Te is éjjel szenvedsz a legjobban, ha beteg vagy? Ez állhat az álmatlan forgolódás hátterében

Ugye, te is észrevetted már, hogy este és éjjel mindig felerősödnek a tüneteid, ha beteg vagy? Itt a magyarázat és a megoldás a nyugodt éjszakákra!

Akár megfázás, influenza, vagy gyomorprobléma keserítette meg a napjaidat, biztos, hogy te is észrevetted már, hogy este felerősödnek a tünetek. Kutatások igazolják, hogy – többek között - a szervezeted bioritmusa az oka annak, hogy naplemente után rosszabbul érzed magad betegen.

Az immunrendszer ciklikussága

Dr. Michael Smolensky, a Texas Egyetem orvosbiológiai mérnökének elmondása alapján a biológiai órád az alvás szabályozása mellett segít irányítani az immunrendszeredet is. Amikor például egy egyszerű megfázásnál az immunrendszer aktiválódik, a fertőzés ellen küzdő sejtek számos vegyi anyagot bocsátanak ki, amelyek hatására gyulladás keletkezhet a fertőzött szövetekben. Ez az immunrendszer-aktivitás segíthet megölni azokat a mikroorganizmusokat, amik a betegséget okozzák, azonban a gyulladás következtében lázat, torokfájást és náthát tapasztalhatunk.

Az aktivitás által előidézett gyulladás ciklikus jellegű, ezért a tüneteket erősebbnek érezheted a nap azon szakában, amikor az immunrendszered a maximumon működik, vagyis éjszaka. Az éjszakai tünetek romlása, az immunrendszer aktivitása és a gyulladás erőssége azonban a reggeli órákban is jelentkezhet. Tehát, ha éjszaka jól alszol, előfordulhat, hogy reggel érzed magad rosszabbul, amikor felébredsz.

Dr. Smolensky kutatásai szerint a délután és a kora este a nap azon időszakai, amikor az immunrendszered a legkevésbé erőteljesen működik. Nem szokatlan emiatt, hogy ilyenkor kicsit jobban érezzük magunkat, majd késő este és éjjel a tünetek újra felerősödnek. Ahhoz azonban, hogy a tüneteket kevésbé észleled a nap ezen szakaszaiban, más tényezők is hozzájárulhatnak. Dr. Rob Danoff háziorvos szerint a délutáni tevékenységek, kikapcsolódási formák, mint pl. a tévézés, könnyebben elvonhatja a figyelmünket a torokfájásról vagy akár az enyhébb fejfájásról. Ezzel szemben éjszaka, amikor semmi nem tereli el a fókuszt, sokkal intenzívebbnek élhetjük meg a tüneteket.

Így lehet nyugodtabb éjszakád

A vízszintes testhelyzet is erősítheti a tüneteket, hiszen a nap folyamán, amikor ülünk vagy állunk, akkor az orrban és a torokban képződő váladékok kevésbé tudnak felhalmozódni. De amikor lefekszünk, vízszintes helyzetben már sokkal könnyebben gyűlik össze fel a torkunk hátsó részében a váladék. Éppen ezért, ha a legnagyobb probléma az, hogy az orrunk eldugul, vagy köhögünk, polcoljuk fel a fejünket néhány párnával, ezzel is segítve a nyák lefolyását. Emellett éjjel jóval kevesebb folyadékot fogyasztunk, mint napközben, ezért a váladék szilárdabb lesz, és eltömíti az orrjáratot, valamint a légutakat. Dr. Smolensky azt tanácsolja, hogy betegség eseténnapközben a szokásosnál is több folyadékot vegyünk magunkhoz, amitől a váladék fellazul.

Dr. Jeffrey Steinbauer, a Baylor Orvostudományi Egyetem professzora elmondta, hogy a párna felpolcolásán és a folyadékbevitelen kívül tegyünk meg mindent napközben azért, hogy enyhítsük a tüneteket.

Ezeket olvastad már?

Ezeket olvastad már?

via

Címlapról ajánljuk

További cikkek