Készíts velünk TEPERTŐT házilag – A szalonnaszag diadalának története

Nem kertelünk: a házi tepertőkészítés ha nem is veszélyes, de szagos üzem, de a zsír kedvelőinek kedvence lehet. Még ha van is egy jókora ablak a konyhánkban, garantált, hogy a konyha és a környéke napokig "illatos" marad. Cserébe isteni mangalicatepertőt majszolhatunk, nagyon boldogan.

Kezdjük az elején: ha tepertőt készítünk, legyünk igazi konyhai játszós ruhában, aminek bátran mangalicaszaga lehet. Ezen felül kell nekünk még egy (szerintem) magasabb falú edény (hogy a sercegő olajat kordában tartsuk, és kevesebbet kelljen takarítani), egy fakanál és egy krumplinyomó is.

Az alábbi módszerrel barnára sült, belül nedves, mégis roppanós külsejű tepertőt kapunk. Egy valamire kell igazán odafigyelnünk: ne legyen magas a zsír hőmérséklete, mert akkor inkább „elpárolog” a zsír, mintsem hogy mennyei tepertő lenne belőle.

Hozzávalók:

  • 1 kiló mangalica zsírszalonna/háj (ez lehet sertés, kacsa, vagy liba is természetesen)
  • 1 dl víz
  • 1 vöröshagyma / 3 gerezd fokhagyma
  • 1 dl tej

Ebből a mennyiségből nagyjából 140 g tepertőt kapunk. A kívánt mennyiség fényében szorozzuk fel a hozzávalók arányát.

Figyeljük a zsír hőmérsékletét és kavargassuk jól azt a zsírtengert!

Az előkészítés nagyjából 10 percet se vesz igénybe: vágjuk fel zsírszalonnát/hájat ízlésünk szerinti darabokra. Én 2*2 centis darabokra vágom, mert azokból tényleg falatnyi tepertők lesznek. Ha ezzel megvagyunk, tegyük a zsírszalonnát a vízzel együtt az edénybe, majd süssük közepes lángon. Tartsuk szemmel és kevergessük rendszeresen, majd kb. 30 perc elteltével durrantsunk alá jobban. Ha már nagyjából meg vagyunk elégedve az állagával, dobjuk bele a vöröshagymát/fokhagymát, aztán adagoljuk hozzá a tejet.

Mielőtt bárki meghökkenne, a tejtől lesz szép barnás színe a tepertőnknek. Csak vigyázzunk, mert a tejtől kisercenő zsír mindent összepiszkol. Ennek fényében vagy válasszunk egy magasabb falú edényt, vagy öntsük le a zsír egy részét.

Ha elkészült a tepertő, a krumplinyomó segítségével nyomjuk ki belőle a felesleges zsírt, majd hagyjuk kihűlni. Biztos van, aki forrón szereti, de csak óvatosan, mert nagyon el tudja csapni az ember hasát.

A kiolvadt zsírt pedig becsüljük meg, használjuk el főzés során, süssük bele kenyérbe vagy kenjük kenyérre.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!


Ezek a cikkek is érdekelhetnek:

Hirdetés

Támogatott tartalom

Tartós árcsökkentés: 2021-es árakkal találkozhatsz az ALDI-ban

2024. november 21-től illetve 28-tól 57 közkedvelt zöldség, gyümölcs és friss hús árát tartósan csökkentettük, hogy valódi segítséget nyújtsunk a magyar családok számára. Az a célunk, hogy a mindennapi bevásárlást pénztárcabarátabbá tegyük – nemcsak az ünnepek előtt, hanem hosszabb távon is, hiszen a kedvező árak a karácsonyi szezon után is megmaradnak.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Elkészítettük a Bosch „MUM, de jó!” Ünnepváró Receptverseny első helyezettét,...

Lezárult a Bosch Ünnepváró Receptversenye, amire több, mint 140 recept érkezett. A három dobogós helyezés mellett egy különdíjat is kiosztottunk lelkes feltöltőink között. Az első helyet Judit69 nevű felhasználónk nyerte adventi kalácsával. A receptet a Bosch háziasszonyával, “Fűszeres” Bodrogi Eszterrel mi is elkészítettük, miközben leteszteltük a verseny főnyereményét, a Bosch MUM 5 konyhai gépet. A végeredmény egy szaftos, álompuha kalács lett, amely gyors finomság karácsonyra, mégis egyedi, ötletes és mutatós az ünnepi asztalon.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

Ismerd meg a bottargát, és azt is elmondjuk, hogy használd...

A bottarga egy különleges gasztronómiai alapanyag, amelyet gyakran neveznek a "tenger aranyának". Azok számára, akik még nem találkoztak vele, a bottarga nem más, mint sózott és szárított halikra, amely különleges ízvilágával azonnal magával ragadja az ínyenceket. Ezt a mediterrán kincset évezredek óta fogyasztják, és ma is nagy becsben tartják a kulináris világban.

Hering András

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...