Tudod, mit jelent, ha a tejet a cukor előtt öntöd a teádba? És azt, hogy miért kell összetörni a keménytojás héját? Szerencsés korban élünk, mert sok mindent tudunk már a körülöttünk lévő világról, bár még közel sem eleget. Az elődeinknek azonban ennyi tudásuk sem volt, ezért kiszolgáltatva érezhették magukat a külvilág láthatatlan erőinek. Nem véletlenül alakult ki annyi babona, mivel ezekkel próbáltak kontrollt nyerni az ismeretlen felett, amelyekből számos az ételekhez, italokhoz kapcsolódik. Halloweenhez érve ezekből gyűjtöttünk össze pár érdekeset.
A frissen sült kenyérnél nincs is finomabb, azonban érdemes alaposan megvizsgálnod a veknid, mielőtt elmajszolnád! A kenyérben lévő légbuborékok jelentése a méretétől függően változhat: a kis buborékok normálisak, de a nagy lyukak a végzet előjelei. A babona szerint ezek a koporsót szimbolizálják, és arra figyelmeztethetnek, hogy elveszíted egy szeretted.
Tojás és tojáshéj – Anglia
A tojás gyakori alapanyag a konyhában, amely ráadásul mágikus erőt hordoz! A tojás, amelynek két sárgája van, jó szerencsét hoz, sőt, még egy terhességet is előrejelez a családban. Azonban fontos, hogy miután megetted a keménytojást, törd a lehámozott héját apró darabokra, mert egy angol tengerészlegenda szerint, ha nem így teszel, a boszorkányok tojáshéjhajókra szállnak, hogy elsüllyesszenek mindenkit a tengeren.
A fokhagyma segít a vérnyomás csökkentésében, nem véletlenül alkalmas egy másik vérrel kapcsolatos jelenség megelőzésére: a sok fokhagyma elűzi a vámpírokat. Legalábbis a mítosz szerint, amit Bram Stoker, a Dracula szerzője indított.
Azt biztosan tudod, hogy a sót kiszórni rossz ómen, ezért a népi hagyományok szerint a balvégzet elkerülése érdekében a bal vállad felett egy csipetnyit magad mögé kell szórnod. De azt tudod, honnan ered ez a babona? Az egyik magyarázat szerint az utolsó vacsora során Júdás felborított egy sótartót. Bár kérdéses, hogy ebből az esetből eredeztethető-e a babona, mert akkor már alapvetően rossz ómennek tartották a kiborult sót, az esemény még Leonardo da Vinci Utolsó vacsora című festményén is megjelenik. A só egyébként tartósító hatása miatt már a rómaiaknál és a germánoknál is a barátság és a megbízhatóság szimbóluma volt.
Kávé - Finnország
A reggeli kávé elengedhetetlen ahhoz, hogy beinduljon a napod? Figyeld meg az italod, hogy tudd, mi vár rád a következő 24 órában! A kávéd felszínén megjelenő buborékok például azt vetítik előre, hogy hirtelen gazdagságra bukkansz. A finn folklór szerint ugyanis a buborékok a pénz áramlását jelképezik feléd, azonban ha a buborékok tőled elfelé mozognak, akkor az azt jelenti, hogy pénzt fogsz veszíteni.
Tea
A tea valamiért mitikus erőt képvisel, gondoljunk csak arra, hogy régen a jósnők tealevelekből állapították meg, hogy mi vár a kliensükre: boldogság vagy halál. Több babona is kapcsolódik ehhez az italhoz. Franciaországban például azt tartják, hogy sosem szabad a tejet a cukor előtt beletenni a teába, különben sosem házasodsz meg. A csésze alján megmaradt cukor pedig arra figyelmeztet, hogy valaki szerelmes beléd. Ha kilöttyinted a teát, számíts egy idegen látogatására. Ha pedig teadélutánt adsz, mindig csak egy ember öntse ki a teát – ha többen osztoznak a feladaton, az balszerencsét hoz.
Tészta – Kína
Kínában azt szeretik, ha a tészta jóóóó hosszú, mivel a hosszú életet szimbolizálja. Ha előfordult, hogy a tésztát rövidebbre vágtad főzés előtt, akkor a kínai babona szerint lehetséges, hogy az életed is megrövidítetted... Mi szóltunk!
Rizs
A rizsdobálás világszerte elterjedt programpontja az esküvőknek, mivel egészséget, gazdaságot, boldogságot és növekedést hoz a friss házasokra. Azonban vigyázni kell a rizzsel. Kínában és Japánban ha egy tál rizsbe felfelé beleállítod az evőpálcikákat, azt a halál előjelének tartják, mivel az elhunytak tiszteletére égetett tömjénre emlékeztet.
Szőlő – Spanyolország
Spanyolországban szilveszter éjszakáján úgy tartják, hogy 12 darab szőlőszemet kell megenned, mikor éjfélt üt az óra. A szemek az egyes hónapokat szimbolizálják, és amelyik édes, az a hónap kifejezetten jó lesz. Ha savanyú a szőlő, akkor egy rosszabb hónapra kell számítanod.
Ezeket olvastad már?
Budapest legújabb ramenezője izgalmas utazásra invitál: itt az Ensō
Tavaly már hosszan beszélgettünk a pop-up vacsoráiról ismertté vált Konyhakör alapítójával, Tenner Benjaminnal, most pedig megnéztük első állandó éttermüket, az Ensō-t.
Nosalty„Azt szeretnénk, ha a vendégek a kultúrát éreznék az ételekben”...
A Dobrumba egyértelműen Pest egyik legnépszerűbb étterme, ahol egy minden érzékre ható utazásban lehet része a vendégnek. Most kis-nagy testvért kapott: ez a Pingrumba.
Szász Nóri7 pilisi hely a pékségtől az étteremig, amit mindenképp érdemes...
A Pilis csodás természeti adottságai mellett gasztronómiai felhozatalban sem utolsó – mutatjuk, hova látogass el a környéken!
NosaltyKészíts saját szárazvirágaidból lélekmelengető teákat az őszi napokra
Itt az ősz, a sütőtök, a nagy bekuckózások, és természetesen a teázás szezonja. Emeld most új szintre a forró italod saját készítésű szárazvirágokkal. Mutatjuk!
NosaltySzerző: Szász Nóra