Rejtély, miért nő rohamosan ennek az alapélelmiszernek az ára

Szinte minden termék jelentős áremelkedésen esett át az elmúlt pár évben, de ami kissé sokkoló, hogy a tejtermékek, különösen a tej ára az árstop óta, egyik napról a másikra több száz forintos különbséget mutat. Nem tudni, mi áll a jelenség hátterében pontosan.

Semmi kétség, hogy jelentősen megdrágult itthon az élet, amit leginkább a bolti árakon érzékelünk. A tej és tejtermékek piaca egyébként is nagyon energiaigényes ágazat, amihez megemelkedett csomagolási és fuvarozási költségek is társultak.

Egyik napról a másikra nő a magyar tej ára

Az ágazat költségei egy év alatt megduplázódtak, és amikor ezt be kellett építeni a termékek árába, az egy drámai mértékű fogyasztáscsökkenéssel járt. Még jelenleg is jelentősen magasabban vannak az árak, mint a koronavírus-járvány előtt

- mondta el Koller Attila a Tej Terméktanács társelnöke.

Az AKI statisztika szerint tavaly csak a hatósági árban érintett 2,8% UHT tej és a natúr joghurt értékesítése növekedett. Bizonyos tejtermékeknél csökkent a tejfeldolgozók belföldi értékesítése 2022-ről 2023-ra.

Például a vaj 9%-os, az ömleszett sajt 11%-os, a tejföl pedig 5%-os csökkenésen ment keresztül.

Tavaly 16%-kal nőtt a sajtimport, legfőképp Németország és Lengyelország jóvoltából, és ez a tendencia idén is folytatódott. Ugyan csak januárra és februárra van erre vonatkozóan adat, de jelenleg 18%-nál járunk. Ez a boltokban is felismerhető, mert a magyar tej kétszer annyiba kerül, mint az import.

Mennyi az annyi?

2,8%-os hazai tejárak:

  • az Auchanban 269 és 589 forint között érhető el,
  • a Tescoban 269 és 549 forint között,
  • a Sparban pedig nagyon hasonló árakkal találkozhatunk, mint a Tescoban.

Mi az oka az őrült drágulásnak?

Ez vissza fog ütni, mert azt látom, hogy teljesen megdöbbenti a vásárlókat ez az árszint. Tehát, hogy a fogyasztást visszaveti ez, az biztos. A feldolgozott termékek árszintje nem igazán változott, mert abban van import lehetőség, tehát simán lehet sajtot, egyéb habosított joghurtot, miegymást behozni. Ott a környező piaci beszerzési árak eléggé kontrollon tartják a hazait. A folyadéktejet viszont olyan messziről nem hozzák be, ott látszik egy áremelési törekvés 

- mondta el Raskó György agrárközgazdász.

Forrásunk volt.


Még több friss hír:

Címlapról ajánljuk

További cikkek