2001 óta június 1-jén ünnepeljük a Tej Világnapját. Sokan nem tudják, mennyi jótékony hatása van a tejnek a jó minőségű kalciumforráson túl. Az sem köztudott, hogy egészségünk megőrzésének szempontjából napi fél liter tejet, vagy azzal egyenértékű tejterméket kellene fogyasztanunk.
A tej és a tejtermékek jelentősége
A tej és a tejtermékek az emberiség egyik legfontosabb alapélelmiszerei, mivel tartalmazzák mindazokat az anyagokat, amelyek a szervezet felépítéséhez és életben tartásához szükségesek. Ezekben a termékekben a tápanyagok könnyen emészthető formában, az egészséges táplálkozáshoz szükséges kedvező arányban találhatók meg.
A gyerekek számára különösen fontos a tej, mert tartalmaz majdnem mindent, amire a fejlődésük során szükségük lehet: zsírokat, szénhidrátot, fehérjéket, vitaminokat és ásványi anyagokat. Az emberi szervezet nem termel kalciumot, ezért a szükséges napi 1000-1200 milligramm bevitelt a táplálékainkkal kell felvennünk. Legkönnyebben a tejből juthatunk hozzá az erős csontok kialakulásához és a megfelelő csontsűrűség megtartásához szükséges kalciumhoz.
A tejtermékekben optimális és jól emészthető formában van jelen a fehérje, a tejzsír, a tejcukor és a kalcium hasznosulásához szükséges D-vitamin. Minden olyan termék, ami tejből készül jelentős A-, B1-, B2- és B12-vitaminforrás, emellett a foszfor, a magnézium és a cink is megtalálható benne.
A jelenlegi hazai, átlagosan napi 1,8 dl-es tejfogyasztás – a táplálkozási szakemberek véleménye szerint – kevés, az egészségünk megőrzése szempontjából ideális mennyiség fél liter tej, vagy azzal egyenértékű tejtermék lenne.
"Megnövekedett az igény a fogyasztókat véletlenül vagy szándékosan megtévesztő reklámokkal, a közösségi médiában terjedő álhírekkel szembeni felvilágosító, edukációs célú kommunikációra az országban, éppen ezért fontosnak tartjuk, hogy beszéljünk a táplálkozásról, ezen belül is a tejben és tejtermékekben megtalálható esszenciális tápanyagokról, amellyel az emberek a szervezetük felépítéséhez szükséges anyagokat, és a mindennapokhoz szükséges energiát biztosítják. A Tej Szakmaközi Szervezet és Terméktanács célja, hogy a jövő generációját edukálja a tudatos táplálkozásról, ennek jegyében pedig a tejfogyasztás hasznosságáról is. Külön figyelmet igényel a mostanában divatos, tejhez hasonlított termékekről való tájékoztatás is, amelyek korántsem annyira egészségesek, mint amennyire hirdetik.” –mondta Istvánfalvi Miklós a Tanács elnöke.
A tejtermelőknek és a tejfeldolgozóknak többek között olyan kihívásokkal kell szembenézniük, mint a klímaváltozás, a környezetvédelem, vagy az egészséges táplálkozásra való megnövekedett fogyasztói igények. Mindemellett a folyamatos gazdasági változásokat és a piaci versenyt is figyelembe kell venniük munkájuk során.
A Tej Világnapja előtt a Tej Terméktanács rajzversenyt hirdetett általános iskolás gyermekek körében, hogy együtt alkossák meg a Tejszív történetek idei kampányának kabalafiguráját. A kampány célja, hogy felhívják a figyelmet a gyerekek egészséges táplálkozására, és annak részét képező tejtermékfogyasztásra. A győztes pályázó és osztálya kétnapos osztálykirándulást és kabalafigurás bögréket nyert, valamint meghívást kaptak a Tej Világnapi fesztiválra, ahol kiállították a pályázat 10 legjobb alkotását.
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Ezeket olvastad már?
Kalciummal a csontjaink egészségéért
A hivatalos ajánlások szerint napi fél liter tejet ajánlott fogyasztani, mások szerint viszont a tej elhagyandó az étrendből. Nézzük, mit gondol a kérdésről a szakember!
Szálka Brigitta dietetikus11 reggeli túrókrém picit másképp
A túrókrém az egyik legjobb reggeli, amit el tudok képzelni. Fűszerezzük változatosan, kenjük rozskenyerünkre, és rakjuk meg szendvicsünket friss zöldségekkel!
Bodon Judit dietetikusKalóriapárbaj! Tejföl vs. joghurt
Megszokott ételeink kalóriatatalmának csökkentésére számos apró, időt és energiát nem igénylő trükk áll rendelkezésre. Ezek közül egy, ha lecseréljük a tejfölt joghurtra!
Bodon Judit dietetikus