Tényleg csak a kalóriák számítanak, ha fogyni szeretnénk?

Lehet vajon anélkül is fogyni, hogy a kalóriákkal kellene állandóan nyüglődnünk?

Azt már biztos mindenki hallotta, hogy a sikeres testtömeg-csökkentés egyik alapja az energiaegyensúly, azaz az energiabevitel/-felhasználás kérdése - azaz ideális esetben több energiát használunk fel egy nap, amint amennyit beviszünk. Ennek két útja van: egyrészt csökkentjük a napi kalóriabevitelt, másrészt növeljük az energiafelhasználást. Az előbbit az étrendünkön keresztül tudjuk befolyásolni, az utóbbit pedig a fizikai aktivitásunk növelésével. Milyen egyszerűen hangzik, ugye?

Húsgombócleves

Télen-nyáron készíthető finom leves, a hozzávalókat az évszak, az ízlésünk szerint variálhatjuk. Most, tél lévén, gyökérzöldségekből készítettem.

Óh, ezek a fránya kalóriák!

Ahhoz, hogy az étrenden keresztül "szabályozzuk" a napi kalóriabevitelünket, tudnunk kell, hogy hány kalóriára van szükségünk ahhoz, hogy fogyjunk. Ennek meghatározását érdemes mindig szakemberre bízni, hiszen mi dietetikusok sokkal több mindent veszünk ehhez figyelembe, mint az internetes oldalak vagy sikerkönyvek. Ráadásul jellemzően ezt az értéket a fogyási/életmódváltási folyamat során akár többször is változtatni kell.

Tényleg csak a kalóriák számítanak?

Nem, természetesen nem csak a kalóriák számítanak (hiszen, ha csak a kalóriák számítanának, javasolhatnám a hozzám fordulóknak, hogy egyenek meg napi 3-4 tábla csokit és máris megvan a megfelelő kalóriabevitel), viszont muszáj velük foglalkozni, és hiba nem tekintetbe venni őket. Ugyanakkor a napi energiabevitel mellett fontos a megfelelő tápanyagbevitel is, azaz hogy hány g fehérjét, zsírt ill. szénhidrátot fogyasztunk. Ez persze elég macerás tud lenni, ezért a napi kcal- és szénhidrátbeviteli értékek meghatározása mellett részletesebben már nem szoktam belemenni a tápanyagok konkrét mennyiségébe, hiszen már az nagy eredmény, ha valaki az energia- és szénhidráttartalmat "hajlandó" számolni, és hiszem, hogy a megfelelő alapanyag-választás, ételkészítési technológia, adagnagyság mellett a fehérje- és zsírbevitel is megfelelően fog alakulni.

Tudtad?

A Nosalty receptjeinél a "kalória" fülre kattintva megtudhatod, hogy az adott étel hány kalória, a "tápanyag" fülre kattintva pedig megtudhatod, hogy hány gramm fehérjét, zsírt ill. szénhidrátot tartalmaz.

Kivágtuk nektek az oldalról az egyik receptünket, hogy lássátok, mely fülekre kell kattintanotok, ha a kalóriára stb. vagytok kíváncsiak:
A "kalória" fülre kattintva megtudhatod, hogy az adott étel hány kalória

Annak nagyon fontos még a tudatában lenni, hogy aznem szolgáljacéljaink elérését, ha túl alacsonyra állítjuk be a napi energiabeviteli értéket (ezért is kell szakemberhez fordulni). Hiába tűnnek sikeresnek a napi 1000 kcal-os étrendek, ez a fajta önsanyargatás nyilvánvalóan nem fenntartható, előbb-utóbb mindenki "feladja", az így leadott kilók (amelyek ráadásul egyáltalán nem garantált, hogy zsírból mentek le) pillanatok alatt visszajönnek - akár többedmagukkal is (ez az ún. jojó-effektus). Emellett pedig, ha jól csináljuk és sikerül a rendszeres fizikai aktivitást is beépíteni a hétköznapokba, akkor muszáj elég energiát bevinnünk, hiszen az izmainknak energiára van szükségük ahhoz, hogy dolgozzanak, épüljenek.

Az sem mindegy, mikor mennyit eszünk

Az is fontos természetesen, hogy melyik étkezésre mennyit eszünk. Én pl. fontosnak tartom a reggelit, és a kisebb mennyiségű vacsorát - de természetesen ezt is személyre kell szabni, az életvitelnek, edzésrendnek megfelelően.

Ok, de kinek van erre ideje?

Igen, a kalória- és tápanyag-számolgatás valóban elég időigényes feladat. Én igyekszem mindig úgy összeállítani az étrendi iránymutatást, hogy a kliensek konkrét adagnagyságokat kapjanak az egyes étkezésekre (pl. reggelire 50-60 g kenyérféle, 50 g sovány sajt, ebédre 60-80 g rizs (nyersen mérve) stb.), hogy minél könnyebb legyen az étrendet kivitelezni. Ugyanakkor mindig szoktam kérni, hogy hetente 1-1 napot számoljanak ki, akár egy jól használható applikációval, hiszen úgy rögzül a legjobban, hogy mekkora az adott ételből elfogyasztható adagnagyság, hogy hol csúsznak be hibák - hiszen akármennyire is igyekszünk, hajlamosak vagyunk egy-egy étel energiatartalmát akár jelentősen is alábecsülni.

Ezeket olvastad már?

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

Ismerd meg a bottargát, és azt is elmondjuk, hogy használd...

A bottarga egy különleges gasztronómiai alapanyag, amelyet gyakran neveznek a "tenger aranyának". Azok számára, akik még nem találkoztak vele, a bottarga nem más, mint sózott és szárított halikra, amely különleges ízvilágával azonnal magával ragadja az ínyenceket. Ezt a mediterrán kincset évezredek óta fogyasztják, és ma is nagy becsben tartják a kulináris világban.

Hering András

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...