Térképnyelv - szerencsére nem olyan rossz a helyzet, mint ahogy kinéz

Fehéres, vöröses, fehér szegélyes, térképszerűen jelentkező foltokat látsz a nyelveden? Nem szép látvány, de nem kell nagyon megijedni!

Számos olyan betegség van, amelynek elnevezése egyben már magát a tünetet is leírja, ilyen a térképnyelv is: ha ránézünk a nyelvre, úgy néz ki, mint egy térkép, fehérebb és fehéres szegéllyel rendelkező vörösesebb elváltozások váltogatják egymást, mintha kis földrészek lennének. Bár első ránézésre igen ijesztő lehet, az esetek többségében ártalmatlan, a látható elváltozáson túl további panaszt nem okoz.

Dr. Nagy Eszter, a Rózsakert Medical Center fogorvosa segítségével tüneteit, valamint kezelésének szükségességét vettük végig.

dr. Nagy Eszter, a Rózsakert Medical Center fogorvosa

Pikkelysömör, stressz, cukorbetegség, dohányzás?

A térképnyelv kiváltó oka egyelőre nem ismert, gyermek- és felnőttkorban egyaránt megfigyelhető. Kutatások során ugyan keresték összefüggését a pikkelysömörrel, a stresszes életmóddal, sőt, a cukorbetegséggel is, de egyértelmű bizonyítékot nem találtak arra, hogy előfordulásának gyakorisága nagyobb lenne ezen betegségek esetén. Megvizsgálták a jelenség összefüggését a dohányzással is, de ezt sikerült teljes mértékben kizárni.

Ezek a cikkek is érdekelhetnek:

Ezeket olvastad már?

A térképnyelv tünetei

A legtöbb esetben a térképnyelv nem is kerül felismerésre, gyermekek esetén ennek aránya azért magasabb mégis, mivel a szájukat, nyelvüket, fogaikat a szülők rendszeresen ellenőrzik. Felnőttek esetén fogselymezés, illetve a nyelvtisztítás során derülhet fény rá.

  • Az esetek többségében a térképnyelv a látványon kívül más problémát nem okoz: de mivel nagy területen jelenik meg, így nagyon ijesztő lehet.
  • Ritkán ugyan, de további panaszokat is okozhat, pl. fájdalmat, nyelvégést - bár ezek is inkább csak kellemetlen tünetek, nem éles fájdalmat jelentenek.

Szükséges a kezelése?

Ha a látványon kívül más jelentős panasszal nem jár, nincs szükség kezelésre, maga a tünet külső beavatkozással nem szüntethető meg.

Érdemes az irritációt okozó, például csípős, fűszeres, vagy forró ételek és italokat elkerülni. Ha a nyelv fáj és érzékeny, javasolt a nyálkahártyát A-vitaminos olajjal kezelni: naponta kétszer kell a nyelvet nagyon vékonyan bekenni. A nagyobb fájdalom nem jellemző, ha mégis jelentkezne, fájdalomcsillapítók szedhetőek. Ebben az esetben azonban érdemes fogorvoshoz fordulni.

Bár a térképnyelvnek szövődményei nincsenek, és az elváltozás teljesen jóindulatú, mint minden jóindulatú szájüregi nyálkahártya-elváltozást, ezt is javasolt három havonta megmutatni a fogorvosnak. Az elváltozás változhat, sőt, akár egyik oldalról a másikra is vándorolhat, kiterjedése nagyobbá, vagy akár kisebbé is válhat, idővel elmúlhat.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Sütés-főzés kockázatok nélkül – így lehet füstmentes az ünnep

Hoppá, ez odaégett! Ugye veled is előfordult már hasonló az ünnepi kapkodásban? Nem vagy egyedül – az ünnepek során a sietség ugyanúgy rossz tanácsadó lehet, mint a rutin. Mindegy, hogy a gyakorlatlanság, a túlzott magabiztosság vagy egy rosszul értelmezett régi recept miatt sütöd túl kissé az ételt, az eredmény ugyanaz: nem lesz olyan egészséges, mint amilyen lehetne. Állj meg egy pillanatra még az ünnepek előtt, és gondold végig, mit tehetsz, hogy ne csak ízletesek, de táplálóak is legyenek az ünnepi finomságok.

Legújabb receptek

Baileys-es bonbon

Tavaly gasztro ajándéknak készült, de szaloncukor helyett is bátran elkészíthetjük! Nem kifejezetten ügyesség vagy gyakorlat kell hozzá, sokkal inkább türelem.

Kókuszos-dióhabos csiga

A kókuszos sütemények nagy kedvencek nálunk, így ez az egyszerű csiga is. A sütőporos tésztába került némi túró, melytől finom és puha marad pár napig, persze csakis, ha marad ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...