Tényleg nem igazi tej a BOLTI TEJ? Megkérdeztük a Nébih-et!

Te is azt tartod, hogy a bolti tej nem "az igazi"? Tényleg tesznek bele még valamit a sima tehéntejen kívül? És miért nem lesz belőle soha tejföl? Most utánajártunk! 

Emlékeztek még arra, amikor a tejet tekintettük az egészség első számú forrásának? Gyerekkorunkban a szüleink biztattak, hogy igyunk minél többet, attól lesznek egészségesek a csontjaink, és nagyra növünk majd, mi pedig ittuk szorgosan, a tej szupersztár élelmiszernek számított. Mára viszont egyre több a laktózérzékeny/tejfehérje-allergiás, sokan nem szeretik a bolti tejet, mert meghatározhatatlan “műízzel” azonosítják, a nyers tejet pedig még ennél is kevesebben fogyasztják, hiszen szerintük túl "karakteres" íze van.

De tényleg, mi kerül a bolti dobozos tejekbe, és miért nem lehet belőlük mondjuk túrót készíteni? Mesterséges tejet iszunk a húsz évvel ezelőttihez képest?

Megkérdeztük a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatalt (NÉBIH), van-e alapja az aggodalmaknak, és mit iszunk manapság, ha tejet öntünk a poharunkba (öntsünk tiszta tejet a pohárba!).

A hatóság válasza megnyugtató:

"A kereskedelemben kapható hőkezelt és homogénezett fogyasztói tehéntej nem tartalmaz, nem tartalmazhat mást, mint a nőstény szarvasmarhából (a tehénből) kifejt tejet" - mondja a Nébih.

"A tejüzemek saját felelőssége, hogy betartva a hazai (pl. Élelmiszertörvény) és európai uniós jogszabályokat (pl. 853/2004 EK rendelet) biztonságos és jó minőségű tejet bocsássanak a kereskedelem rendelkezésére. További garanciát nyújtanak a jogszabályok betartását felügyelő, élelmiszer-biztonsági hatóságok is. A Nébih és a kormányhivatalok élelmiszer-biztonsági szervei a tejüzemek, tejtermelő gazdaságok folyamatos ellenőrzését a kapható tejek rendszeres laboratóriumi vizsgálatát is elvégzik."

Oké, de hogyan kerül a frissen fejt tej a dobozokba, mit adnak hozzá tartósítószerként, hogy sokáig elálljon?

A Nébih szakemberei ezt is elmagyarázzák:

“Atejüzemek a tejgazdaságokból beérkező hűtött, nyers tejet átveszik, előbb hűtik, majd pasztőrözik, homogenizálják, beállítják a zsírtartalmát, és dobozba, zacskóba, palackba csomagolják. Semmi más beavatkozást nem végeznek, a tejhez semmit sem adhatnak, és nem vehetnek el belőle. A tejzsírbeállítás az egyetlen beavatkozás a tej beltartalmi értékeinek megváltoztatására, de csak így tudják garantálni, hogy a kereskedelemben kapható tej valóban a csomagolásán megjelölt, pontos zsírtartalommal bírjon. Eszerint kapható 1,5 %, 2,8% vagy 3,5% zsírtartalmú tej.”

Receptajánló:

Klasszikus madártej

Tojás, tej, cukor, vanília – gyakorlatilag ennyiből áll a madártej. Nem kell bele se keményítő, se liszt, se pudingpor, így is szép sűrű, na meg eszméletlen finom krémet kapunk, ha ...

Mi akkor az oka annak, hogy a boltban kapható tejekből nem lehet túrót vagy tejfölt készíteni?

Kiderült, hogy ez sem tudható be annak, hogy a bolti tej minősége alacsony:A „bolti” tej hőkezelésen, ún. pasztőrözésen esik át. Ezzel a benne levő mikrobák többsége elpusztul, és a tej fogyasztása biztonságossá válik. De nemcsak az egészségünket veszélyeztető mikroorganizmusok pusztulnak el, hanem jórészt azok is, amikre a tej savanyításához, vagyis a kérdésben szereplő savanyított tejtermékek előállításához szükség van. Ilyenkor különböző baktériumkultúrák segíthetnek, melyekkel a tejet beoltva a megfelelő irányú folyamat (savanyodás) beindul.”

Receptajánló:

Török sült tejberizs

A sült tejbegríz gyümölcsös és mézes-mandulás változata is nagy kedvencünk, gondoltam a sült tejberizs is sikert fog aratni a gyerkőcöknél. Nem tévedtem, rögtön bekerült a favoritok ...

Formabontó túró rudi

Már régóta foglalkoztatott a gondolat, hogy megpróbáljam reprodukálni itthon a "piros pöttyöst". Végre a tettek mezejére léptem: "apró", formabeli eltéréssel ugyan, de megszülettek a ...

Azt is megkérdeztük, mire figyeljenek azok, akik szeretnek friss tehéntejet vásárolni a piacon:

Nyers tejet csak azzal az írásbeli felhívással lehet árusítani, ami figyelmezteti a vásárlót arra, hogy a nyers tej „csak hőkezelés után fogyasztható”. Tudniillik a nyers tejben különböző mikróbák (baktériumok, vírusok) vannak jelen, amelyek enyhébb-súlyosabb emberi megbetegedést okozhatnak, felforralással azonban a tej biztonságossá tehető.

És mi az az oltóenzim?

Sok sajt és joghurt címkéjén szerepel az oltóenzim és/vagy kultúra összetevő, de milyen célt szolgálnak ezek a tejtermékekben? Az oltóenzim a szarvasmarhák oltógyomrában levő anyag, amit ősidők óta használ az emberiség a sajtok előállításához.A „kultúra” a tejiparban különböző baktériumok, gombák irányított, felügyelt, ellenőrzött tenyészete, amikkel a tejet beoltva a megfelelő irányú alvadás, savanyodás beindul. Erre a sajtok, joghurtok, tejföl, túró és más ún. savanyított tejtermékek előállításához van szükség.

Ezeket olvastad már?

Legújabb receptek

3 napos mézeskalács-sajttorta

Egy igazi fűszeres karácsonyi finomság. A nevét azért kapta, mert a mézeskalácsok és a torta pihentetési ideje miatt 3 nap alatt készül el. Kóstoljátok meg! :)

Tejfölös-sajtos csirkecomb

A csirkecombot már előző este befűszerezhetjük, így az ízek jól átjárják a húst, másnap pedig csak a sütéssel kell majd foglalatoskodnunk. Én barna rizsből készült rizibizivel ...

Preckedli (diós linzer) cukorbetegeknek

Tálalás előtt szórjuk meg ízlés szerint poreritrittel, majd úgy kínáljuk. Száraz, hűvös helyen tárolva egy-két hétig is eláll, sőt minél tovább áll, annál finomabb, és omlósabb ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...