Te alma vagy körte alakúra híztál?

A válaszhoz nincs másra szükség, mint egy szabócentire. Cikkünkből pedig kiderül, miért is fontos ez!

Ha plusz kilókkal küzdünk, az egyik első lépés, hogy meghatározzuk a testtömeg-indexünket. Ez azonban nem minden – egészségünk megőrzése érdekében érdemes felderítenünk, hogy hova rakódtak ránk a többletkilók.

A felhalmozódott zsírpárnák jellemző elhelyezkedése alapján két alap elhízástípust különböztetünk meg: az alma és a körte típusút. Mindegyik más-más rizikófaktorokat rejt magában, amelyekkel érdemes tisztában lennünk. Lássuk, melyek ezek!

Az alma típusú elhízás jellemzői

  • Gyakrabban fordul elő férfiaknál.
  • A súlyfelesleg főleg a hasra rakódik le, ezért hasi vagy centrális típusú elhízásnak is nevezik. A hason kívül az arcon, a nyakon, a karokon és a mellkason jellemző még a zsírlerakódás.
  • A legfontosabb tudnivaló, hogy növeli a szív-és érrendszeri betegségek, a 2-es típusú cukorbetegség, a magas koleszterinszint, a magas vérnyomás és egyes daganatos betegségek kialakulásának kockázatát.
  • Határérték feletti derékkörfogat jellemzi. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) meghatározása szerint ez a határérték nőknél 80, férfiaknál 94 cm. Nőknek 96 cm felett, férfiaknál a 102 cm felett lényegesen nagyobb kockázattal kell számolniuk a felsorolt betegségek tekintetében.
  • A derékbőségen kívül még a derék- és csípőkörfogat arányával is számolhatunk. Nőknél 0,85, férfiaknál 0,9 érték felett beszélünk hasi/alma típusú elhízásról.

A körte típusú elhízás jellemzői

  • Nőkre jellemzőbb.
  • A plusz kilók elsősorban a csípőtájékon, a fenéken és a combokon fedezhetők fel, esetleg az alhason.
  • Nőknél 0,85, férfiaknál 0,9 alatti derék-csípő hányados jellemző.
  • A szív-és érrendszeri betegségek, a 2-es típusú cukorbetegség, a magas koleszterinszint, a magas vérnyomás és egyes daganatos betegségek kialakulását tekintve az alma típusú elhízásánál alacsonyabb rizikót jelent ez az állapot, ugyanakkor a visszeresség és a láb ízületi betegségeinek kockázatát növeli.

Elő a centivel!

Az alma- vagy körtetípusba soroláshoz két mérésre van szükségünk: a derekunk és a csípőnk körfogatára.

  1. Derékkörfogatunk méréséhez a has legyen laza, elernyedt. Csalni, hasat behúzni nem ér! A mérés helye egész pontosan a felső csípőlapát (a „kiálló" csípőcsontok elöl) és a legalsó bordánk felezési pontja. Ha nem találjuk a derekunkat, a centit a köldök felett 2,5 cm-s magasságban vezessük körbe.
  2. Csípőkörfogatunk mérését állva, zárt lábakkal végezzük, és ott mérjük, ahol a legszélesebb a medencénk. A mérés során mindkét tomport érintsük. Ügyeljünk rá, hogy vízszintesen vezessük végig a mérőszalagot (a fenék résznél könnyen lecsúszhat)!
  3. A két mért számot cm-ben jegyezzük fel, a derék-csípő hányadosunk kiszámításához a derékkörfogatot osszuk el a csípőkörfogattal. Az így kapott hányadost vessük össze a fent meghatározott határértékekkel - így megtudhatjuk, hogy alma vagy körte típusú-e az elhízásunk, és hogy milyen mértékben vagyunk érintettek a fenti krónikus betegségek tekintetében.

A túlsúly, az elhízás mindenképpen egészségünkre veszélyes állapot, testsúlyunk megfelelő ütemű csökkentéséhez, a személyre szabott étrend összeállításához forduljunk dietetikushoz!

Legújabb receptek

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...