A tejfehérje-allergia étrendi alapjai

A tejfehérje-allergia étrendje nem olyan egyszerű, mint azt elsőre gondolnánk. Valódi allergia esetén - a teljes gyógyulás érdekében - nem fér bele kis kihágás sem.

A tejfehérje-allergia a leggyakoribb csecsemőkori, gyermekkori ételallergiák közé tartozik. Jó hír, hogy pontosan betartott diétát követően a csecsemők és a gyerekek nagy része kinövi ezt a betegséget.

Tejfehérje-allergia esetén a tej egy bizonyos alkotórészére, a tejfehérjére allergiás reakcióval válaszol a szervezet. Elkülönítendő a tejcukor-érzékenységtől (laktózintoleranciától), amelyben a tej egy másik alkotórésze, a laktóz a hunyó.

Olvastad már?

Védd a szíved e tökéletes salátával!

Mikor gyanakodjunk?

A tünetek változatosak, a diagnózis felállításához (ami minden esetben orvosi feladat!) nem kell az összeset produkálni. A tejfehérje-allergia kétféle allergiás reakciót okozhat: későit és azonnalit. A késői reakció gyakoribb, ilyenkor az allergén elfogyasztását követő órákban, napokban jelentkeznek az alábbi tünetek:

  • hasi fájdalom, puffadás, görcs,
  • hasmenés, laza vagy akár véres széklet,
  • köhögés, orrfolyás,
  • kiütések,
  • csecsemőknél, gyermekeknél súlyban, növekedésben való megtorpanás.

Az azonnali reakció ritkább, az allergén elfogyasztását követő percekben, órákban jelennek meg a tünetek:

  • csalánkiütés,
  • hányás,
  • hasmenés.

Az egyetlen megoldás a diéta

Tejfehérje-allergia estén a tünetmentes élet egyetlen megoldása a megfelelő diéta. Az étrendi terápiában mellőzni kell a tejet, a tejterméket tartalmazó élelmiszereket, és azokat az élelmiszereket, ételeket, italokat, amelyek összetevőként tartalmazzák ezeket vagy a gyártás, csomagolás, szállítás, ételkészítés során szennyeződ(het)tek velük.

Mellőzendők:

  • tehéntej és a tévhitekkel ellentétben a kecsketej is,
  • tejtermékek (pl. joghurt, kefir, tejföl, sajt, tejszín, vaj, író, tejsavó stb.),
  • tejpor,
  • tej alapú margarinok,
  • és laktózmentes tejtermékeket sem szabad fogyasztani, mivel ezek a tejfehérjét ugyanúgy tartalmazzák.
  • keresztreakciót válthat ki a borjú- illetve a marhahús.

Áfonyás banán smoothie Júliától

Ha nyár, akkor smoothie. Ha nem nyár.....igazából akkor is. De ez még annál is jobb, mivel van benne egy csomó áfonya, és ki ne szeretné azt a lilás-rózsaszínes végeredményt, amit ez a ...

Eperleves - tej- és gluténmentes

Amióta 15 éve saját háztartást vezetek, hagyományosan úgy készítem a gyümölcslevest, hogy egy (főzős) pudingport kikeverek egy kis tejföllel és azzal sűrítem be a levest. Ennek a ...

Mire kell figyelni az üzletben és a konyhában?

  1. Mindig ellenőrizzük az élelmiszercímkét! – Az új jogszabályok szerint a tejet, mint allergént kötelező feltüntetni a csomagolt termékek címkéin, illetve a nem csomagolt termékek esetén az üzletben kötelesek tájékoztatást adni.
  2. Ha nem tudjuk, mi van benne, ne együk meg! – Azaz ha nem ismerjük az élelmiszer, az étel vagy az ital összetevőit (pl. fogadáson, vendégségben), akkor tekintsük alapból szennyezettnek, ne kockáztassunk.
  3. Kerüljük a keresztszennyeződéseket! - Annak érdekében, hogy az ételeink ne szennyeződjenek, mindig az allergénmentes ételt készítsük el először, hiszen így kerülhetjük el, hogy az esetleg tejfehérjét tartalmazó étellel véletlenül szennyeződjön. Használjunk külön gyúródeszkát, szedőeszközt, szendvicssütőt vagy a többi szendvicstől elkülönítve, sütőben készítsünk pl. melegszendvicset.
  4. Rendszeresen, minden étkezés előtt tisztítsuk le az asztallapot és az etetőszéket!
  5. Pótoljuk a kalciumot! - Szervezetünk a tejből és a tejtermékekből hasznosítja a legjobban a kalciumot. Mivel a tejmentes étrendben ezek a kalciumforrások kiesnek, fontos más viszonylag jól hasznosuló kalciumforrásokhoz nyúlnunk. Szerepeltessünk az étlapon minél gyakrabban kalciummal és D-vitaminnal dúsított növényi tejeket (pl. rizs-, zab-, mandula- stb.), dióféléket és olajos magvakat (mák, dió, mandula, de vigyázat, a mákolajban nincs kalcium!), zabpelyhet, kalciummal dúsított 100%-os gyümölcsleveket!
  6. A tányérmodell szerint minden főétkezésedben szükséges, hogy legyen állati eredetű fehérje. Mivel a tejtermékek (pl. reggeli sajt, túró, joghurt, kefir stb.) kiesnek, ügyeljünk arra, hogy a reggeli, ebéd, vacsora tartalmazzon húst, halatvagy tojást.

