Te tudod, mi is pontosan az ötórai tea? Így lett a brit szofisztikáltság csimborasszója

Ha szóba kerül London vagy Anglia, valószínűleg mindenkinek az első asszociációi között van a teázás. De azt tudjátok, honnan ered és miből áll a délutáni tea hagyománya?

Kis teatörténet

Kezdjük ott, hogy a brit birodalom messze nem az első nyugati hatalomként ismerte meg a teát: portugál szerzetesek és kereskedők már a 16. században találkoztak a teafűből készült forró itallal, míg az első szállítmányt a Holland Kelet-indiai Társaság hozta Európába 1609-ben. A brit arisztokrácia köreiben II. Károly portugál feleségének köszönhetően terjedt el a teafogyasztás hagyománya. Elkezdték kávéházakban árulni, 1717-ben pedig Thomas Twinings megnyitotta világhírű teaboltját Londonban, amely a mai napig üzemel.

Tradicionális angol tea receptet rejt a kép :)

Persze ekkor még luxuscikknek számított a szigetországban is, egészen a 18. század végéig, mikoris a nagymértékű csempészet miatt eltörölték a teát érintő adót. A következő évszázadban aztán az indiai teafű importjával fokozatos csökkenésnek indult az ára, és a 19-20. század fordulójára mindennapos árucikké vált. Az új évszázaddal együtt beköszöntött a filteres tea kora, a britek teafogyasztási kedvét pedig még a második világháborús, a teára is kiterjedő jegyrendszer sem szegte.

via GIPHY

De honnan jött, hogy tejet öntsenek bele?

A brit szigeteken mindig is tejjel fogyasztották a teát, maga a tea kifejezés tehát náluk eleve a tejes verziót jelenti. A tea tejjel fogyasztásának eredete azonban nem ismert, bár többféle feltételezés is kering ezzel kapcsolatban. Az egyik szerint a teázáshoz használt drága porceláncsészéket akarták így óvni, hagyományosan ugyanis a tejnek kell először a csészébe kerülnie. Egy másik vélekedés szerint azért kezdték tejjel hígítani a teát, mert az olcsó alapanyag volt, szemben az akkor luxusnak minősülő teával.

Étkezéssé duzzasztott teaidő

A délutáni tea, mint kisétkezés 1840-es évekbeli elterjedését a bedfordi Anna hercegnőnek tulajdonítják. A legenda szerint Viktória királynő barátnője és udvarhölgye hosszallta az ebéd és a vacsora között eltelt időt, és a két étkezés közti űrt kitöltendő kezdett el teát és süteményt vagy szendvicseket fogyasztani. Az új napirenddel a hercegnő olyannyira elégedett volt, hogy hamarosan már a barátait is áthívta teázni, innentől pedig a délutáni nassolás rövid időn belül elterjedt és kedvelt szokássá vált a közép- és felsőosztályban.

Komplett teaparti: tea, édes pogácsa, szendvicskék, torta, teasütemény

Ugyanakkor a teázás, mint étkezés még mindig csak egy gyűjtőfogalom, attól függően ugyanis, hogy mit fogyasztanak a tea mellé, több típusra oszlik.

  • A klasszikus és legismertebb teázási forma az afternoon tea, ami szó szerint délutáni teát jelent. Hagyományosan fél 4 és 5 között illik tálalni, és mivel ez a legkiadósabb és így a legtöbb időt felemésztő teázási típus, elsősorban a nemesi körökben elterjedt. Ehhez kísérőként szendvicsfalatkákat (finger sandwiches), eperdzsemmel és clotted creammel megkent édes pogácsákat (scones), valamint tortát (legismertebb a Viktória torta) vagy vajas kekszet (shortbread, ez a nálunk is ismert teasütemény) fogyasztanak.
  • A munkásosztály ezzel szemben avacsorához fogyasztott teát, amit így rendszerint valamilyen meleg ételkísért. Maga a high tea elnevezés is onnan származik, hogy ezt „magas”, vagyis étkezőasztalon fogyasztották, szemben a délutáni teával, amit a dohányzóasztalon.
  • Az afternoon tea szerényebb verziója az elsősorban a nyugati országrészben elterjedt cream tea, amelynél a teához mindössze a már említett édes pogácsákat fogyasztják.

A szigetországban a mai napig a hétköznapok rutinjához tartozik a teázás, ugyanakkor téves lenne azt gondolni, hogy délután 5-kor az egész ország felpattan és elvonul valamelyik közeli szalonba jól betortázni. Egy komplett afternoon tea menü ma ugyanolyan luxusnak számít, mint egykor a teafű – a délutáni teázás helyét mára átvették a 10-15 perces, keksszel megtoldott munkahelyi teaszünetek.

