Úgy fest, a szakácssapkák eredete sem teljesen tisztázott, de nyilván praktikai okai voltak/vannak - az index cikke nyomán mi is utánanéztünk....
Az asszíroknál a 7. század környékén a séfek koronaszerű sapkákat hordtak – ezzel különböztették meg a „jó” séfet a „rossztól”, vagyis attól, akinek sikerült végre NEM megmérgeznie uralkodóját.
Érdekesség, hogy akkoriban az intellektuális, művelt réteget üldözték, így a receptek miatt olvasni/írni tudó séfeket is, akik a görög ortodox egyházban kaptak menedéket, szerzetesruhában – állítólag ez az egyházi sapka volt a séfsapkák elődje.
VIII. Henrik is belép a képbe, aki egy levesében talált hajszál után lefejeztette szakácsát – a séfsapkát pedig kötelezővé tette. Ez a funkció nyilvánvalóan azóta is él.
Az 1800-as években állítólag a franciák vezették be a hófehér színt, mivel azon látszik a legjobban a kosz, és a szokást, miszerint a konyhai dolgozók beosztását, rangját a sapkának is tükrözni kell – így a séf sapkája lett a legmagasabb.
A sapka hajtásainak száma se mindegy ám! Van, akik szerint azt szimbolizálja, hányféleképpen tudja az adott séf elkészíteni a tojást, de az biztos, hogy tapasztaltságát tükrözi – minél több a hajtás, annál jobb!
Plusz praktikus magyarázat: a sapka magassága arra is szolgál, hogy a megizzadt szakácsfejeknek legyen helyük levegőzni :)
Olvastad már Széll Tamás gondolatait a győzelemről?
A mai versennyel 95%-ig elégedett vagyok
(forrás: reluctantgourmet, index)