Egy kellemes házibuli, baráti összejövetel vagy esti meccsnézés - ezekre az alkalmakra tökéletes nasik a fűszeres mártogatósok. Kirakjuk a chipszet, zöldségeket, kekszeket és mindenki ugyanabba a tálba mártogat. De vajon tényleg jó ötlet olyan ételt is belemártani a közös szószba, amibe már beleharaptunk?
A tunkolás - a fertőzések melegágya
Paul Dawson élelmiszerkutató vizsgálatokat végzett, hogy megtudja, mit mond a tudomány a mártogatásról. Egy kísérlet során egy félig elfogyasztott kekszet mártogattak csokoládé- ill. sajtmártásba és salsába. Dawson hipotézise az volt, hogy mivel kis felületen érintkezik a szósz az étellel, túl sok baktérium nem kerülhet át a kekszről a mártásba, ám az eredmény még őt is meglepte:"Az elemzés során kiderült, hogy a már félig elfogyasztott kekszről jóval több baktérium került a szószba, mint egy érintetlen kekszről.” A professzor szerint ez olyan mértékű különbség, mint amikor egy másik személytől elkapunk egy fertőző betegséget vagy megfázást.
Olyan, mint az orosz rulett
Paul Dawsonnak a közismert "5 másodperces szabályról" sincs más véleménye: járólapon, fapadlón és szőnyegen is tesztelte. A leejtett ételt 5 másodperc után felemelte, majd megmérte a baktériumok számát. "Természetesen a patogén baktériumok száma alapvetően az adott felülettől függ, és igaz az is, hogy a legtöbb felületen ezek nincsenek veszélyes nagyságrendben jelen. De alapvetően a leejtett ételt megenni - ez olyan, mint az orosz rulett."
Dr. Dawson kiemelte annak fontosságát, hogy az ételeket mindig tegyük a hűtőbe, fogyasztás előtt kellőképpen melegítsük fel, és a maradékkal is bánjunk felelősséggel!
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Ezeket olvastad már?
Igaz vagy hamis: tényleg sárga lesz a bőrünk, ha sok...
Azt nagyjából sejtjük, hogy a sok sárgarépától nem fogunk jobban fütyülni, de vajon az az állítás igaz-e, hogy ha sok répát eszünk, akkor elszíneződik a bőrünk?
Petrás GabriellaEz az életmódblogger annyira egészségesen akart étkezni, hogy majdnem belehalt
A clean eating, vagyis a tiszta étkezés lényege, hogy adalékanyagmentes ételeket eszünk. Egy életmódblogger azonban már az életét veszélyeztette az egészségmániájával.
Petrás GabriellaKicsi zacskó apró zselégyöngyökkel - ez a silica gél. Vajon...
Biztos te is találtál már az újonnan vásárolt cipőben, táskában apró, átlátszó gyöngyöket tartalmazó tasakokat: ez a silica gél. Vajon nagy baj, ha véletlenül lenyeljük?
Petrás GabriellaFogyást ígérő, veszélyes csodaszerek - te is bedőltél már nekik?
Orvosok szerint be kellene tiltani a celebek felelőtlen és veszélyes, fogyást hirdető reklámjait. Szerinted igazuk van?
Petrás Gabriella