Ezért edd a hagymát is hagymával – töltve, levesben, lekvárként

A főzés egyik alapeleme, és sokak számára legalább olyan fontos, mint a só vagy a bors. Hagymát szinte mindenki használ, készítsen épp levest, főzeléket, húsos vagy vega fogást. De mi lenne, ha most főszereplővé léptetnénk elő ezt a nagyszerű, de sok szempontból kihasználatlan zöldséget?

A hagyma ízt, karaktert, alapot ad az ételeinknek, a magyaros konyha épp annyira gyakran használja, mint a paprikát. Azok, akik valamilyen egészségügyi okból nem fogyaszthatják, sokszor számolnak be arról, hogy valami igazán alapvető aroma, ízesség hiányzik a hagyományos ételekből, ha kihagyjuk belőlük a hagymát.

A világon valóban az egyik legelterjedtebb zöldségről van szó, amely nélkül főzhetünk ízes és finom ételeket, ez kétségtelen, de akkor nagyon oda kell figyelnünk, hogy más fűszerekkel, karakteres ízű zöldségekkel ellensúlyozzuk a hiányát.

Az, hogy ki mennyit használ belőle, egyéni ízlés kérdése, vannak akik inkább csínján bánnak vele, mert éghet tőle a gyomruk, másik viszont nem fukarkodnak a használatával. Hagyományosan a vöröshagymát használjuk itthon a leggyakrabban, utána következik a lilahagyma, ami nemcsak színében, hanem ízében is kicsit eltér a vörös (valójában fehér) testvérétől, kicsit édesebb, aromásabb nála.

Télen a hagymát is hagymával esszük!

Amellett, hogy a népi gyógyászat évezredek óta használja és ásványi anyagokban, C-vitaminban és B-vitaminban gazdag növényünket, amit tavasszal zölden, újhagymaként fogyasztunk, majd a kifejlett példányokat szinte egész évben tárolhatjuk.

Nemcsak levesnek jó

Bár mindenki konyhájában megtalálható alapélelmiszerről van szó, amelyet tényleg a legtöbb sós ételféleségünk hozzávalójaként felhasználhatunk, viszonylag ritkák szánunk neki főszerepet. Talán épp azért, mert csupán alkotóelemként, szinte fűszerként tekintünk rá, pedig ebben a nyersen csípős, rendkívül aromás, főzve és sütve csípősségét elveszítő, édes, kellemes ízű zöldségben számos lehetőség rejlik.

A legtöbben a francia hagymalevest vagy a hagymakrémlevest ismerik, téli időszakban gyakran kerül az asztalra. A hagyományos francia hagymaleves épp a hagyma aromájára, édes és egyben zabolátlan karakterére épít, amit zamatos alaplével, borral és sok sajttal emel ki a recept. A krémleves változat kicsit lágyabb, inkább a hagyma édességét használja ki, van, aki tejjel, más tejszínnel készíti, a gyerekek is nagy rajgongói általában, crutonnal vagy pirított kenyérkockával isteni hétköznapi ebéd vagy vacsora.

De ahogy a lilahagymából készülő lekvár – ami húsok és sült zöldségek mellé remek kiegészítő, úgy a pirított hagymakocka is kihagyhatatlan kiegészítője nemcsak az amerikai-stílusú hotdognak, hanem remekül illik tortillába, szendvicsekbe, krémlevesekhez, salátákba is.

És amikor valóban porondra lép a hagyma

Itthon nem elterjedtek a hagymából készülő, azt fő alkotóelemként használó ételek, de a Közel-Keleten, a francia, sőt a német és az erdélyi konyhában is megtaláljuk a töltött hagyma különböző receptjeit – egytől egyig nagyszerű, ízes és laktató fogások.
A közel-keletire hangolt töltött hagyma vegetáriánus, sőt egyenesen vegán változatban készül: a fűszeres rizs a töltelék, amelyben fontos szerep jut a római köménynek és a szegfűszegnek is.

Emellett a hagymát tölthetjük tisztán hússal, vagy rizzsel / bulgurral elkevert hússal, de fetával és más sajtokkal vagy épp olajos magokkal is, kerülhet mellé tejszínes vagy épp tejfölös, savanykás szósz.

A töltött hagyma titka minden esetben az, hogy a hagymafejeket rövid ideig forró vízben blansírozzuk, hogy a hagyma rétegei szépen elváljanak egymástól, és ki tudjuk nyomni úgy a zöldség közepét, hogy a külső rétegek ne sérüljenek, ne szakadjanak be. Ezután a szép kerek hagymatestbe tölthetjük a tetszőleges tölteléket, amelynek csak a fantáziánk szab határt. A félig nyers hagymát ezután sütőben süthetjük készre. A legfinomabb, ha langyosan tálaljuk.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!


Még több gasztrocikk itt:

Címlapról ajánljuk

További cikkek