Nagyon jó, hogy végre rászántad magad a sportra és szakítasz egy kis időt magadra. Annak érdekében, hogy ez az idő ne vesszen kárba, hanem valóban hasznos edzéssel teljen, érdemes ezt a meglepően gyakori hibát már az elején kiküszöbölni.
Rendkívül sokszor, hogy a tavasz elérkeztekor sokan szigorú - ám nem túl egészséges - diétába, és nagyon magas intenzitású edzésekbe fognak a gyors fogyás reményében. Kínkeservesen, de aktívan és kitartóan küzdenek. Nagyon intenzív tempóval futják a köröket és járnak olyan edzésekre, amire a testük még nincs felkészülve, hogy nyárra most már tényleg beleférjenek abba a bikinibe, ami már sok éve a szekrényben gubbaszt.
Mi a baj mindezzel?
Mielőtt részletezném, szeretném leszögezni, hogy nincs semmi baj a keményebb edzésekkel, akkor ha a szervezet már felkészült rá, ha valakinek már jó a mozgáskoordinációja, van némi állóképessége, nincs olyan betegsége, ami ezt akadályozná (pl. magas vérnyomás, szívproblémák...stb.) és nem küzd nagy túlsúllyal. Ám egy kezdő sportoló esetében ezeket az edzésmódszerek még többet ártanak, mint amennyit használnak.
Még ma is sok téveszme kering azzal kapcsolatban, hogy minél keményebb, intenzívebb, fárasztóbb egy edzés, annál hatékonyabb. Ez így sajnos nem teljesen igaz. Kezdőként nem kell felfutni egy hegyre sem, nem kell rögtön versenyeken indulni és nem kell 10 km-t egyhuzamban lefutni, különösen akkor nem, ha nagy túlsúly van rajtad. Egészen egyszerűen azért, mert nem egészséges. Nem vagy hozzászokva a terheléshez, ezért biztos, hogy végig nagyon magas lesz a pulzusod, a zsírraktárakból szinte alig használ majd fel valamit a szervezet, tehát haszna sem lesz túl sok. Nagyon hamar kifulladsz, mert nem ismered még a légzéstechnikát, előfordulhat, hogy hányingert vagy szédülést tapasztalsz a túlterhelés miatt, ráadásul nagyon könnyen lesérülhetsz, hiszen minden sportágnál, minden egyes gyakorlatban nagyon fontos, hogy a feladatot helyes technikával hajtsd végre. Ráadásul ahelyett, hogy egyre motiváltabbnak éreznéd magad, napról napra kevesebb kedved lesz ehhez az egész életmódváltáshoz. Pláne a sporthoz.
Ez persze egyáltalán nem azt jelenti, hogy egy kezdő sportoló edzése nem lehet fárasztó és kemény, sőt! Sokkal inkább azt, hogy a saját tested állapotára kell szabni az edzéseket, hogy így olyan terhelést kapj, ami nem terhel túl (és akadályoz meg ezzel a fejlődésben), de nem is gyenge, ahhoz, hogy fejlődj. Mindegy melyik képességet szeretnéd fejleszteni magadon: izmot építenél, fogynál, az állóképességedet fejlesztenéd, a koordinációdat javítanád, vagy esetleg hajlékonyabb szeretnél lenni, ez az aranyszabály minden esetben érvényes.
Éppen ezért a fenti hibák elkövetése helyett inkább menj el egy állapotfelmérésre, ahol kiderül, hogy milyen az állóképességed, a fizikai erőnléted, mennyire vagy terhelhető, milyen a testösszetételed és mennyire vagy tudatos a saját testeddel kapcsolatban. Soha ne abból indulj ki, hogy más mit és hogyan edz, mert mindenki másképp terhelhető, és az állapotfelmérés alapján már magad is tudni fogod, hogy hogyan vágj bele az edzésekbe.
Az első lépés mindig az állóképesség megalapozása, amit nem a kifulladásig nyomott edzésekkel fogsz elérni, hanem az intenzitás fokozatos, megfelelő mértékű növelésével. Az edzésben a fejlődés kulcsa az, hogy fokozatosan növeled a gyakorlatok intenzitását és nehézségét, és hogy mindezt olyan terheléssel teszed, ami számodra a lehető legoptimálisabb. Például, ha most nem tudsz a ház sarkáig sem elfutni, de szeretnéd egyszer lefutni a maratont, annak sincs akadálya. Sikerülni fog, de csak akkor, ha fokozatosan, lehetőleg pulzuskontrollal kezdesz el felkészülni rá. Legyél türelmes magaddal szemben, amíg megtanulod a megfelelő mozgás- és légzéstechnikákat, és hagyj magadnak elég időt a felkészülésre.
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Ezeket olvastad már?
8 tipp, hogy biztosan lefogyj a bikiniszezonra
Bár még három hónap van a nyárig, nem érdemes májusig várni a felkészüléssel, ha szeretnél jobb formába lendülni. Ne a csodadiétára várj, most tegyél azért, hogy jól nézz ki!
Suri Andi edzőEzekre figyelj edzés után, ha mindent megtennél a fejlődésed érdekében!
Annak érdekében, hogy elérd az edzéssel kapcsolatos céljaidat, fontos, hogy az edzést követően is odafigyelj erre a három dologra.
Suri Andi edzőRégóta szeretnéd kipróbálni a futást? 3 tanács edző szakértőnktől, ha...
A ház sarkáig sem tudsz elfutni levegőkapkodás nélkül? Szédülsz, rosszul vagy futás közben? Pedig nem lehetetlen, hogy kis idő elteltével akár több kilométert is lefuss!
Suri Andi edzőEzekre a buktatókra figyelj az edzésen, ha fogyni szeretnél!
Az már egy fantasztikus dolog, ha rendszeresen sportolsz, de még a rendszeresség mellett is érdemes erre a három tényezőre odafigyelned.
Suri Andi edző