Persze egy pohár tea valószínűleg sosem lesz gyógyír a koronavírusra, egy új tanulmány szerint azonban képes lehet oldani azokat a mentális problémákat, amelyek a koronavírus-járvány miatt alakulhattak ki. A tea jótékony hatásairól a Nutrition and Food Technology című angol szaklapban írtak részletesebben. Az már régóta köztudott, hogy a tea segít relaxálni, és csökkenti a stresszt, arról viszont talán már kevesebben hallottak, hogy a tea olyan anyagokat tartalmaz, melyek segíthetik a szív egészségét, és amelyek védelmet nyújtanak a demencia kialakulása ellen is.
Dr. Emma Derbyshire, közegészségügyi táplálkozási szakértő és a tanulmány társszerzője szerint mind a fekete, mint a zöld teának vannak jótékony hatásai. A zöld tea egy katekin nevű kémiai vegyületet tartalmaz, melyben megtalálható az úgynevezett epigallokatekin-gallát (EGCG) is. Ez az összetevő képes megakadályozni a gyulladások kialakulását és az oxidatív stresszt is, ráadásul hatékony a kognitív hanyatlás és a memóriavesztés ellen is.
Memóriajavulás, koleszterin- és vérnyomáscsökkentés
A kutatás során olyan eszközökkel mérték a teát fogyasztó tesztalanyokat, amelyek képesek voltak az agyi aktivitást mérni ivás után. A kimutatások szerint 30 perccel - 1 órával a teaivás után a tesztalanyok agyhullámai jelentősen megnövekedtek, ideális agyműködés esetén pedig ezek a hullámok felelnek a tanulásért, a koordinációs képességek rendes működéséért és a memória javulásáért is. A kutatás során a tea szívre gyakorolt egészségügyi előnyeit is vizsgálták, az eredmények szerint pedig a tea a vérnyomás és a koleszterinszint csökkentésével is hozzájárul a szervezet egészséges működéséhez.
Ezek az eredmények arra utalnak, hogy a teázás szélesebb körű társadalmi következményekkel jár, amelyek hatással lehetnek a mentális egészségre, és ezt érdemes a jövőben megvizsgálni, különösen azért, mert a világjárvány kezdete óta sokunk mentális egészségére nagy nyomás nehezedik
– mondta Dr. Tim Bond, a tanulmány társszerzője és a Tea Advisory Panel (TAP) nevű független egészségügyi csoport tagja.
A kutatásban szereplő más tanulmányok azt is bizonyították, hogy a teában lévő koffein pörgető hatású anélkül, hogy befolyásolná az alvást.
És ha már a briteknél tartunk, a TAP kutatása szerint a brit teázók 57%-a úgy érzi, hogy egy csésze tea a munkahelyen segít a kollégákkal való kapcsolatteremtésben is. Miután hónapokig otthonról dolgoztak, 22%-uk állította, hogy hiányzik nekik a teaszünet a munkahelyen, így a tea fogyasztása nemcsak szervezetünknek fontos, de a szociális életünkre is hatással lehet.
Ezek a cikkek is érdekelhetnek: