Tényleg fogynod kell, vagy csak azt hiszed? Segítünk eldönteni!

Ráálltál a mérlegre, és úgy érzed, van rajtad néhány kiló felesleg? Így tudod kiszámolni, hogy valóban fogynod kell-e!

Munkám során nagyon gyakran találkozom azzal, hogy a hozzám fordulók fixen ennyi vagy annyi kilók szeretnének lenni. Van, hogy ez a “lánykori” súly, van, hogy a szülés előtti súly, van, hogy egy pontosan meg nem határozott okból vágyott érték. Ennél egy fokkal szomorúbb az a tény, hogy rengetegen gondolják, hogy a mérleg által mutatott szám egészségi állapotuk egyetlen mutatója, és attól függ, hogy jó vagy rossz napjuk van-e éppen, hogy mit mutatott reggel a mérleg nyelve.

Természetesen van, hogy valakinek valóban szüksége van fogyásra, ez nyilvánvaló. De tapasztalatom szerint nagyon sokan vannak, akiknek a testtömege normális, de mégis fogyni szeretnének - néha nem is keveset. Lássuk, hogy tudod eldönteni, hogy neked valóban fogynod kell-e!

A BMI-számítás képlete: BMI = kg/m2, ahol a „kg" a jelenlegi, kg-ban kifejezett testsúlyunk, ezt osztjuk el a testmagasságunk méterben kifejezett négyzetével („m2"). Azaz pl. egy 170 cm magas, 65 kg-s súlyú nő BMI-je: 65/(1,7*1,7) = 22,5 kg/m2. Az így kapott értéket az alábbi táblázat szerint különböző kategóriákba soroljuk:

  • Ha BMI-nk az elhízott kategóriába esik (>29,99) - és nem vagyunk díjbirkózók -, akkor mindenképpen fogynunk kell, lehetőleg orvosi/dietetikusi felügyelet mellett. Extrém elhízás esetén (>35) érdemes mérlegelni a műtéti megoldásokat is. 
  • Ha BMI-nk a túlsúlyos kategóriába esik, akkor is legyen célunk a fogyás. Keressük fel a háziorvosunkat, kerüljenek feltérképezésre a kísérő betegségek, konzultáljunk dietetikussal a megfelelő, kiegyensúlyozott, szélsőségektől mentes testtömegcsökkentő étrend összeállításáról, és vezessük be mindennapjainkba a rendszeres mozgást. 
  • 25-27-es BMI között nagy valószínűséggel elég lesz az életmódváltás egészségünk visszanyerése, majd megőrzése érdekében, de mindenképpen konzultáljunk szakemberrel.
  • Ha nincsenek kísérő krónikus betegségeink (pl. magas vérnyomás, IR vagy diabetes, magas húgysavszint stb), akkor a 25-26 közötti BMI-re már nem kell rágörcsölni, ekkor helyezzük a hangsúlyt a kiegyensúlyozott, egészséges étrendre, és a rendszeres fizikai aktivitásra.

Vöröslencse dahl

Tipikus indiai kaja, dahl névre hallgat, és ahány ház, annyi recept. Barátom anyukájától kaptam ezt a verziót, azóta heti rendszerességgel elkészítem. Ami a legjobb, gluténmentes és ...

Cukkinifasírt alaprecept

Azt gondolhatnátok, hogy a sok hozzávaló miatt biztosan valami bonyolult recepttel álltunk elő - pedig nem! Ez a cukkinifasírt ugyanis gyorsan összeállítható és elkészíthető. Ha már ...

Eddig volt egyszerű a képlet, de mi a helyzet akkor, ha a BMI-nk a normál tartományba esik (18,5-24,99 közé), és mi úgy érezzük mégis, hogy nekünk márpedig fogynunk kell, mert így is van rajtunk plusz 5 kiló az érettségiző súlyunkhoz képest?

  • Először is, engedjük el ezt a lánykori súly témát. Nem vagyunk már kamaszlányok, egyáltalán nem kell, hogy az akkori testsúlyunk legyen az etalon. 
  • Másodszor, és ez a legfontosabb, tegyünk meg mindent annak érdekében, hogy étrendünk kiegyensúlyozott legyen, szélsőségektől mentes, és építsük be a heti rendünkbe a rendszeres testmozgást. Tévhit, hogy azért kell sportolni, hogy fogyjunk, azért kell sportolni, hogy testünk egészségét szolgáljuk - és emellett formásodjunk, izmosodjunk, javuljon a rugalmasságunk, hajlékonyságunk, és támogassuk csontozatunk, izomzatunk, ízületeink egészségét. A rendszeres sport mentális egészségre gyakorolt hatása sem kérdőjelezhető meg.

Ha normál testtömegűek vagyunk, akkor is érdemes megnézetnünk a testösszetételünket, és kideríteni, hogy a normál testtömegünk mögött milyen zsír- és izomszövatarány áll. Ugyanis való igaz, hogy akkor is lehet túl magas a zsírszövetünk aránya, ha egyébként normál vagy vékony testalkatúak vagyunk. Ha a felmérés során kiderül, hogy nálunk is ez a helyzet, akkor sem kell kétségbeesni - az út ilyen esetben is a megfelelő tápanyagösszetételű, kiegyensúlyozott étrend és a rendszeres sport.

Ha BMI-nk 21-22 alatti, akkor nem javasolt a fogyási cél, ha pedig a sovány kategóriákba esik (<18,5), akkor tilos. Ez utóbbi esetben javasolt felkeresni dietetikust, aki segít összeállítani az egészséges testtömegnövelő étrendet.

Ezeket olvastad már?

Szerző: Bodon Judit / dietetikus

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

7 opció, ahonnan szilveszterre hidegtálat, kocsonyát vagy aprósütit rendelhetsz

A szilveszteri bulikat saját bevallása szerint senki nem szereti, de azért mindenki megy valahová. Ez is egy olyan nap, mint a többi, vélik sokan, de azért főznek lencsét, korhelylevest, és mindenkinek megvannak a kis babonái, amiktől szebb, jobb, boldogabb új évet remélnek. Ebben nem tudunk segíteni, de ha december 31-én vendégeket vártok, mutatjuk, honnan lehet rendelni aprósütit, hidegtálat, és hol találtok isteni kocsonyát, ha ahhoz van kedvetek.

Kormos Lili

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...