Tejmentesen étkeznél? 9 ünnepi desszerttipp növényi italokkal

Készülj az ünnepekre tejmentes desszertekkel - tippek a tejpótló növényi italok használatához. (X)

A speciális, pl. a tej- vagy laktózmentes, illetve a vegán étrendek elterjedésével egyre népszerűbbek a növényi tejpótló italok, mint pl. a rizs-, a kókusz-, a zab-, a szója- vagy a mandulatej. Növényi tejeknek azért nem nevezzük őket, mert bár bizonyos helyzetekben alkalmasak az állati eredetű tej pótlására, tápanyagtartalmuk attól jelentős mértékben eltér.

A növényi tejpótló italok energiatartalma valamivel alacsonyabb az állati eredetű tejénél, ami az alacsonyabb zsír-, és alacsonyabb - nem teljes értékű - fehérjetartalmuknak köszönhető. Ugyanakkor a gabonákból (pl. rizs, zab) készített italok szénhidráttartalma magasabb, mint a tehéntejé. Tápanyagtartalom szempontjából hátrányuk még az állati eredetű tejhez képest, hogy nem tartalmaznak kalciumot, amit a gyártók egyes termékeknél hozzáadott kalciummal pótolnak.

A növényi tejpótló italok előnye, hogy 100%-ban növényi alapanyagokból készülnek, nem tartalmaznak tejfehérjét illetve laktózt (azért a biztonság kedvéért mindig fussuk át az összetevőlistát!), ezért kiválóan beilleszthetőek a tejfehérje-allergia és a laktózérzékenység étrendjébe, de a vegánok is nyugodt szívvel fogyaszthatják őket.

A legismertebb növényi tejpótló italok készülhetnek gabonából (pl. rizs, zab), vagy gyümölcsmagból (pl. mandula), továbbá gyümölcshúsból (pl. kókusz), vagy hüvelyes növényből (pl. szója). Ma már a kisebb üzletekben is nagy a kínálat ezekből a termékekből.

A hazánkban kapható növényi tejpótló italok nagy része hozzáadott cukrot nem tartalmaz. Azonban annak érdekében, hogy biztosan a cukormentes változatot vásároljuk meg, mindig olvassuk el a csomagoláson az összetevőlistát. A hozzáadott cukor mellett egyes termékek - a megfelelő íz, állag eléréséhez - a rizsitalokon kívül is tartalmazhatnak rizst, illetve adalékanyagokat (pl. emulgeálószerek, stabilizátorok), valamint sót és a tápérték növelése érdekében hozzáadott vitaminokat, ásványi anyagokat. Egyes termékek a gyártás során diófélékkel, gluténnal, szójával keresztszennyeződhetnek - mindig olvassuk el alaposan a termékcímkét!

A növényi tejpótló italokat mindenhez használhatjuk, amihez az állati eredetű tejet: levesekhez, főzelékekhez, turmixokhoz, süteményekhez, desszertekhez, péksüteményekhez - szerencsére felhasználhatóságuk rendkívül széleskörű.

  1. 1.

    Tejmentes tejberizs csokival és áfonyával

  2. 2.

    Sütőtökös chia puding sült körtével

  3. 3.

    Vegán kókuszkocka tej- és tojásmentesen

  4. 4.

    Palacsinta glutén és tejmentesen

  5. 5.

    Vegán chai latte chia puding

  6. 6.

    Kókuszgolyó light Sütőtöktől

  7. 7.

    Erdeigyümölcs-zselés panna cotta házi mandulatejből

  8. 8.

    Reform mákos Kandi konyhájából

  9. 9.

    Mézeskalácsos gesztenyekenyér

Hirdetés

Támogatott tartalom

Sütés-főzés kockázatok nélkül – így lehet füstmentes az ünnep

Hoppá, ez odaégett! Ugye veled is előfordult már hasonló az ünnepi kapkodásban? Nem vagy egyedül – az ünnepek során a sietség ugyanúgy rossz tanácsadó lehet, mint a rutin. Mindegy, hogy a gyakorlatlanság, a túlzott magabiztosság vagy egy rosszul értelmezett régi recept miatt sütöd túl kissé az ételt, az eredmény ugyanaz: nem lesz olyan egészséges, mint amilyen lehetne. Állj meg egy pillanatra még az ünnepek előtt, és gondold végig, mit tehetsz, hogy ne csak ízletesek, de táplálóak is legyenek az ünnepi finomságok.

Legújabb receptek

Gyümölcskenyér

Ha könnyen és gyorsan szeretnétek emlékezeteset villantani, akkor ez a gyümölcskenyér kapóra jöhet. Nálunk most aszalt vörösáfonya, cukrozott gyömbér, aranymazsola, dió és étcsoki ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...