A fogcsikorgatást legtöbbször úgy emlegetjük, mint egyfajta kellemetlen és nem akaratlagos éjszakai szokást, pedig napközben is előfordulhat. A becslések alapján a felnőttek körülbelül 8%-a, a gyermekek pedig 33%-a csikorgatja a fogait, de az orvosok szerint ezek az arányok sokkal magasabbak, hiszen sokan nem is tudnak arról, hogy nem csendben alusszák végig az éjjelt. De mi okozza a fogcsikorgatást? Íme, a leggyakoribb okok!
Stressz
Michael Lerner fül-orr-gégész szerint a stressz és a szorongás az egyik leggyakoribb kiváltó ok. Stresszhelyzetben a testünk adrenalint és kortizolt szabadít fel – ezek olyan vegyi anyagok, amik növelik a pulzusszámot, a vérnyomásunk megemelkedik, és az energiaszintünk megnő. Lerner elmondása alapján ezek az intenzív változások az állkapocs és a rágóizmok túlzott izomfeszültségét eredményezhetik, ami fogcsikorgatáshoz vezethet. A szakember arra is rávilágít, hogy a stresszesebb időszakokban nagyobb az esélye a fogcsikorgatásnak, sőt, a nagyvárosokban élők körében gyakoribb!
„A nagy stresszhatással bíró környezetben, közösségekben vagy munkahelyeken az emberek gyakrabban csikorgathatják a fogaikat – ezzel ellensúlyozva a szorongásukat”- teszi hozzá Derek Steinbacher, a Yale Egyetem plasztikai és rekonstrukciós sebésze.
Gyógyszerek
Egyes gyógyszerek is kiválthatnak fogcsikorgatást, mégpedig azok, amik befolyásolják az agyban a dopaminszintet - ez egy olyan vegyi anyag, amely elősegíti az izom- és motoros aktivitások szabályozását. De ezen felül bizonyos antihisztaminok is vezethetnek fogcsikorgatáshoz, mivel gátolhatják az agy azon részét, amely az alvást és a cirkadiánritmust szabályozza.
Az alkohol, a koffein és a cigaretta
A kutatók szerint a fogcsikorgatás kétszer olyan gyakori azoknál, akik alkoholt fogyasztanak, ugyanis az alkohol ront az alvás minőségén. Tény, hogy ha alkohol is van a szervezetünkben, gyorsabban elalszunk, de nem tudunk olyan mélyen, pihentetően aludni, és sokszor fel is ébredhetünk. A REM, azaz a mély alvás fázisában sokkal kevésbé jellemző a fogcsikorgatás, helyette az alvás első és második szakaszában, azaz még a mély alvás előtti fázisban történik.
A dohányzók sincsenek biztonságban: az alkoholhoz hasonlóan szintén kétszer nagyobb az esély a fogcsikorgatásra, ha cigizel. A kutatók megfigyelései alapján a nikotin felborítja a dopaminszintet, ami az izommozgásokat is befolyásolja. Ezen kívül, a koffeintartalmú ételek, italok azaz a kávé és a magas energiatartalmú italok sem tesznek jót a nyugodt pihenésnek.
Genetika
Fogcsikorgatás akár állkapocsprobléma miatt is kialakulhat: egy rendellenes harapás vagy rosszul igazított, hiányzó fogak is okozhatnak bajt. Ha például nem szabályosan állnak a fogaink, akkor alvás közben is elcsúszhatnak egymás mellett. Lerner szerint ebbe a genetika is beleszól: megfigyelései alapján annak, aki hajlamos a fogcsikorgatásra 50 százalék eséllyel van egy közeli hozzátartozója is, aki szintén hasonló problémával küzd.
Mit tehetünk a fogcsikorgatás ellen?
Még akkor is, ha nem tudsz arról, hogy csikorgatnád a fogad, bizonyos jelekből felismerheted. Ilyen például a rendszeres állkapocsfájdalom, de az is figyelmeztető jel lehet, ha sokszor ébredsz fejfájással. Ilyenkor érdemes elmenned egy fogorvoshoz, akivel megnézeted, hogy lát-e fogcsikorgatásra utaló jeleket a fogaidon.
A fogorvosnál beszerezhetsz egy fogvédőt, ami segít enyhíteni a fogzománcra eső terhelést, és enyhíti az izomfeszültséget is. De sokat tehetsz már azzal is, ha mérsékled az alkohol és a koffein fogyasztását, valamint a dohányzással is felhagysz.
Ezeket olvastad már?
Alvás helyett a plafont nézed éjjelente? 5+1 tipp, hogy nyugodtabban...
Aludnod kellene, de csak a mennyezetet szuggerálod? Ha éjjelente azon stresszelsz, hogy alvás helyett az ébren töltött órákat számolod, akkor próbáld ki a következő tippeket!
Petrás GabriellaEz történik a testeddel, ha a jobb oldaladon alszol
Abban nagyjából minden szakértő egyetért, hogy a legjobb alvási pozíció a bal oldali – de mi van akkor, ha te a jobbon szeretsz aludni?
Stuth-Nagy Niki8 tanács a minőségi alváshoz – ha szeretnél végre kipihenten...
Egész éjszaka forgolódsz, ezért reggel borzalmasan ébredsz? Most az IKEA lakberendezője add pár tippet, hogy jól aludj.
Liptai Lilla