Terhességi diabétesz: a kismamák rémálma. Tudj meg mindent erről a betegségről!

A cukorbetegség egyik speciális formája alakulhat ki a várandósság alatt. Most megtudhatod, miért alakul ki, hogy diagnosztizálják, és mi a teendő pozitív eredmény esetén.

A terhességi cukorbetegség veszélyes az anyára és a magzatra nézve is. Dr. Vass Viktor a Rózsakert Medical Center diabetológusa segítségével elmondjuk, mitől alakulhat ki, hogyan szűrhető és kezelhető ez a betegség.

Dr. Vass Viktor, a Rózsakert Medical Center diabetológusa

Miért alakulhat ki cukorbetegség a terhesség alatt?

A várandósság alatt több olyan hormon termelődik, amelyek az inzulinnal ellentétes hatásúak, ennek következtében szénhidrátanyagcsere-zavar alakulhat ki. A terhességi cukorbetegség kialakulásának kockázatát növeli a 35 év feletti anyai életkor, a túlsúly és az elhízás, a családban előforduló cukorbetegség, a policisztás ovárium szindróma és a korábbi terhesség során kimutatott terhességi cukorbetegség, a fizikai inaktivitás, és a magas vérnyomás – akkor is, ha ez kezelés alatt áll.

Miért veszélyes ez?

A terhességi cukorbetegség növeli a vetélés, a koraszülés és a szülési szövődmények kockázatát. Gyakoribb a magzati túlnövekedés és a gyermek hajlamosabb lesz az elhízásra és a kettes típusú cukorbetegségre. Az anyánál szintén megnő a kettes típusú diabétesz kockázata és a következő várandósságok során nagyobb eséllyel alakul ki ismét terhességi cukorbetegség.

Mikor szükséges szűrni?

Minden kismamának kötelező elvégezni a terheléses vércukorvizsgálatot. Magas kockázatúaknak a 12. héten, alacsony kockázatúaknak a 24-28. héten. A magas kockázatúaknál a 12. heti negatív eredmény esetén a 24-28. héten meg kell ismételni vizsgálatot.

Hogyan történik a cukorterhelés?

A vizsgálatra a páciensnek kora reggel, éhgyomorra kell érkeznie. A vizsgálat elvégzése előtt éjféltől csak vizet fogyaszthat, és minimum 8 óra alvás szükséges. Pár napig a teszt előtt legalább 150 g szénhidrátot kell fogyasztani, fogyókúrázni nem szabad és a megerőltető sporttevékenységet, pl. aerobik, spinning, futás is kerülni kell. Ha beteg, a vizsgálatot nem lehet elvégezni, fontos, hogy a páciens gyógyult és láztalan legyen. A vércukorterhelést korán reggel, legkésőbb 8 órakor el kell kezdeni.

A vizsgálat első lépéseként megmérik az éhgyomri vércukorértékét, majd a kismamának meg kell innia 75 g glükóztartalmú italt (limonádé, tea formájában vagy kevés frissen facsart citromlével). Ez után egy órával és két órával is megmérjük a vércukorértékét. Terhességi cukorbetegség esetén - a legfrissebb kutatásokra épülő 2018-as amerikai diabétesz ajánlások alapján - a határértékek szigorúbbak, mint a diabétesz más típusai esetén: a diagnózis akkor áll fenn, ha az éhgyomri vércukorszint 5,1, az egyórás 10, a kétórás pedig 8,5 mmol/l, vagy annál magasabb.

Medvehagymás falafel

A falafel hagyományosan csicseriborsóból készülő golyó vagy fasírt. A Közel-Keletről ered, mára az egész világon elterjedt. Különösen a vegetáriánus étrendek követői között ...

Almás-epres teljes kiőrlésű pite

Ez a pite a "legkedvencebb piténk", amit eddig készítettem. Azt hihetnénk, hogy az olyan tészta, ami teljes kiőrlésű liszttel készül, az nem lehet olyan finom, mint a hagyományos...na ez ...

Hogyan kezelhető?

Amennyiben terhességi cukorbetegséget diagnosztizálnak, a kismamának speciális diétát kell tartani, hogy elérje a célértéket. A diétát a dietetikus a diabetológus segítségével határozza meg, alapja a napi 5-6-szori étkezés és a szénhidrátbevitel optimalizálása. Szükséges a rendszeres vércukorszint-ellenőrzés: éhgyomorra, és a három főétkezés után 60 perccel szükséges megmérni a vércukorszintet és erről naplót vezetni. Emellett pedig a reggeli első vizeletből ketonteszt elvégzése szükséges.

Amennyiben a beállított étrend ellenére a vércukorértékek magasak (éhgyomri 5,3 mmol/l feletti vagy étkezés után 60 perccel 7 mmol/l feletti), vagy keton jelenik meg a vizeletben, akkor inzulinterápia megkezdése válik szükségessé. Szülés után 6 héttel OGTT ismétlése javasolt, negatív eredmény esetén három évente utánkövetés szükséges.

Ezek a cikkek is érdekelhetnek:

Ezeket olvastad már?

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

Ismerd meg a bottargát, és azt is elmondjuk, hogy használd...

A bottarga egy különleges gasztronómiai alapanyag, amelyet gyakran neveznek a "tenger aranyának". Azok számára, akik még nem találkoztak vele, a bottarga nem más, mint sózott és szárított halikra, amely különleges ízvilágával azonnal magával ragadja az ínyenceket. Ezt a mediterrán kincset évezredek óta fogyasztják, és ma is nagy becsben tartják a kulináris világban.

Hering András

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...