tápanyag-adatok – pedig háromnegyedüket befolyásolják abban, hogy melyik terméket vegyék le a polcról. A legtöbben (a válaszadók 77%-a) az üdítőitaloknál nézik meg, hogy mi áll a címkén, kétharmaduk a készételeknél, konzerveknél, illetve az alkoholos italoknál, a megkérdezettek fele a reggelizőpelyheknél, 37%-uk pedig a felvágottaknál, húskészítményeknél.
A felmérés alapján háromféle vásárlói magatartás azonosítható az egészségtudatosság mértéke szerint:
- a kevéssé egészségtudatosakat érdeklik ugyan az élelmiszerek összetevői, de jellemzően nem figyelnek oda rá, és nem is befolyásolja őket a vásárlásban, táplálkozásban;
- az átlagosan egészségtudatosak odafigyelnek a termékösszetevőkre, és befolyásolja is őket a vásárláskor, de a tápanyagbevitelüket nem figyelik;
- a nagyon egészségtudatosak minden szinten odafigyelnek a termékösszetevőkre, a napi tápanyag- és cukorbevitelüket is követik.
A kutatók megállapították, hogy a nők, a nyugdíjasok és a kisgyermekes édesanyák az átlagosnál egészségtudatosabbak, szemben például az alacsony iskolai végzettségűekkel.
A vásárlókat leginkább azért érdeklik a címkén olvasható termékösszetétel-információk, mert fontosnak tartják tudni, mit fogyasztanak. A vásárlás során a legtöbb embert a tartósítószer-, a cukor-, a színezék-, és a szénhidráttartalom befolyásolja, a válaszadók negyede ha teheti, cukormentes terméket választ.
A tápanyagbevitellel kapcsolatos tudás ugyanakkor hiányos, hiszen a válaszadók negyede tudja csak, hogy mit jelent a címkéken olvasható referencia-beviteli érték kifejezés, harmaduk van tisztában azzal, hogy az energiatartalmat jelölő kJ és kcal között mi a különbség, és csupán kétötödük tudja értelmezni a tápérték-tartalomra vonatkozó táblázat információit.
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Ezeket olvastad már?
Elképesztő, hogy ma már szinte mindenben cukor van! Vagy mégsem...
Tényleg elképesztő, hogy ma már mi mindenben van cukor. Mit érdemes vajon nézni a termékcímkén, hogy eldönthessük, jól vagy rosszul járunk-e az adott termékkel?
Bodon Judit dietetikusElhagynád a cukrot? Mutatjuk, mit keress az összetevőlistában - avagy...
Kipróbálnád a cukormentes étrendet? Akkor legyél nagyon résen, amikor a cukrot keresed az összetevőlistában!
Bodon Judit dietetikus12 élelmiszer, amiről tutira nem tudtad, hogy van benne szénhidrát
Nem eszel kenyeret, tésztát, krumplit? Van egy rossz hírünk: ettől még nem lesz szénhidrátmentes a diétád! A jó hír viszont az, hogy ez nem is baj.
Bodon Judit dietetikusEgészséges alternatívák az uzsisdobozba? Müzliszeleteket teszteltünk!
Vajon a müzliszelet tényleg jó választás az uzsonnás dobozba? Tényleg egészséges vagy inkább csak praktikus? 16 itthon kapható müzliszeletet teszteltünk!
Bodon Judit dietetikusforrás: eNet/Coca-cola kutatás