Én mindig is szorongó alkat voltam, ráadásul olyan értelmetlen és statisztikailag valószínűtlen dolgokon tudtam izgulni, mint a terrortámadások, repülőgép-balesetek, lakástüzek, vagy a klímakatasztrófa (utóbbi nem valószínűtlen, de nem segítek sokat a helyzeten azzal, ha éjszaka álmatlanul forgolódom miatta). Egy időben különösen rosszul éreztem magam, és sokat kattogott az agyam, majd kicsit szebbnek és biztonságosabb helynek láttam a világot, aztán megint kezdődött az egész elölről. Miután eleget agyaltam azon (is), hogy ez miért lehet, rájöttem a dolog nyitjára: a nagyon szorongó időszakaimban híroldalaknál dolgoztam, és nem tudtam elkerülni, hogy a különböző katasztrófákról, gyilkosságokról, sötét jövőről szóló cikkek szembejöjjenek velem.
Nem vagyok ezzel egyedül: az Egyesült Államokban az Amerikai Pszichológiai Egyesület (American Psychological Association, APA) készített egy kutatást arról, hogy érzik magukat az emberek a mai világban. A válaszadók 72 százaléka gondolta úgy, hogy a média kiragadja a történéseket a kontextusukból, eltúloz és elnagyol dolgokat, ötből két embernek pedig komoly stresszt jelentett a közösségi médián zajló kulturális vagy politikai véleménynyilvánítás. Pszichológusok el is nevezték “headline stress disordernek”, azaz laza fordításban "címlap-stressz betegségnek". A szakértők szerint ez a jelenség abból fakad, hogy annyi információ áramlik ránk a médiából, amit az agyunk képtelen befogadni.
A Texasi Egyetem egyik kutatója, Mary McNaughton-Cassill azt tanulmányozta, hogyan hatnak az emberekre az olyan katasztrófák utáni beszámolók és hírek, mint amilyen pl. a World Trade Center elleni terrortámadás, vagy egy-egy pusztító hurrikán volt. Kiderült, hogy az emberekre komoly stressz nehezedik az elképesztő mennyiségű információ miatt, pedig, ahogy McNaughton-Cassil is megjegyezte, a világ nem lett rosszabb, csak most már tudunk róla, mennyire rossz is valójában.
Úgy tűnik egyébként, nem vagyok egyedül a problémával, és nem csak azokra az amerikaiakra gondolok, akik az APA felmérése szerint úgy érzik, teljesen kimerítik őket a mindennapi hírek, amelyek a médiából rájuk zúdulnak. Éppen a minap soroltuk fel a baráti társaságban, ki mi miatt szokott szorongani: előkerültek a tengeri állatok támadásai, az autóbalesetek, a hidak leomlása, a lakástűz, sőt, még a bedugva felejtett vasaló is. Nem állítom, hogy ez mind a hírek miatt vált ki szorongást bennünk, de az biztos, hogy minél több katasztrófáról tudunk a világon, annál közelebb érezzük magunkhoz őket.
Aztán persze van, akit egyáltalán nem hatnak meg a hírek: barátom, kérdésemre, hogy rosszabb helynek gondolja-e a világot azért, mert ennyi információhoz jut a hírek révén, és stresszel-e emiatt, csak annyit mondott, hogy őt nem zavarják az ilyesmik. A statisztikák szerint ő a szerencsés kisebbséghez tartozik.
Ezeket olvastad már?
Rosszul csináljuk ezt az egész önmagunkra figyelés dolgot
Nincs baj azzal, hogy végre önmagunkra is több időt fordítunk– de nem biztos, hogy úgy csináljuk, ahogyan kellene.
Stuth-Nagy NikiEgész nap hajtasz, a stressz-szinted az egekben? 5 szuper mozgásforma,...
A mozgásnak számtalan előnye van, többek között alkalmas a felhalmozódott napi feszültség kioltására is. Edzőnk az alábbi 5 mozgásformát javasolja, ha stresszes az életed.
Suri Andi edzőEdd stresszmentesre magad!
Ezek sem csodaszerek, de segíthetnek átvészelni egy-egy húzósabb stresszes időszakot!
Országh KittiStresszkezelés talpmasszázzsal - avagy hogyan segít a reflexológia
Ősi természetgyógyászati módszer, ami sok területen hozzájárulhat testi-lelki egyensúlyunk fenntartásához. Ez a reflexológia - gyógyítás a talp masszírozásán keresztül.
Rózsakert Medical Center