Te is éjjel szenvedsz a legjobban, ha beteg vagy? Ez állhat az álmatlan forgolódás hátterében

Ugye, te is észrevetted már, hogy este és éjjel mindig felerősödnek a tüneteid, ha beteg vagy? Itt a magyarázat és a megoldás a nyugodt éjszakákra!

Akár megfázás, influenza, vagy gyomorprobléma keserítette meg a napjaidat, biztos, hogy te is észrevetted már, hogy este felerősödnek a tünetek. Kutatások igazolják, hogy – többek között - a szervezeted bioritmusa az oka annak, hogy naplemente után rosszabbul érzed magad betegen.

Az immunrendszer ciklikussága

Dr. Michael Smolensky, a Texas Egyetem orvosbiológiai mérnökének elmondása alapján a biológiai órád az alvás szabályozása mellett segít irányítani az immunrendszeredet is. Amikor például egy egyszerű megfázásnál az immunrendszer aktiválódik, a fertőzés ellen küzdő sejtek számos vegyi anyagot bocsátanak ki, amelyek hatására gyulladás keletkezhet a fertőzött szövetekben. Ez az immunrendszer-aktivitás segíthet megölni azokat a mikroorganizmusokat, amik a betegséget okozzák, azonban a gyulladás következtében lázat, torokfájást és náthát tapasztalhatunk.

Az aktivitás által előidézett gyulladás ciklikus jellegű, ezért a tüneteket erősebbnek érezheted a nap azon szakában, amikor az immunrendszered a maximumon működik, vagyis éjszaka. Az éjszakai tünetek romlása, az immunrendszer aktivitása és a gyulladás erőssége azonban a reggeli órákban is jelentkezhet. Tehát, ha éjszaka jól alszol, előfordulhat, hogy reggel érzed magad rosszabbul, amikor felébredsz.

Parmezános-paradicsomos bruschetta

Bármikor finom, persze nyáron a paradicsomszezon kezdetén a legízletesebb. Az olaszok azt mondják, hogy ez a szegény emberek ennivalója... egyszerű, pirított, fehér kenyér. Hát mi nagyon ...

Vegán meggyes pite

Tökéletes tavaszi sütemény, amely természetesen bármilyen idénygyümölcscsel, gyakorlatilag egy óra alatt elkészíthető.

Dr. Smolensky kutatásai szerint a délután és a kora este a nap azon időszakai, amikor az immunrendszered a legkevésbé erőteljesen működik. Nem szokatlan emiatt, hogy ilyenkor kicsit jobban érezzük magunkat, majd késő este és éjjel a tünetek újra felerősödnek. Ahhoz azonban, hogy a tüneteket kevésbé észleled a nap ezen szakaszaiban, más tényezők is hozzájárulhatnak. Dr. Rob Danoff háziorvos szerint a délutáni tevékenységek, kikapcsolódási formák, mint pl. a tévézés, könnyebben elvonhatja a figyelmünket a torokfájásról vagy akár az enyhébb fejfájásról. Ezzel szemben éjszaka, amikor semmi nem tereli el a fókuszt, sokkal intenzívebbnek élhetjük meg a tüneteket.

Így lehet nyugodtabb éjszakád

A vízszintes testhelyzet is erősítheti a tüneteket, hiszen a nap folyamán, amikor ülünk vagy állunk, akkor az orrban és a torokban képződő váladékok kevésbé tudnak felhalmozódni. De amikor lefekszünk, vízszintes helyzetben már sokkal könnyebben gyűlik össze fel a torkunk hátsó részében a váladék. Éppen ezért, ha a legnagyobb probléma az, hogy az orrunk eldugul, vagy köhögünk, polcoljuk fel a fejünket néhány párnával, ezzel is segítve a nyák lefolyását. Emellett éjjel jóval kevesebb folyadékot fogyasztunk, mint napközben, ezért a váladék szilárdabb lesz, és eltömíti az orrjáratot, valamint a légutakat. Dr. Smolensky azt tanácsolja, hogy betegség eseténnapközben a szokásosnál is több folyadékot vegyünk magunkhoz, amitől a váladék fellazul.

Dr. Jeffrey Steinbauer, a Baylor Orvostudományi Egyetem professzora elmondta, hogy a párna felpolcolásán és a folyadékbevitelen kívül tegyünk meg mindent napközben azért, hogy enyhítsük a tüneteket.

Ezeket olvastad már?

Ezeket olvastad már?

via

Hirdetés

Támogatott tartalom

Sütés-főzés kockázatok nélkül – így lehet füstmentes az ünnep

Hoppá, ez odaégett! Ugye veled is előfordult már hasonló az ünnepi kapkodásban? Nem vagy egyedül – az ünnepek során a sietség ugyanúgy rossz tanácsadó lehet, mint a rutin. Mindegy, hogy a gyakorlatlanság, a túlzott magabiztosság vagy egy rosszul értelmezett régi recept miatt sütöd túl kissé az ételt, az eredmény ugyanaz: nem lesz olyan egészséges, mint amilyen lehetne. Állj meg egy pillanatra még az ünnepek előtt, és gondold végig, mit tehetsz, hogy ne csak ízletesek, de táplálóak is legyenek az ünnepi finomságok.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Téli feltöltődés a büki termálvíz erejével

Képzeljük el a pillanatot, mikor a szobából vagy akár a medencéből szemléljük a szállingózó hópelyheket, és lelkünket a megnyugvás szelleme járja át. Az év legzordabb, mégis csodás időszakában megérdemlünk egy kis kényeztetést, finom falatokat, lágy illatokat és stresszoldó kezeléseket.

Legújabb receptek

Egyszerű francia hagymaleves

Csak a franciák olyan ügyesek és leleményesek, hogy az egyszerű vöröshagymából ízes, karakteres és komfortos levest tudjanak varázsolni. Szerencsére, az alábbi recept birtokában, ...

Céklaravioli

Hideg előétel céklából nagyszerű ricottás-parmezános-citromhéjas töltelékkel, pont olyan, mint a legjobb olasz ravioli, csak még színesebb, ízletesebb. Nagyszerű lisztmentes ünnepi ...

Céklacarpaccio

Húsmentes carpaccio céklával. A hajszálvékony céklaszeleteket csodálatosan tálalhatjuk mandulaszósszal, zöldsalátával, csírával, magokkal, bogyós gyümölcsökkel, akár ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...