Olvasd el!

Top 10+1 tejmentes kalciumforrás

Mivel helyettesítsünk?

  • Tej helyett használhatunk különböző növényi tejpótló italokat, pl. zab-, rizs-, kókusz-, mandulatej, de kapható ezek kombinációja is. A szójatejet és a különböző szójakészítményeket nem ajánlott tejhelyettesítőként fogyasztani, mivel a tejfehérje-allergiát követően gyakran alakulhat ki szójaallergia is. A növényi tejpótló italok ízesített változatokban is kaphatóak, amelyeknél érdemes azonban a hozzáadott cukortartalmat is figyelembe venni. A natúr italok jól használhatóak ételkészítéshez (pl. főzelékek habarásához) és (édes) italokhoz, süteményekhez egyaránt.
  • Tejszín és tejföl helyett használhatunk zab-, rizs-, vagy kókuszkrémet. Az édeskésebb ételekhez remekül passzol a kókuszkrém, a semleges vagy sós ízűekhez zabkrémet vagy rizskrémet használjunk. A tejföl savanyú íze (például egy tárkonyos ragulevesben) a zabkrémhez vagy a rizskrémhez adott citromlével utánozható.
  • Csecsemőknél, a megfelelő tápanyag-ellátottság biztosítása érdekében gyermekorvossal konzultálva tápszeres kiegészítés szükséges. Amennyiben anyatejes a baba, az anyának kell tartani a diétát.

A tejmentes étrend nehéz, de megtanulható, és visszahozza a befektetett energiát. A diéta betartásával a tünetek teljesen visszafordíthatók, a kisebb babáknak, gyermekeknek jó esélyük van a teljes gyógyulásra.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Sütés-főzés kockázatok nélkül – így lehet füstmentes az ünnep

Hoppá, ez odaégett! Ugye veled is előfordult már hasonló az ünnepi kapkodásban? Nem vagy egyedül – az ünnepek során a sietség ugyanúgy rossz tanácsadó lehet, mint a rutin. Mindegy, hogy a gyakorlatlanság, a túlzott magabiztosság vagy egy rosszul értelmezett régi recept miatt sütöd túl kissé az ételt, az eredmény ugyanaz: nem lesz olyan egészséges, mint amilyen lehetne. Állj meg egy pillanatra még az ünnepek előtt, és gondold végig, mit tehetsz, hogy ne csak ízletesek, de táplálóak is legyenek az ünnepi finomságok.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Téli feltöltődés a büki termálvíz erejével

Képzeljük el a pillanatot, mikor a szobából vagy akár a medencéből szemléljük a szállingózó hópelyheket, és lelkünket a megnyugvás szelleme járja át. Az év legzordabb, mégis csodás időszakában megérdemlünk egy kis kényeztetést, finom falatokat, lágy illatokat és stresszoldó kezeléseket.

Legújabb receptek

3 napos mézeskalács-sajttorta

Egy igazi fűszeres karácsonyi finomság. A nevét azért kapta, mert a mézeskalácsok és a torta pihentetési ideje miatt 3 nap alatt készül el. Kóstoljátok meg! :)

Tejfölös-sajtos csirkecomb

A csirkecombot már előző este befűszerezhetjük, így az ízek jól átjárják a húst, másnap pedig csak a sütéssel kell majd foglalatoskodnunk. Én barna rizsből készült rizibizivel ...

Preckedli (diós linzer) cukorbetegeknek

Tálalás előtt szórjuk meg ízlés szerint poreritrittel, majd úgy kínáljuk. Száraz, hűvös helyen tárolva egy-két hétig is eláll, sőt minél tovább áll, annál finomabb, és omlósabb ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...