A terhességi cukorbetegség veszélyes az anyára és a magzatra nézve is. Dr. Vass Viktor a Rózsakert Medical Center diabetológusa segítségével elmondjuk, mitől alakulhat ki, hogyan szűrhető és kezelhető ez a betegség.
Miért alakulhat ki cukorbetegség a terhesség alatt?
A várandósság alatt több olyan hormon termelődik, amelyek az inzulinnal ellentétes hatásúak, ennek következtében szénhidrátanyagcsere-zavar alakulhat ki. A terhességi cukorbetegség kialakulásának kockázatát növeli a 35 év feletti anyai életkor, a túlsúly és az elhízás, a családban előforduló cukorbetegség, a policisztás ovárium szindróma és a korábbi terhesség során kimutatott terhességi cukorbetegség, a fizikai inaktivitás, és a magas vérnyomás – akkor is, ha ez kezelés alatt áll.
Miért veszélyes ez?
A terhességi cukorbetegség növeli a vetélés, a koraszülés és a szülési szövődmények kockázatát. Gyakoribb a magzati túlnövekedés és a gyermek hajlamosabb lesz az elhízásra és a kettes típusú cukorbetegségre. Az anyánál szintén megnő a kettes típusú diabétesz kockázata és a következő várandósságok során nagyobb eséllyel alakul ki ismét terhességi cukorbetegség.
Mikor szükséges szűrni?
Minden kismamának kötelező elvégezni a terheléses vércukorvizsgálatot. Magas kockázatúaknak a 12. héten, alacsony kockázatúaknak a 24-28. héten. A magas kockázatúaknál a 12. heti negatív eredmény esetén a 24-28. héten meg kell ismételni vizsgálatot.
Hogyan történik a cukorterhelés?
A vizsgálatra a páciensnek kora reggel, éhgyomorra kell érkeznie. A vizsgálat elvégzése előtt éjféltől csak vizet fogyaszthat, és minimum 8 óra alvás szükséges. Pár napig a teszt előtt legalább 150 g szénhidrátot kell fogyasztani, fogyókúrázni nem szabad és a megerőltető sporttevékenységet, pl. aerobik, spinning, futás is kerülni kell. Ha beteg, a vizsgálatot nem lehet elvégezni, fontos, hogy a páciens gyógyult és láztalan legyen. A vércukorterhelést korán reggel, legkésőbb 8 órakor el kell kezdeni.
A vizsgálat első lépéseként megmérik az éhgyomri vércukorértékét, majd a kismamának meg kell innia 75 g glükóztartalmú italt (limonádé, tea formájában vagy kevés frissen facsart citromlével). Ez után egy órával és két órával is megmérjük a vércukorértékét. Terhességi cukorbetegség esetén - a legfrissebb kutatásokra épülő 2018-as amerikai diabétesz ajánlások alapján - a határértékek szigorúbbak, mint a diabétesz más típusai esetén: a diagnózis akkor áll fenn, ha az éhgyomri vércukorszint 5,1, az egyórás 10, a kétórás pedig 8,5 mmol/l, vagy annál magasabb.
Hogyan kezelhető?
Amennyiben terhességi cukorbetegséget diagnosztizálnak, a kismamának speciális diétát kell tartani, hogy elérje a célértéket. A diétát a dietetikus a diabetológus segítségével határozza meg, alapja a napi 5-6-szori étkezés és a szénhidrátbevitel optimalizálása. Szükséges a rendszeres vércukorszint-ellenőrzés: éhgyomorra, és a három főétkezés után 60 perccel szükséges megmérni a vércukorszintet és erről naplót vezetni. Emellett pedig a reggeli első vizeletből ketonteszt elvégzése szükséges.
Amennyiben a beállított étrend ellenére a vércukorértékek magasak (éhgyomri 5,3 mmol/l feletti vagy étkezés után 60 perccel 7 mmol/l feletti), vagy keton jelenik meg a vizeletben, akkor inzulinterápia megkezdése válik szükségessé. Szülés után 6 héttel OGTT ismétlése javasolt, negatív eredmény esetén három évente utánkövetés szükséges.
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Ezeket olvastad már?
Étrendi ajánlások cukorbetegeknek
A kiegyensúlyozott cukorbetegétrendet nem ördöngösség jól megoldani, de akad pár szabály, amelyeket ehhez be kell tartatni.
adminHelytelen életmód = cukorbetegség?
Sokan hiszik, hogy velük nem történhet meg. Pedig igen, észrevétlenül. Ha nem figyelsz, te is lehetsz cukorbeteg!
adminTe hallottál már a 3-as típusú diabéteszről? A diabetológust kérdeztük...
Az 1-es és a 2-es típusú cukorbetegségről már biztos mindenki hallott, de hogy alakulhat ki vajon az ún. 3-as típusú diabétesz?
Rózsakert Medical CenterKiderült: szívbeteg lehetsz, ha túl kevés szénhidrátot eszel
A szénhidrátok megvonása árthat a szívnek, az alacsony szénhidráttartalmú étrenden élők esetében jelentősen nőhet az egyik leggyakoribb szívritmuszavar kockázata.
Nosalty