Mivel nem eszem tejtermékeket (elsősorban egészségügyi okokból), cserébe imádok főzni (és enni), kénytelen voltam feltalálni magam én is, és megannyi sorstárs mellett megoldani a tejmentes főzést vaj, tejföl, tej, tejszín, joghurt és egyéb testvéreik nélkül.
Tejmentes receptjeinkból:
Tejmentes vadas
Szóval rámjött, hogy anyukám vadasára vágyom, átolvastam pár receptet, ezután pedig hasra ütöttem, és megcsináltam „érzésre”, tejtermék és habarás nélkül. Először azt ...
Tom kha gai (Thai kókuszos csirkeleves)
A Tom kha gai, vagy Tom kha kai a thai konyha egyik legnépszerűbb levese. Jellegét adó összetevői a csirkeleves, a csirkehús, a gomba és a kókusztej. A hozzávalókat távol-keleti ...
Kókuszkrémes zöldborsófőzelék Főzelékes Feritől
A főzelékek mindig megosztóak, néha el sem hisszük, hogy létezik belőlük ehető verzió. Szatmári Feri régóta cáfol rá erre a feltevésre. Ezt az isteni borsófőzeléket feltétlenül ...
Az embernek kell egy kicsi idő, mire belerázódik, és megjön a kedve mondjuk rizstejszínnel feldobni egy pörköltet, de működik...és furcsa, de a tejmentes alternatívák többsége még finom is!
Nézzük, mik váltak be nekem az ételek krémesítésére tejtermék nélkül, katt a képre!
Ezekkel krémesítem az ételeimet tejtermék nelkül
1. Önmagával
A legtrendibb módszerrel indítunk: nem kell ide semmi tejtermék a krémes állaghoz, se rántással/habarással való sűrítés: tegyél a levesbe/főzelékbe eleve több zöldséget, és miután megfőtt, vedd ki a víz + főtt zöldségek körülbelül negyedét, és turmixold le, majd mehet vissza az ételbe. Csodásan működik krumplival (nyilván, mivel tele van keményítővel), de sárgarépával, édesburgonyával, zöldborsóval, lencsével stb. is.
Ez azért jó, mert selymesít, DE sűrít is.
2. Rizstejszín, zabtejszín, kesutejszín stb.
Tudom, nem tejszínek, és különben is, mit gondolok, hogy a 'tej' szót eleve a számra veszem, ha nem eszem tejtermékeket... Szóval én szeretem ezeket a készítményeket használni (kb. 2 dl-es papírdobozos változatban kaphatók, szinte már bármelyik boltban), mert jól működnek tejszín, tej, joghurt, tejföl helyett krémesítéshez. Lisztet én nem is szoktam bevetni, csak nagyon ritkán. Szóval ezekről annyit jó tudni, hogy van egy (érthető) gabonás mellékízük, ezért én olyan ételekhez szeretem őket, amelyeknek eleve erőteljes az ízük.
Pl. egy csirkepaprikást simán krémesítek vele, de sütőtök-, hagyma- vagy édesburgonya-krémlevest, tésztákat, főzelékeket is.
3. Kókusztej, kókuszkrém
Külön csoportba tettem a kókuszt, mert imádom, és mert szerintem megérdemel ennyit. Belőle van a "sima" hígabb, tejszerű verzió mellett olyan (konzerves vagy szintén 2 dl-es kisdobozos) változat is, ami már kókuszkrémnek minősül, jó sűrű, zsíros, és nagyon-nagyon finom, intenzív kókuszízű. Ezt igaziból bármihez használhatod, amivel a kókuszt kompatibilisnek érzed:
mi itt a szerkesztőségben főleg thai currys levesekhez, zöldborsófőzelékhez (ez a kedvencünk), ázsiai ételekhez, krémlevesekhez (pl. sütőtök, borsó, cékla) szeretjük. De sütikben is!
4. Vegán "tejföl"
Igen, sokan felszisszennek most a húsevő és tejivó kollégák közül, de sajnálom, ez a készítmény tényleg olyan, mint a tejföl – talán egy kicsit fanyarabb. Márkát nem írhatok, de Dr-ral kezdődik, és pici zöld tégelyben kapható, bár sajnos nem mindenhol.
Tedd a bablevesbe, a pörkölt vagy a hortobágyi szaftjába, esetleg a karfiol- vagy gombalevesbe, de édességekre is mehet!
Még több mentes téma: