Magunknak és a természetnek is ártunk, ha a tenger gyümölcseit fogyasztjuk

A fenékhálóval halászó flották évente ugyanannyi károsanyag-kibocsátásáért felelősek, mint amennyit a repülők okoznak, derül ki egy friss kutatásból.

Azt hinnénk, egészséges, pedig valójában sem a környezetünknek, sem a szervezetünknek nem tesz jót a tenger gyümölcseinek fogyasztása - ez derül ki abból a Nature folyóiratban megjelent tanulmányból, melyen 26 tudós és környezetvédő dolgozott.

A Telex.hu cikke alapján a kutatásból kiderül, hogy a védett tengeri területek alkalmasak lehetnének a biodiverzitás helyreállításában, a tenger gyümölcseinek termelésében és a felmelegedést okozó széndioxid tárolásában. Probléma azonban, hogy ezeknek a védett területeknek is csak egy elenyésző része mentes minden élőhelypusztító tevékenység alól.

Jelenleg az óceánoknak mintegy 7 százaléka van kijelölve védett területként, ebből kevesebb mint 3 százalék az olyan terület, ahol tiltás alatt áll minden olyan bányászati vagy halászati tevékenység, amely pusztító hatással lenne a víz élővilágára.

Enric Sala, a National Geographiy Society tudósa, valamint a tanulmány vezetője szerint az óceánok élővilága a klímaváltozás és a tengeri élőhelyek károsodása mellett a túlhalászat miatt hanyatlik óriási és gyors mértékben. A kutatás szerint az óceánok egészségesebbé válásának kulcsa az lenne, ha a világ kormányai által egységes döntés születne a globális gazdasági célokról, valamint ha 2030-ig hivatalosan is 30 százalékossá emelnék a védett területek méretét. A kutatás vezetője szerint az óceánok egészségesebbé válása már rövidebb idő alatt is érzékelhető lenne, a pozitív irányba való mozdulás pedig nem csak az emberiségnek, de a gazdaságnak is hosszútávú hasznára válna.

A kutatás során először végeztek olyan méréseket a kutatók, amellyel azt szerették volna megállapítani, milyen hatással van a klímaváltozásra az óceánok fenekét halászhálóval végigsöprő halászat. Mint az kiderült, ez a halászati módszer évente átlagosan egy gigatonna karbonkibocsátással jár, mely Kína, az Amerikai Egyesült Államok, Japán, India és Oroszország kivételével meghaladja a világ összes országának karbonkibocsátását.

A kutatók szerint a fenékhálós halászat által nagy mennyiségű szén szabadulhat fel a vizekben, melyet az ott élő mikróbák szén-dioxiddá változtatnak. Arról egyelőre nincs pontos információ, pontosan mekkora mennyiségű szén-dioxid jut el a tengerekből a légkörbe. A tanulmány többek között arról is hírt ad, miszerint a tengerfenéki halászat okozta karbonfelszabadulás kockázatát 90 százalékkal lehetne csökkenteni akkor, ha az óceánok mindössze 3,6 százalékán tiltanák a gazdasági célú halászatot, elsősorban nem máshol, mint a tengermenti országok 370 kilométeres körzetében.

A tengerfenéki halászat okozta legnagyobb károsanyagkibocsátó országok közé Kína és Oroszország mellett jelenleg Olaszország, Nagy-Britannia, Dánia, Franciaország, Hollandia, Norvégia, Spanyolország és Horvátország tartozik, ebből csak Kína az összes kibocsátás csaknem háromnegyedéért felelős. Amennyiben belátható időn belül sikerülne visszaszorítani a szén-dioxid kibocsátás mértékét, valamint a vonóhálós halászatot, az az érintett országoknak szén-dioxid krediteket eredményezhetne, valamint lehetővé tenné a védett óceáni területek növelésének finanszírozását is.

Amíg ezek a törekvések nem kapnak hivatalos címet, a tengeri hal- valamint gyümölcsfogyasztás nemcsak hogy a környezetre, de az emberi szervezetre sem tud pozitívan hatni. Minél nagyobb mértékben történik a halászat, annál nagyobb mértékben szennyeződnek a vizek és azoknak élővilága is.


Ezek a cikkek is érdekelhetnek:

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

Ismerd meg a bottargát, és azt is elmondjuk, hogy használd...

A bottarga egy különleges gasztronómiai alapanyag, amelyet gyakran neveznek a "tenger aranyának". Azok számára, akik még nem találkoztak vele, a bottarga nem más, mint sózott és szárított halikra, amely különleges ízvilágával azonnal magával ragadja az ínyenceket. Ezt a mediterrán kincset évezredek óta fogyasztják, és ma is nagy becsben tartják a kulináris világban.

Hering András

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...