Jelentős mértékben növekedett a tejtermelők termelési költsége - derül ki abból a felmérésből, melyet a Tej Szakmaközi Szervezet és Terméktanács készített a közelmúltban. A Napi.hu cikkében leírtak szerint drágultak a takarmányok, az állattenyésztési, a gép-, berendezés- és technológiai költségek, az alap-, segéd- és adalékanyag, a csomagolóanyag, a munkabér, az energia- és épületköltségek, a bérleti díjak valamint a higiéniai költségek is, a termelési költség pedig a szervezet szerint átlagosan 15-18 százalékkal növekedett az utóbbi időben.
A koronavírus-járvány is hozzájárult ahhoz, hogy ilyen nagy mértékű legyen a drágulás, és emelkedjen a tej ára. A tejtermelés és feldolgozás eleve magas higiéniai elvárásoknak kell, hogy megfelelje, a tavalyi évben pedig az eddigiekhez képest még többet kellett költenie a termelőknek a tisztaságra, hiszen sok esetben csak többszörös áron volt lehetőség például a kesztyűk vagy a fertőtlenítőszerek beszerzésére.
A termelők költségeinek növekedéséhez az euró árfolyama is hozzájárult, ugyanis az euró árfolyama 2021. januárjára már 359 forintra emelkedett, amely elsősorban a vásárolt takarmány, a csomagolóanyagok és az energia árára volt hatással. A Napi.hu szerint további okok között lehet Kína erős kereslete, a szárazság miatt lecsökkent a francia- és ukrán termésmennyiség. A szója- és kukoricatermés alacsonyabb lehet a dél-amerikai országokban. A hazai búza- és kukoricaárak 25-30 százalékkal emelkedtek, a szójadarát szintén közel harmadával drágábban lehetett az országba importálni. Ha hosszútávon drágább a takarmány, a boltokba jutó tej árát is emelni kell.
A költségtöbblet komoly kihívás elé állítja a termelőket, ilyen körülmények között ugyanis a termelők képtelenek növelni a termelés hatékonyságát, ugyanakkor ha nem történik változás, az az ágazat felgyorsult tejtermelői és feldolgozói fejlesztéseit is veszélyezteti, a jelenlegi helyzet pedig arra kényszeríti a termelőket, hogy emeljék a tej árát is.
Ha neked is fontos, milyen élelmiszereket fogyasztasz, ezek is érdekelhetnek: