A BMJ Evidence-Based Medicine tudományos folyóiratban megjelent tanulmány szerint a felsőlégúti megbetegedések az antibiotikumhasználat leggyakoribb okai, ami már csak azért is problémás, mert a legtöbb ilyen megbetegedés nem is bakteriális, hanem vírusos eredetű (80 százalékát a rhinovírus okozza) – semmire nem jó tehát ellene az antibiotikum. A szakértők szerint lassú világjárványként is emlegetett antibiotikum-rezisztencia kialakulásának fontos oka a túl sokszor és feleslegesen felírt, majd nem szakszerűen beszedett antibiotikum.
Nem rossz megközelítés hát, hogy az emberek az enyhébb betegségek esetén inkább a természetes megoldásokhoz fordulnak. A mézről évtizedek, sőt, lehet, hogy évszázadok óta mondják már, hogy nagyon jó a megfázás és egyéb felsőlégúti megbetegedések kezelésére, és számos kutatás is foglalkozott már vele, hogy vajon tényleg így van-e. Az Oxfordi Egyetem kutatói most a fent említett folyóiratban megjelent tanulmányukban sorra vették a leginkább releváns tanulmányok eredményeit, és úgynevezett metaanalízist folytatva kielemezték, mit mutatnak a témában.
AZ EREDMÉNYEK
Az átnézett tanulmányok mindegyikében vagy placebót, vagy más gyógyszereket, esetleg semmilyen kezelést nem adtak a mézzel szemben a felsőlégúti panaszokra. A témáról szóló kutatások közül végül 12-t találtak minden kritériumnak megfelelőnek, így ezek eredményeit vetették össze.
Összességében elmondható, hogy a méz tényleg hatásos lehet a tünetek enyhítésében, de az eredmény nem annyira egyértelmű, hogy a szakértők mindenkinek elkezdjék ajánlgatni a mézfogyasztást a felsőlégúti betegségek esetén. A placebóval szemben a méz mutatott egy kis javulást, és érdekes, hogy a hagyományos kezeléssel szemben nagyobb hatékonysággal alkalmazták a köhögés rendszerességének és erősségének visszaszorításában.
A szakértők ugyanakkor azt is megjegyezték, hogy az átnézett kutatások nem voltak túl jó minőségűek, ráadásul sokat gyerekekkel végeztek, így az eredmények nem biztos, hogy alkalmazhatók felnőttekre is. A legfontosabb eredménye a metaanalízisnek az lett, hogy a méz semmiképpen nem árt, úgy tűnik, bizonyos esetekben még használ is, ugyanakkor szükség van jobb kutatásokra az ok-okozati összefüggések megállapításához.
Ezeket olvastad már?
Ezeket olvastad már?
Influenzás vagy vagy csak megfáztál? Orvos szakértőnk segít eldönteni
Az influenza és megfázás tünetei hasonlóak, de honnan tudom, hogy melyiket kaptam el?
Rózsakert Medical CenterHétköznapi tévhitek a megfázásról
Itt a tél, a hűvös, nyálkás mindennapok - egyre többen küzdünk a megfázással, ki így-ki úgy próbálja felvenni a harcot. Nézzük, a szakorvos szerint minek van értelme!
NosaltyTe is éjjel szenvedsz a legjobban, ha beteg vagy? Ez...
Ugye, te is észrevetted már, hogy este és éjjel mindig felerősödnek a tüneteid, ha beteg vagy? Itt a magyarázat és a megoldás a nyugodt éjszakákra!
Petrás GabriellaFenyőrügyszirup: az erdélyiek aranyat érő csodaitala, nem csak megfázásra
Most egy erdélyi csodaszert ismerhettek meg kicsit közelebbről, amit ti magatok is simán elkészíthettek otthon. Meg is mutatjuk, hogyan!
Gerzsenyi FlóraCímlapkép: Getty Images