Tényleg jó a méz a megfázásra?

Régóta természetes gyógymódként ajánlják, ezért a kutatók most rengeteg tanulmányt néztek át, hogy rájöjjenek: tényleg hatásos-e.

A BMJ Evidence-Based Medicine tudományos folyóiratban megjelent tanulmány szerint a felsőlégúti megbetegedések az antibiotikumhasználat leggyakoribb okai, ami már csak azért is problémás, mert a legtöbb ilyen megbetegedés nem is bakteriális, hanem vírusos eredetű (80 százalékát a rhinovírus okozza) – semmire nem jó tehát ellene az antibiotikum. A szakértők szerint lassú világjárványként is emlegetett antibiotikum-rezisztencia kialakulásának fontos oka a túl sokszor és feleslegesen felírt, majd nem szakszerűen beszedett antibiotikum.

via GIPHY

Nem rossz megközelítés hát, hogy az emberek az enyhébb betegségek esetén inkább a természetes megoldásokhoz fordulnak. A mézről évtizedek, sőt, lehet, hogy évszázadok óta mondják már, hogy nagyon jó a megfázás és egyéb felsőlégúti megbetegedések kezelésére, és számos kutatás is foglalkozott már vele, hogy vajon tényleg így van-e. Az Oxfordi Egyetem kutatói most a fent említett folyóiratban megjelent tanulmányukban sorra vették a leginkább releváns tanulmányok eredményeit, és úgynevezett metaanalízist folytatva kielemezték, mit mutatnak a témában.

AZ EREDMÉNYEK

Az átnézett tanulmányok mindegyikében vagy placebót, vagy más gyógyszereket, esetleg semmilyen kezelést nem adtak a mézzel szemben a felsőlégúti panaszokra. A témáról szóló kutatások közül végül 12-t találtak minden kritériumnak megfelelőnek, így ezek eredményeit vetették össze.

Összességében elmondható, hogy a méz tényleg hatásos lehet a tünetek enyhítésében, de az eredmény nem annyira egyértelmű, hogy a szakértők mindenkinek elkezdjék ajánlgatni a mézfogyasztást a felsőlégúti betegségek esetén. A placebóval szemben a méz mutatott egy kis javulást, és érdekes, hogy a hagyományos kezeléssel szemben nagyobb hatékonysággal alkalmazták a köhögés rendszerességének és erősségének visszaszorításában.

A szakértők ugyanakkor azt is megjegyezték, hogy az átnézett kutatások nem voltak túl jó minőségűek, ráadásul sokat gyerekekkel végeztek, így az eredmények nem biztos, hogy alkalmazhatók felnőttekre is. A legfontosabb eredménye a metaanalízisnek az lett, hogy a méz semmiképpen nem árt, úgy tűnik, bizonyos esetekben még használ is, ugyanakkor szükség van jobb kutatásokra az ok-okozati összefüggések megállapításához.

Ezeket olvastad már?

Ezeket olvastad már?

Címlapkép: Getty Images

via

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

Ismerd meg a bottargát, és azt is elmondjuk, hogy használd...

A bottarga egy különleges gasztronómiai alapanyag, amelyet gyakran neveznek a "tenger aranyának". Azok számára, akik még nem találkoztak vele, a bottarga nem más, mint sózott és szárított halikra, amely különleges ízvilágával azonnal magával ragadja az ínyenceket. Ezt a mediterrán kincset évezredek óta fogyasztják, és ma is nagy becsben tartják a kulináris világban.

Hering András

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...