Mégis mi az a tefloninfluenza?

Vajon miért kapták fel a tefloninfluenza jelenségét, és mégis mit jelent ez a valóságban?

A teflon az egyik legjobb barátunk a konyhában, hiszen igencsak megkönnyíti a dolgunkat, veszélyeiről azonban egyre több szó esik manapság. És te hallottál már a teflonallergiáról?

Mégis mi az a tefloninfluenza?

Az utóbbi időben egyre többen jelentették, hogy megbetegedtek a politefluor-etilénnel (PTFE), azaz teflonnal bevont serpenyők használata után.

Húsz év alatt az Egyesült Államokban a mérgezési központok több mint 3600 bejelentést kaptak a tefloninfluenza, más néven polimerfüst-láz gyanús eseteiről.

Na de mit jelent a tefloninfluenza?

A National Capital Poison Center meghatározása szerint a tefloninfluenza ugyanolyan influenzaszerű tüneteket produkál, mint a többi.

A tapadásmentes serpenyőket általában ún. örök vegyi anyagokkal vonják be. Amikor ezeket nagyon magas hőmérsékletre – 500 Fahrenheit-fok fölé – melegítik, a bevonat illékony lesz, és az emberek belélegezhetik a PFAS gőzét. A PFAS a perfluor- és polifluor-tartalmú alkil anyagokat jelenti, vagyis az ember által előállított vegyi anyagok széles körben használt csoportját

– magyarázza Jamie Alan, Ph.D., a Michigan Állami Egyetem farmakológia és toxikológia docense.

Általában akkor jelentkeznek a kellemetlen tünetek, amikor a serpenyő túlmelegszik, és apró, fémoxidokat tartalmazó részecskék kerülnek a levegőbe, melyeket belélegezhetünk.

Egy idegen anyag belélegzése immunválaszt vált ki, ami nem sokban különbözik attól az immunválasztól, ami akkor történik, amikor egy vírusra, például influenzára reagálunk

– mondja a szakértő.

Mik a jelei?

Honnan tudhatod, hogy tefloninfluenzás vagy? A Missouri Mérgezési Központ elmondása szerint a láz, hidegrázás, fejfájás, szédülés, fáradtság, rossz közérzet, hányinger, hányás, köhögés és szorító mellkas mind a tünetek közé tartoznak.

Forrásunk volt.


Még több életmód itt:

Címlapról ajánljuk

Séftippek a legtökéletesebb, soktojásos házi tésztához Jahni Lászlótól, a Kistücsök...

A fejekben az él, hogy a levesekhez, tésztaételekhez nagy macera házi tésztát készíteni, ma már ezért automatikusan a gyári száraz tészta után nyúlunk. A legendás balatoni étterem, a Kistücsök séfje ezzel szemben arra biztat minden főzni szeretőt, hogy bátran álljunk neki frissen kigyúrni a tésztát, mert egy kis gyakorlással gyorsan megvan, az élmény pedig magáért beszél majd.

Nosalty

További cikkek