Tejfehérje-allergia vagy laktózérzékenység? Mi a különbség?

A tej, tejtermékek fogyasztása sokaknak okoz különféle panaszokat. Nézzük, mikor beszélünk allergiáról és mikor érzékenységről!

"Allergiás vagyok a tejre.", "Tejérzékeny vagyok.", "Nem bírom a tejet, puffadok tőle.", "Laktóz-intoleranciám van" - ezerféleképpen fejezik ki érintett embertársaink, ha valamilyen problémájuk származik a tej, tejtermékek fogyasztásából. De mi a különbség az allergia, az érzékenység és az intolerancia között?

A tejcukor-érzékenység és a laktózérzékenység, -intolerancia kifejezések ugyanazt a betegséget jelölik, amely azonban sokak fejében egyet jelent a (tehén)tejfehérje-allergiával. Fontos azonban, hogy ezt a két betegséget elkülönítsük egymástól: míg a tejcukor-érzékenység egy enzim-defektus (a laktáz enzim hiánya vagy nem megfelelő működése), addig a tejfehérje-allergia a szervezet a tej egyes fehérjéivel szembeni allergiás reakciója.

Ciorba de perisoare

Erdélyben többféle csorba is létezik, kellemesen savanykás ízű, pikáns leves. Az eredeti receptben ciberét használnak a savanyításhoz.

1. A laktózérzékenység

A laktózérzékenység tünetei lehetnek a huzamosabb ideig fennálló puffadás, alhasi fájdalom, hasmenés, szélgörcsök. A diagnózis felállításához egy egyszerű, fájdalommentes kilégzéses tesztet kell elvégezni – gyanú esetén konzultáljunk a háziorvossal, gasztroenterológus szakorvossal.

A laktózérzékenyeknek jellemzően kevesebb korlátozással kell élniük, mint a tejfehérje-allergiásoknak. Ennek oka, hogy az előbbiekre jellemző egy bizonyos szintű egyéni tűrőképesség – azaz meghatározható az a napi laktózmennyiség, amit a betegek egy része panaszmentesen elfogyaszthat. Ennek megfelelően egyes tejcukor-érzékenységben szenvedő betegek képesek lehetnek megemészteni a savanyított termékeket, mint pl. a joghurtot vagy a kefirt, illetve a túrót.

Nézd meg sütirecept-gyűjteményünket is!:

13+1 csodás süti, ha nem fogyasztasz glutént és tejet

Mire kell figyelni?

Nyilvánvalóan korlátozandó (alacsony toleranciaszint esetén kizárandó) a tejtermékek fogyasztása: a tej, a joghurt, a kefir, a túró, egyes sajtok stb. Az egyértelműen laktóztartalmú élelmiszerek mellett azonban figyelemmel kell lennünk arra, hogy számtalan tej-alapú adalékanyagot használ az élelmiszeripar akár a félkész termékekben, leves-, mártásporokban, felvágottakban. Így a laktózérzékenyeknek meg kell tanulniuk az élelmiszer-címkék összetevőlistájának értelmezését, a nyilvánvaló tejtermék-elnevezések mellett az alábbi szavakra figyelve: tejpor, vajíró, savó, savópor, tejcukor/laktóz. Az élelmiszeriparban ma már széles skálán állítják elő a laktózmentes termékeket, pl. tejet, joghurtot, sajtot stb., ezeket a tejcukor-érzékeny betegek nagy része bátran fogyaszthatja.

A laktózérzékenyek étrendjében elsősorban a kalciumpótlásra kell figyelni. A laktózmentes termékek kalciumtartalma megfelelő, de érdemes kipróbálni a kalciummal dúsított növényi alapú italokat (pl. szója-, zab-, rizs-, mandulatej) is. A kalcium felszívódását, hasznosulását elősegíti a megfelelő D-vitamin-bevitel és a rendszeres fizikai aktivitás. A kalcium hasznosulását hátráltathatja a túlzott fehérje-, zsír- és foszforbevitel, a nem elegendő D-vitamin és a mozgásszegény életmód, valamint a dohányzás.

