A kórokozók, melyeket a szúnyogok úgy terjesztenek, hogy kiszívják a vérünket, közel félmillió halálesetet okoznak évente, és több százmillió megbetegedésért felelősek. A nőstény szúnyognak a tojások előállításához van szüksége a vérben lévő tápanyagokra. Arra azonban máig nincs tudományos bizonyíték, hogy szúnyogok képesek lennének terjeszteni a koronavírust is azzal, hogy megcsípnek egy fertőzött beteget.
Mást vírust terjesztenek
Mindezt annak ellenére állítják a szakértők, hogy a szúnyogok felelősek sok más vírus terjedéséért, például a dengue-lázat, a chikungunya lázat, és a Zikát is terjesztik, miközben emberről emberre szállnak. A parazita által okozott maláriát is szúnyogok terjesztik.Egy csomó más veszélyes vírust viszont nem adnak át, mint a HIV-et vagy az ebolát, ezeket el sem kapják, ha megcsípnek egy beteget.
Cseppel, nem vérrel terjed
A koronavírus cseppfertőzéssel terjed, köhögéssel, tüsszentéssel, vagy ezeknek a cseppeknek felületeken való megtapadásával. Bár előfordult már, hogy fertőzöttek vérében is találtak a vírusból, a tudomány jelenlegi állása szerint mégsem terjedhet vérrel a vírus. Bármilyen nagy adag fertőzött vért is szív magába a rovar, mivel ő maga nem lesz beteg, nem is képes a vírus továbbadására sem.
Ezt olvastad már?
Hogyan függ össze a természet kizsákmányolása a világjárvánnyal?
Lassan fertőz
Ezt a jelenséget azzal magyarázzák, hogy napokba is beletelhet, mire a szúnyogot az általa felszívott vér az emésztőrendszerén majd a sejtjein keresztül megfertőzi az egész állatot úgy, hogy eljusson a nyálmirigyekig, és továbbpasszolhassa. Ennek a bonyolult folyamatnak rengeteg pontján kell óriási akadályokkal megküzdenie a vírusnak, ehhez pedig nem minden vírus képes alkalmazkodni, a legtöbb már az emésztés folyamán kiürül, így nem képes továbbmenni.
A WHO szerint sem
A WHO álláspontja is mítosznak ítéli a feltevést, amely szerint szúnyogok terjeszthetik a vírust. Jelenleg sokkal jobban kell tartanunk a másik embertől, mint az idegesítő, zümmögő kis rovaroktól, hiszen a jelenlegi tudásunk szerint a tünetmentes vagy már tünetekkel szenvedő koronavírus fertőzött emberek terjesztik a vírust köhögésükön, tüsszentésükön, vagy az ezekből származó cseppek felületeken való megtapadásán keresztül.
Ezeket olvastad már?
Ezeket olvastad már?
Néhány egyszerű lépés az erősebb, ellenállóbb tüdőért
Ha a kézmosás és a távolságtartás megvan, jöhet a tüdő kapacitásának bővítése.
adminFertőtleníts, de ne mérgezd meg magad - erre vigyázz, ha...
Lehetséges-e túlzásba vinni a fertőtlenítést, avagy mire kell figyelni, hogy ne mérgezzük meg magunkat takarítás közben?
NosaltyÉrdemes-e narancsbőr elleni krémeket használni, és ha igen, mire kell...
Nagyrészt genetikai jelenség, így alig tudunk tenni valamit ez ellen az utálatos bőrelváltozás ellen, ha viszont mégis drága krémet veszünk, figyeljünk oda, mi van benne.
NosaltySzázezrek nézik a végtagok nélküli youtubert, aki sminkel
Egy igazán inspiráló történet arról, hogy minden lehetséges, ha igazán akarjuk.
Liptai LillaCímlapkép: Getty Images