Te is csikorgatod éjszaka a fogadat? Ezek az idegesítő szokás kiváltó okai

Amellett, hogy a fogainkat is tönkreteheti, a fogcsikorgatás bizonyos esetekben olyan problémát is jelezhet, amit talán elsőre észre sem veszünk. De mit tehetünk ellene?

A fogcsikorgatást legtöbbször úgy emlegetjük, mint egyfajta kellemetlen és nem akaratlagos éjszakai szokást, pedig napközben is előfordulhat. A becslések alapján a felnőttek körülbelül 8%-a, a gyermekek pedig 33%-a csikorgatja a fogait, de az orvosok szerint ezek az arányok sokkal magasabbak, hiszen sokan nem is tudnak arról, hogy nem csendben alusszák végig az éjjelt. De mi okozza a fogcsikorgatást? Íme, a leggyakoribb okok!

Stressz

Michael Lerner fül-orr-gégész szerint a stressz és a szorongás az egyik leggyakoribb kiváltó ok. Stresszhelyzetben a testünk adrenalint és kortizolt szabadít fel – ezek olyan vegyi anyagok, amik növelik a pulzusszámot, a vérnyomásunk megemelkedik, és az energiaszintünk megnő. Lerner elmondása alapján ezek az intenzív változások az állkapocs és a rágóizmok túlzott izomfeszültségét eredményezhetik, ami fogcsikorgatáshoz vezethet. A szakember arra is rávilágít, hogy a stresszesebb időszakokban nagyobb az esélye a fogcsikorgatásnak, sőt, a nagyvárosokban élők körében gyakoribb!

„A nagy stresszhatással bíró környezetben, közösségekben vagy munkahelyeken az emberek gyakrabban csikorgathatják a fogaikat – ezzel ellensúlyozva a szorongásukat”- teszi hozzá Derek Steinbacher, a Yale Egyetem plasztikai és rekonstrukciós sebésze.

Gyógyszerek

Egyes gyógyszerek is kiválthatnak fogcsikorgatást, mégpedig azok, amik befolyásolják az agyban a dopaminszintet - ez egy olyan vegyi anyag, amely elősegíti az izom- és motoros aktivitások szabályozását. De ezen felül bizonyos antihisztaminok is vezethetnek fogcsikorgatáshoz, mivel gátolhatják az agy azon részét, amely az alvást és a cirkadiánritmust szabályozza.

Az alkohol, a koffein és a cigaretta

A kutatók szerint a fogcsikorgatás kétszer olyan gyakori azoknál, akik alkoholt fogyasztanak, ugyanis az alkohol ront az alvás minőségén. Tény, hogy ha alkohol is van a szervezetünkben, gyorsabban elalszunk, de nem tudunk olyan mélyen, pihentetően aludni, és sokszor fel is ébredhetünk. A REM, azaz a mély alvás fázisában sokkal kevésbé jellemző a fogcsikorgatás, helyette az alvás első és második szakaszában, azaz még a mély alvás előtti fázisban történik.

A dohányzók sincsenek biztonságban: az alkoholhoz hasonlóan szintén kétszer nagyobb az esély a fogcsikorgatásra, ha cigizel. A kutatók megfigyelései alapján a nikotin felborítja a dopaminszintet, ami az izommozgásokat is befolyásolja. Ezen kívül, a koffeintartalmú ételek, italok azaz a kávé és a magas energiatartalmú italok sem tesznek jót a nyugodt pihenésnek.

Genetika

Fogcsikorgatás akár állkapocsprobléma miatt is kialakulhat: egy rendellenes harapás vagy rosszul igazított, hiányzó fogak is okozhatnak bajt. Ha például nem szabályosan állnak a fogaink, akkor alvás közben is elcsúszhatnak egymás mellett. Lerner szerint ebbe a genetika is beleszól: megfigyelései alapján annak, aki hajlamos a fogcsikorgatásra 50 százalék eséllyel van egy közeli hozzátartozója is, aki szintén hasonló problémával küzd.

Mit tehetünk a fogcsikorgatás ellen?

Még akkor is, ha nem tudsz arról, hogy csikorgatnád a fogad, bizonyos jelekből felismerheted. Ilyen például a rendszeres állkapocsfájdalom, de az is figyelmeztető jel lehet, ha sokszor ébredsz fejfájással. Ilyenkor érdemes elmenned egy fogorvoshoz, akivel megnézeted, hogy lát-e fogcsikorgatásra utaló jeleket a fogaidon.

A fogorvosnál beszerezhetsz egy fogvédőt, ami segít enyhíteni a fogzománcra eső terhelést, és enyhíti az izomfeszültséget is. De sokat tehetsz már azzal is, ha mérsékled az alkohol és a koffein fogyasztását, valamint a dohányzással is felhagysz.

Ezeket olvastad már?

via

Hirdetés

Támogatott tartalom

Sütés-főzés kockázatok nélkül – így lehet füstmentes az ünnep

Hoppá, ez odaégett! Ugye veled is előfordult már hasonló az ünnepi kapkodásban? Nem vagy egyedül – az ünnepek során a sietség ugyanúgy rossz tanácsadó lehet, mint a rutin. Mindegy, hogy a gyakorlatlanság, a túlzott magabiztosság vagy egy rosszul értelmezett régi recept miatt sütöd túl kissé az ételt, az eredmény ugyanaz: nem lesz olyan egészséges, mint amilyen lehetne. Állj meg egy pillanatra még az ünnepek előtt, és gondold végig, mit tehetsz, hogy ne csak ízletesek, de táplálóak is legyenek az ünnepi finomságok.

Legújabb receptek

Gyümölcskenyér

Ha könnyen és gyorsan szeretnétek emlékezeteset villantani, akkor ez a gyümölcskenyér kapóra jöhet. Nálunk most aszalt vörösáfonya, cukrozott gyömbér, aranymazsola, dió és étcsoki ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...