Tényleg elhízunk, ha keveset alszunk?

Aki keveset alszik, az hízik, ennek egyik oka pedig az étkezési szokások változása a kialvatlanság hatására.

Egy, a Current Biology-ban megjelent tanulmányból az derül ki, hogy valóban hízásnak indulhat, aki nem alszik eleget. Kutatók három csoportra osztották egy kísérlet résztvevőit, akik két hétig aludtak megadott időtartamokban. Három napig minden résztvevő kilenc órát töltött az ágyban, ezután három csoportra osztották fel őket, amelyek közül az egyik csoport napi kilenc órát alhatott, a másik napi ötöt, a harmadik pedig hétköznap öt és hétvégén kilenc órát. Utóbbi alvási mód az, amit sajnos a legtöbben követünk, ha hagyományos munkahelyen dolgozunk.

via GIPHY

Nem tudod hétvégén pótolni az alvást

Sokan úgy gondolják, hogy a hétvégi alvással pótolható az az alvás, ami hétköznap elmarad, ez azonban, mint ahogy a kutatás bebizonyította, nem igaz. Legalábbis táplálkozási szempontból biztosan negatív a hatása, a kutatók ebben a tanulmányban az alvásmegvonás egyéb káros hatásaival nem foglalkoztak. Az alváshiány miatt az emberek étkezési viselkedése megváltozott. Azok, akik egyszer sem aludták ki magukat és azok, akik csak a hétvégén kaptak erre lehetőséget, körül-belül másfél kilót híztak a kéthetes kísérlet alatt, míg a kilenc órát alvó kontrollcsoport nem hízott statisztikailag jelentős mértékben.

Ez azonban nem azt jelentette, hogy a nemalvók összességében több kalóriát vettek volna magukhoz, és ezért híztak volna, mert a kalóriafogyasztásuk nagyjából konstans volt, azonban a kialvatlanok jóval hajlamosabbak voltak este, alvás előtt, még egy kicsit nassolni. Ezekben a csoportokban az esti nassolás magasabb kalóriabevitelt képzett, mint az egyes főétkezések.

via GIPHY

A kutatás szerint ezek az emberek akkor ettek a legtöbbet, amikor a testük azt jelezte nekik, hogy valójában aludniuk kellene az adott időpontban. Ezt az állítást a melatonin, azaz az elalvást segítő vegyület koncentrációjának mérésével támasztották alá: a vizsgált alanyoknak a melatoninszintje nagyon magas volt, amikor leginkább nassoltak. Azaz a szervezetük fel volt készülve a pihenésre, de erre nem volt lehetőségük, így valami miatt elkezdtek eszegetni.

Az emberek vizsgálata, mivel a sokat alvók kevesebben voltak a kísérletben, nem tekinthető teljesen bizonyító erejűnek ebben a formában, de alátámasztani látszik olyan állatkísérletek eredményeit, melyeknek rágcsálók voltak az alanyai. Az ő esetükben bizonyítható volt, hogy ha ugyanazt a mennyiségű táplálékot éjszaka fogyasztják, mint amit rágcsálótársaik nappal, akkor elhíznak.

Az eredmény lényeges eleme az, hogy a hétvégén sokat alvók hiába próbálják meg pótolni az elmaradt alvásukat, az a hízás elkerülésére nincsen semmilyen hatással, ugyanakkor azt sem lehet megcáfolni, hogy minél többet van ébren az ember, annál több ideje és lehetősége van arra, hogy egyen.

Ezeket olvastad már?

via

via

Címlapkép: Getty

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

Ismerd meg a bottargát, és azt is elmondjuk, hogy használd...

A bottarga egy különleges gasztronómiai alapanyag, amelyet gyakran neveznek a "tenger aranyának". Azok számára, akik még nem találkoztak vele, a bottarga nem más, mint sózott és szárított halikra, amely különleges ízvilágával azonnal magával ragadja az ínyenceket. Ezt a mediterrán kincset évezredek óta fogyasztják, és ma is nagy becsben tartják a kulináris világban.

Hering András

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...