Az alábbi recepteket megtaláljátok barnasörös-csokitorta | szendvicsfalatkák tea mellé | scone, a britek édes pogácsája néven

Íratlan szabályok és örök konfliktusok

Nem is lenne igazi brit szokás a teázás, ha nem öveznék parázs viták a mikéntjét. Az első komoly probléma a tea típusa: megengedett-e a filteres tea, vagy csak teafű használható? És aztán milyen tea legyen, English Breakfast vagy Earl Grey? Csészéből vagy bögréből igyuk? És mit öntünk először a csészébe, a tejet vagy a teát? Körkörösen kell a kanállal kevergetni, vagy fel-le?

A legtutibb scone-recept egy (képre)kattintásnyira

A legnevetségesebb teázással kapcsolatos ellentét azonban minden bizonnyal Devon és Cornwall megyék között húzódik. Az van ugyanis, hogy míg a teához kínált édes pogácsát Devonban clotted cream - lekvár sorrendben kenik meg, addig a szomszédos Cornwallban fordítva. Gasztronómiában nem ismerünk viccet, ugye.

És hogy ne hagyjunk titeket recept nélkül, íme egy afféle közmegegyezéses teakészítési mód:

  • feltesszük forrnia vizet
  • közben meleg vízzel átöblögetjük a teáskannát – ez azért fontos, hogy még véletlenül se repessze meg a felforralt víz
  • jöhet a tea: személyenként egy teáskanál teafüvet rakunk bele, plusz egyet a kannának, ahogy a mondás tartja (egy teáskanálteafű egy filternek felel meg)
  • a forrásban lévő vizet a teáskannába öntjük a teafűre
  • 3-4 percet hagyjuk állni, véletlenül se felejtsük benne sokkal hosszabb ideig
  • szűrőn keresztül öntsük a teát porceláncsészékbe, majd ízlés szerint adjunk hozzá tejet és cukrot (vagy fordított sorrendben, ha a hagyományos teázók táborát gyarapítjuk)
Teadélutánra fel - ezekkel a receptekkel biztos nem lőhettek mellé:

Scone, a britek édes pogácsája

A scone az egyik legismertebb kísérője az ötórai teának a brit szigeteken, gyakorlatilag egy édes pogácsaféle, ami a benne lévő sütőpornak köszönhetően szép magasra nő a sütőben. ...

Barnasörös-csokoládétorta

Elsőre nem sokan gondolnánk, de a barna sör bizony nagyszerű sütemény-alapanyag! A csokoládéhoz ugyanis remekül passzol, a szénsavasság pedig nagyon könnyed szerkezetet kölcsönöz a ...

Ötórai tea a kultúrában

Gyakorlatilag az összes valamirevaló brit kultúrtermékben felbukkan a tea egy ponton, függetlenül attól, hogy regényről, filmről, vagy tévésorozatról van szó. Ezt szürcsölik Hetty néniék a Váratlan utazásban és a gyerekek a Fecskék és fruskákban, ezt kortyolgatja Poirot, Miss Marple és Sherlock Holmes, de teázik minden Jane Austen karakter is. A világirodalom legemlékezetesebb teapartiját a bolond kalapos tartja, a legfelemelőbbet Mary Poppins, a legjobb teasüteményeket Mrs. Lipton készíti a Meldrum háztartás számára. A Downton Abbey műsoridejének jelentős részét teszik ki teázós jelenetek, és Doctor Who is elképzelhetetlen teáscsésze nélkül, de még az olyan filmekben is előkerül egy-egy kanna vagy bögre, mint a Harry Potter, a Blöff, a Haláli hullák hajnala, vagy a Galaxis útikalauz stopposoknak.

via GIPHY

Ha tetszett a cikk, olvasgass gasztrokalandjainkról:

Ezeket olvastad már?

Források: angol Wikipedia1,2;Twinings;the spruce Eats;Afternoon Tea

Hirdetés

Támogatott tartalom

Hirdetés

Receptverseny

MUM, de jó! Bosch Ünnepváró Receptverseny indul

Van egy ünnepi recepted, aminek az elkészítéséhez több konyhai eszközt is használsz? Minél izgalmasabb a folyamata, annál nagyobb az esélyed, hogy nyerj egy Bosch konyhai robotgépet a most induló receptversenyünkön, görgess, és nézd meg a részleteket!

Legújabb receptek

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...