Teljes értékű élet sztómával

Teljes értékű élet sztómával. Vajon lehetséges ez? Igen, és szerencsére van, aki példaként áll sorstársai elé.

Blake Beckford brit fiatalember gyerekkorától kezdve fitnesskarrierre készült, mindennapjait a sport, a mozgás tette ki. Szépen haladt előre életével, amikor is egyszer azt vette észre, hogy erőfeszítései ellenére folyamatosan fogy, az izmai leépülnek, állandóan fáradt és rendszeres hasi fájdalmai vannak. 2003-ban állították fel az orvosok a diagnózist: colitis ulcerosa, azaz - a gyulladásos bélbetegségek közé tartozó - fekélyes vastagbélgyulladás.

Tudj meg többet erről a betegségről korábbi cikkünkből!:

Fekélyes vastagbélgyulladás - colitis ulcerosa

Blake ezt követően a betegségre jellemző fellángolásos és remissziós időszakok váltakozásában élte életét egészen 2013-ig, amikor egy rendkívül erős fellángolás során elkerülhetetlenné vált a műtét. Eltávolították a vastagbelét és kialakították a végleges, a bélből távozó széklet távozására szolgáló nyílást, a sztómát.

Októberben ünnepli az ENSZ Egészségügyi Világszervezete a sztómások világnapját, amely 1993 óta hívják fel a figyelmet a sztómához vezető betegségekre. Magyarországon mintegy 10-11 ezerre tehető a sztómával élők száma.

Mi a sztóma?

A sztóma (jelentése: nyílás, szájadék) mesterségesen kialakított bélnyílás a hasfalon, amin keresztül a széklet a szervezetből távozni tud és egy cserélhető zsákba jut. Ilyen vendégnyílást sebészek alakítanak ki, amikor a vese- vagy bélrendszer megbetegszik. Ilyen lehet a gyulladásos bélbetegség (colitis ulcerosa, Crohn-betegség), illetve vastagbél- és végbélrákok, vagy belső sérülések esetén is előfordulhat, hogy a sztóma kialakítása szükségessé válik.

Olvasd el egy gyönyörű nő sztómájának történetét!:

Crohn-betegség: te hallottál már róla?

Bethany Townsend

Létezik végleges és ideiglenes sztóma is, attól függően, hogy átmeneti időre tehermentesítik az érintett bélszakaszt vagy már egy megváltoztathatatlan, visszafordíthatatlan állapot jön létre. A megváltozott élethelyzetet táplálkozási, életmódbeli és mentális szempontból is érdemes megvizsgálni. A műtét előtti és utáni állapotot tekintve a fő különbség a székletürítésben van, hiszen a vendégnyílás kialakítása következtében akarattól függetlenül, szabályozhatatlanul ürül. A kellemetlen tünetek miatt (pl.: bélgázképződés) érdemes odafigyelni az élelmiszerek nyersanyag válogatására, hiszen egy tervezett társasági program előtt nem ajánlott például puffasztó, nehezen emészthető ételeket fogyasztani.

Fontos szem előtt tartani, hogy a sztómaviselők teljes értékű tagjai a társadalomnak, ha sikerül elsajátítani a sztómazsákkal-élés mindennapjait, akkor az érintett beteg egészséges társaihoz hasonlóan ugyanúgy kirándulhat, járhat társaságba, úszhat.

Már a műtét is félelemmel töltheti el a beteget, nem kevésbé az a bizonytalan érzés, hogy milyen életminőség várja a beavatkozás után. Nagyon fontos a beteg hozzáállása, a család támogató szeretete, amelyek nagyban befolyásolják a beteget a személyes és a társadalmi életben is. Jelentős szerepet töltenek be továbbá a sztómaklubok is, ahol számos tapasztalati tanáccsal tudják segíteni a tagokat.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Sütés-főzés kockázatok nélkül – így lehet füstmentes az ünnep

Hoppá, ez odaégett! Ugye veled is előfordult már hasonló az ünnepi kapkodásban? Nem vagy egyedül – az ünnepek során a sietség ugyanúgy rossz tanácsadó lehet, mint a rutin. Mindegy, hogy a gyakorlatlanság, a túlzott magabiztosság vagy egy rosszul értelmezett régi recept miatt sütöd túl kissé az ételt, az eredmény ugyanaz: nem lesz olyan egészséges, mint amilyen lehetne. Állj meg egy pillanatra még az ünnepek előtt, és gondold végig, mit tehetsz, hogy ne csak ízletesek, de táplálóak is legyenek az ünnepi finomságok.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Téli feltöltődés a büki termálvíz erejével

Képzeljük el a pillanatot, mikor a szobából vagy akár a medencéből szemléljük a szállingózó hópelyheket, és lelkünket a megnyugvás szelleme járja át. Az év legzordabb, mégis csodás időszakában megérdemlünk egy kis kényeztetést, finom falatokat, lágy illatokat és stresszoldó kezeléseket.

Legújabb receptek

Panettone cukorbetegeknek

A kalács tésztája nagyon könnyű és laza annak ellenére. hogy tönkölyliszttel készült. Ünnep előtt pár nappal megsüthetjük, majd száraz, hűvös helyen konyharuhával letakarva ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...