Olvasd el kapcsolódó cikkünket!:

Top 10+1 tejmentes kalciumforrás

A laktózérzékenyek életét könnyítik az laktázenzim-pótló tabletták is, amelyeket közvetlenül a laktóztartalmú ételek elfogyasztását megelőzően kell bevenni, így jó szolgálatot tehetnek pl. éttermi étkezéseknél vagy vendégségben.

2. A tejfehérje-allergia

Tejfehérje-allergiát minden esetben szakorvos (allergológus, gasztroenterológus) diagnosztizálja. Mivel az étrend elég sok korlátozással jár, ezért nem érdemes öndiagnózis alapján korlátozni a tej, a tejtermékek értékes tápanyagainak bevitelét.

Tejfehérje-allergia esetén a tej fogyasztása kóros immunreakciókat indít el a szervezetben. A gyermekeknek körülbelül 2,5%-a érintett, de nagyobb korára a többségük kinövi. A tünetei nem tipikusak, rendkívül sokfélék lehetnek, enyhébb esetekben pl. hasmenés, puffadás, hasi fájdalom, ekcéma, csalánkiütés, de súlyos esetben akár anafilaxiás sokk is jelentkezhet.

Tejmentes cukkinikrémleves

Gyermekeim tejérzékenysége miatt egyre több tejmentes étel elkészítését kísérleteztem ki. Ez az egyik kedvenc levesünk. Bátran ajánlom kipróbálásra, mert nem csak finom, de könnyű ...

Glutén- és tejmentes tökfőzelék

Nagy kedvencem a tökfőzelék, de az utóbbi időben egészségügyi okok miatt hanyagolnom kell a lisztes, tejes dolgokat. Kipróbáltam hát, milyen lenne glutén- és laktózmentesen. Ezt a ...

Mire kell figyelni?

Tejfehérje-allergia esetében el kell hagyni az étrendből a tehéntejet, a tejtermékeket és a tejet tartalmazó élelmiszeripari termékeket. Ez utóbbiak már több figyelmet igényelnek. A tej és származékai ugyanis gyakori élelmiszeripari összetevők illetve adalékanyagok, megtalálhatók kész vagy félkész termékekben, sőt akár felvágottakban, egyéb húsipari termékekben is. A termékcsomagolásokon a következő kifejezéseket kell keresni: tej, tejpor, savó, savópor, citopánpor, kazein, kazeinát, kazein hidrolizátum, laktalbumin, laktóz, laktulóz, laktoferrin, tejfehérje hidrolizátum, vaj, tejszín, tejföl, joghurt, kefir, sajt, túró, író. Ez a sok elnevezés tejfehérjetartalomra utal az egyes élelmiszerekben, amelyek elfogyasztása panaszt okozhat az allergiával élők számára, legyünk tehát alaposak a címkeolvasásnál. A tejfogyasztás elhagyásával étrendünkből kieső kalciumot növényi tejpótló italokkal, egyéb termékekkel, illetve növényi eredetű kalciumforrásokkal (pl. mák, dió, szezámmag stb.) pótolhatjuk.

Fontos tisztában lenni azzal is, hogy a tehéntejfehérjék más emlősök tejével keresztreakciót okozhatnak, tehát diagnosztizált tejfehérje-allergia esetén nem fogyaszthatóak a kecske-, a juh-, a kanca-, a szamár-, a bivaly-, stb. tejek és a belőlük készült termékek (kecskesajt, juhtúró, stb.) sem. A fentiekből látható, hogy a tejmentes élet nem egyszerű, ezért fontos, hogy csak orvosi diagnózis alapján vágjunk bele ebbe a szigorú étrendbe!

Legújabb receptek

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...