5 friss alapanyag, amit jó áron vehetsz meg tavasszal

Ahogy egyre melegebb van és megjelennek a tavaszi friss finomságok a standokon, érdemes szétnézni, hogy mik azok az alapanyagok, amiket viszonylag jó áron lehet beszerezni. Öt olcsó alapanyag a piacon tavasszal.

Újhagyma az unalom ellen

A hagyma a tél végére egészen szomorú alapanyaggá válik, egyre nehezebb kifogni a nem megnyomódott, rohadásnak indult darabokat. Amíg nem jelennek meg a piacon a friss főzőhagymák és a szép nagyra nőtt idei darabok (ezekre még nyárig is várni kell), érdemes minél többet vásárolni az újhagymából, aminek íze sokkal lágyabb és frissebb, mint a vörös- és lilahagymának, máshogy kell vele dolgozni. Egyrészt a klasszik tavaszias magyaros ételekhez, ragukhoz sokkal többet kell belőle használni, esetleg a zöldjét félretehetjük, mert annak van a leginkább zöldfűszeres jellege.

Ez nem azt jelenti, hogy az újhagyma zöldjét ne használjuk fel, sőt. Salátákba, olajos pácokba kerüljön bele. Ha egészen apróra vágjuk, sült húsok mellé jó minőségű olívaolajjal és balzsamecettel, szójaszósszal összekeverve is kínálhatjuk frissítő kiegészítőként.

Ha pedig eggyel tovább megyünk, akkor valamilyen karakteres kemény sajttal, olajjal és valamilyen olajos maggal – ez lehet dió, mandula, mogyoró – összeturmixolva remek pestot tudunk készíteni belőle, amit aztán tehetünk szendvicsbe, sajt mellé, tésztára, rizottó vagy krémleves tetejére, a lehetőségek száma végtelen.

Eper - vedd meg

Sokunk meggyőződése, hogy az eper tavasszal igazi luxuskiadás, nem szabad ilyenkor vásárolni belőle, mert túl drága és nem is annyira finom. Ez a vélekedés mára megdőlni látszik, egyrészt egyre többször juthatunk ha nem is szabadföldi eperhez, de magyar termesztésű korai eperhez is, ami nem kellemetlenül savanyú, hanem édes és lédús. Az ár tekintetében pedig egyre kisebb lesz a különbség a tavaszra már egyre unalmasabbá váló alma, a déligyümölcsök dömpingje és az eper között. Fél kiló eper – amiből meglepően sokféle finomság készíthető, mivel íze annyira intenzív, hogy pár darab is elég egy süti mellé, joghurtos finomságba, már majdnem annyiba kerül, mint egy kiló alma.

Reteklevélpesztó

Nagy pazarlás, ha a friss retek levelét otthagyjuk a piacon. Ebből a zöldből is számos finomság készülhet (például krémleves, pesto vagy mártás), ezért használjuk ki a retekszezont, ...

Reteklevél-krémleves

A retket már az ókorban is ismerték illetve termesztették. Mustárolaj tartalma miatt enyhén csípős. A legjobb frissen fogyasztani, de a hűtőben egy hétig is eláll, ehhez azonban meg kell ...

Retek - a tavasz sztárja

A friss hónapos retek a tavasz egyik sztárja, egyszerűen megunhatatlan – magában, szendvicsbe, tojásos ételek mellé kihagyhatatlan ilyenkor. De nem kell csak nyersen enni, grillezhetjük is: ha az újhagyma még elérhetetlenül drága, és valóban luxuskiadást jelent, a régi krumplit süssük együtt friss retekkel – azt viszont ne felejtsük el, hogy a krumplinak sokszorosan több idő kell, mint a reteknek, aminek elég öt-tíz perc maximum a sütőben. Egyből sokkal frissebb, könnyebb lesz az egész étel a retektől.

A retek levelét pedig semmiképp ne dobjuk ki, hanem készüljön belőle pesto, vagy egyszerűen apróra vágott formában szórjuk az ételek tetejére – hihetetlenül felfrissít minden fogást.

Új répa és cékla - életre keltik az érzékeket

A retek mellett a friss, még egészen zsenge gyökérzöldségek jelentik a tavaszi lakomák csúcspontjait. Az új céklát és répát például alig kell főzni – elég csak pár percet magas hőfokon sütni őket és olyan íz- és színgazdag finomságot kapunk, mintha valamilyen sokösszetevős, fűszerekben tobzódó ételt készítettünk volna. Ezeknek a zöldségeknek a titka ilyenkor a magas víz- és cukortartalom, elképesztően édes és koncentrált az ízük, használjunk belőlük minél többet, és ügyeljünk arra, hogy minél kisebb hőhatásnak tegyünk ki őket, maradjanak ressek és frissek.

Levelek minden mennyiségben

Bár a sóska és a spenót az egyik legjobban fagyasztható zöldféle, így aztán remek spenótfőzeléket főzhetünk akár a tél közepén is, a friss, leveses spenótnak és sóskának valójában nincs párja. Ha hozzájutunk egy nagy adaghoz belőlük, készüljön belőlük klasszikus főzelék, tegyük őket levesbe, pitébe, rántottába, de érdemes nyersen is fogyasztani őket. A sóskalevelek például remekül feldobják az egyszerű kevert salátát is, hiszen savanyúságuk extra ízeket ad az ételeknek, igazi meglepetést hoznak minden falatban.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Ezeket a konyhai tippeket is fogadd meg:

Hirdetés

Támogatott tartalom

Hirdetés

Receptverseny

MUM, de jó! Bosch Ünnepváró Receptverseny indul

Van egy ünnepi recepted, aminek az elkészítéséhez több konyhai eszközt is használsz? Minél izgalmasabb a folyamata, annál nagyobb az esélyed, hogy nyerj egy Bosch konyhai robotgépet a most induló receptversenyünkön, görgess, és nézd meg a részleteket!

Legújabb receptek

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...