Terjeszthetik a szúnyogok a koronavírust? Itt a válasz!

Sokakat foglalkoztat a kérdés, de a szakemberek szerint alaptalan az aggodalom a kérdéssel kapcsolatban. 

A kórokozók, melyeket a szúnyogok úgy terjesztenek, hogy kiszívják a vérünket, közel félmillió halálesetet okoznak évente, és több százmillió megbetegedésért felelősek. A nőstény szúnyognak a tojások előállításához van szüksége a vérben lévő tápanyagokra. Arra azonban máig nincs tudományos bizonyíték, hogy szúnyogok képesek lennének terjeszteni a koronavírust is azzal, hogy megcsípnek egy fertőzött beteget.

Mást vírust terjesztenek

Mindezt annak ellenére állítják a szakértők, hogy a szúnyogok felelősek sok más vírus terjedéséért, például a dengue-lázat, a chikungunya lázat, és a Zikát is terjesztik, miközben emberről emberre szállnak. A parazita által okozott maláriát is szúnyogok terjesztik.Egy csomó más veszélyes vírust viszont nem adnak át, mint a HIV-et vagy az ebolát, ezeket el sem kapják, ha megcsípnek egy beteget.

Cseppel, nem vérrel terjed

A koronavírus cseppfertőzéssel terjed, köhögéssel, tüsszentéssel, vagy ezeknek a cseppeknek felületeken való megtapadásával. Bár előfordult már, hogy fertőzöttek vérében is találtak a vírusból, a tudomány jelenlegi állása szerint mégsem terjedhet vérrel a vírus. Bármilyen nagy adag fertőzött vért is szív magába a rovar, mivel ő maga nem lesz beteg, nem is képes a vírus továbbadására sem.

Ezt olvastad már?

Hogyan függ össze a természet kizsákmányolása a világjárvánnyal?

Lassan fertőz

Ezt a jelenséget azzal magyarázzák, hogy napokba is beletelhet, mire a szúnyogot az általa felszívott vér az emésztőrendszerén majd a sejtjein keresztül megfertőzi az egész állatot úgy, hogy eljusson a nyálmirigyekig, és továbbpasszolhassa. Ennek a bonyolult folyamatnak rengeteg pontján kell óriási akadályokkal megküzdenie a vírusnak, ehhez pedig nem minden vírus képes alkalmazkodni, a legtöbb már az emésztés folyamán kiürül, így nem képes továbbmenni.

via GIPHY

A WHO szerint sem

A WHO álláspontja is mítosznak ítéli a feltevést, amely szerint szúnyogok terjeszthetik a vírust. Jelenleg sokkal jobban kell tartanunk a másik embertől, mint az idegesítő, zümmögő kis rovaroktól, hiszen a jelenlegi tudásunk szerint a tünetmentes vagy már tünetekkel szenvedő koronavírus fertőzött emberek terjesztik a vírust köhögésükön, tüsszentésükön, vagy az ezekből származó cseppek felületeken való megtapadásán keresztül.

Ezeket olvastad már?

Ezeket olvastad már?

Címlapkép: Getty Images

via és via

Hirdetés

Támogatott tartalom

Sütés-főzés kockázatok nélkül – így lehet füstmentes az ünnep

Hoppá, ez odaégett! Ugye veled is előfordult már hasonló az ünnepi kapkodásban? Nem vagy egyedül – az ünnepek során a sietség ugyanúgy rossz tanácsadó lehet, mint a rutin. Mindegy, hogy a gyakorlatlanság, a túlzott magabiztosság vagy egy rosszul értelmezett régi recept miatt sütöd túl kissé az ételt, az eredmény ugyanaz: nem lesz olyan egészséges, mint amilyen lehetne. Állj meg egy pillanatra még az ünnepek előtt, és gondold végig, mit tehetsz, hogy ne csak ízletesek, de táplálóak is legyenek az ünnepi finomságok.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Téli feltöltődés a büki termálvíz erejével

Képzeljük el a pillanatot, mikor a szobából vagy akár a medencéből szemléljük a szállingózó hópelyheket, és lelkünket a megnyugvás szelleme járja át. Az év legzordabb, mégis csodás időszakában megérdemlünk egy kis kényeztetést, finom falatokat, lágy illatokat és stresszoldó kezeléseket.

Legújabb receptek

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...