3 alapanyag, ami miatt a legmenőbb séfek várják a tavaszt

Bár még felbukkannak néha mínuszok, de lassan már tényleg megérkezik a tavasz, ezzel együtt feléled a piacok kínálata is. Friss, zsenge, ropogós, színes alapanyagok jönnek, most profik mesélik el, mit vártak a legjobban.

Míg ősszel és télen leginkább a gumós zöldségekre támaszkodhatunk, ha szezonálisat szeretnénk enni, addig tavaszra már a legtöbben kiéhezünk a friss zöldekre, úgyhogy megkérdeztünk néhány profi séfet és szakembert, nekik melyik a legkedvesebb, leginkább várt alapanyaguk - és azt is, mit fognak először főzni a kedvenc zöldségükből.

A medvehagymának minden része ehető

A felbukkanó zöldek, és a legnagyobb sztár, a medvehagyma

A medvehagymát csak néhány hétig élvezhetjük, igen rövid a szezonja, ráadásul az egyik legfőbb jellemzője (amellett, hogy mással összehasonlíthatatlan aromája van), hogy a tartósítása nem csak nehéz, de csak bizonyos részeit érdemes savanyítani vagy konzerválni. Ha a leveleket nézzük, ezek frissen mutatják a legjobb arcukat, úgyhogy lassan itt vannak azok a hetek, amikor minden a medvehagymáról fog szólni. Vida Kata, a Babramegy blog és az Idei, hazai, zöld című könyv szerzője is nagyon szereti.

„A friss leveles zöldek a tavasz első hírnökei, amikor megjelenik a spenót, a sóska, a mángold, a rukkola, akkor már lehet tudni, hogy éled a természet. Az első persze a fokhagyma illatú medvehagyma, ami rejtélyes módon az elmúlt években óriási népszerűségre tett szert és én is nagyon szoktam várni a felbukkanását.

Minden része ehető, nem csak a virágzás előtt gyűjtött levelei. A virága (és így a bimbója) és rövid ideig a gyorsan megkeményedő, éretlen, zöld termése is ehető, érdemes vele kísérletezni, ecettel savanyítani vagy kapribogyószerű savanyúságot készíteni belőle.

A Banyaerdőtől szoktam beszerezni. És ha már fokhagymaillat, a fokhagyma gumója mellett késő tavasszal a virágzás előtt lemetszett kacskaringós zöld szára is ehető, tavasszal az is az egyik kedvenc különleges alapanyagom”

– mesélte Kata, akinek szívügye a szezonalitás, érdemes követni, mennyi izgalmas receptet készít a legfrissebb alapanyagokból.

Isteni pesztó is készíthető a friss medvehagymából

Kata szerint a medvehagymaleveleknek a friss, zöld fokhagymás íze legjobban nyersen jön ki, így leginkább olajjal, citrommal leturmixolva forró krémlevesek tetejére kanalazza, de jó adag vajban elkeverve, fűszervajként is szokta tavasszal a hűtőben tartani. A fokhagymaszár pedig grillezve igazán csodálatos – mondja, úgyhogy ha a találsz ilyet a piacon, érdemes lecsapni rá!

Farkas Richárd, az őriszentpéteri Pajta séfje is kapásból a medvehagymát mondta tavaszi kedvencként, az Őrségben pedig már kezdenek előbukkanni a legzsengébb levelek:

„Múlt héten már tudtam venni a piacon, egyelőre még nagyon zsengék, úgyhogy a héten újra megnézem, mi a helyzet azóta, először biztos, hogy túrós medvehagymás pogácsát fogok belőle készíteni. Remélhetőleg jövő héten már el tudunk menni gyűjteni a csapattal, és már látom, ahogy a Pajta mellett itt-ott kibújt a vadsnidling, sőt, a sípoló virág (primula) is megjelent már.”

Ricsiék a Pajtában főként a helyi alapanyagokra támaszkodnak, de saját termesztésű zöldeket is felhasználnak. Nem csak saját termesztést, de olyan különlegességeket is kitanultak, mint a nyírfavíz csapolása (vagyis a viricselés), aminek szintén most jön a szezonja!

Rég várt ismerős: újkrumpli

Néhány napja írtunk arról, hogy minél közelebb kerülünk az újkrumpli megjelenéséhez, annál jobban kikopnak a konyhánkból a régi krumpliból készült ételek: szilvás gombóc, dödölle, sztrapacska, cicege - még gyorsan beleférhet az öreg krumplikból, de lassan kiszorítja őket az újkrumpli. Biró Norbi, a Culinary Institute of Europe vezető szakácsa és tanára az egyik legnagyobb rajongója.

Vaj, só, újkrumpli, petrezselyem. Szigorúan lábasban készítve, fedő alatt, jól átpirítva úgy, hogy közben a saját levében párolódjon. Nekem ez a tökéletes étel rántott csirkével és uborkasalátával. Egyszer valaki megkérdezte, mit szeretnék utolsó vacsorának, és ez, nem is kérdés.

Tavasz? Gomba!

Nem csak a zsenge levelek, de tavaszi gombák is leuralják a piacokat, ilyenkor a kucsmagombát, rókagombát vagy a májusi pereszkét keresik sokan. És van egy különlegesség is, amivel ritkán találkozhatunk, de érdemes utánamenni.

„Van egy gomba, amit én még nem használtam, de most nagyon felkeltette az érdeklődésemet: a csészegomba, de ennek nagyon rövid a szezonja, még a kucsmagomba előtt kifut. Erről azt kell tudni, hogy a belseje gyönyörű piros, csak egy módon, a lehető legfrissebben kell felhasználni, különben elveszíti a színét. Ha egy szószt vagy mártást készítünk belőle, egyből kifakul, de ha lepirítjuk egy kevés fokhagymával, és csinálunk hozzá egy tésztát, mint egy aglio e oliot, akkor az egy baromi jó étel lesz: tészta, pirított gomba, fokhagyma, olívaolaj, egy kis petrezselyem, és tökéletes”

– mondta Kerekes Sándor, a Gléda Vendéglő tulajdonos-séfje. Kucsmagomba általában március környékén kezd megjelenni, de Kerekes azt az infót kapta, hogy már most elkezdtek kibukkanni.

A csészegomba

„Nekem a kucsmagomba a csúcs. Kecskesajttal is tökéletes, egy nagyon jól tölthető gomba, de nagyon szeretem borjúnyelvvel és szardellamártással tálalva egy nagyon jó étel. Az abált borjúnyelvből még nyársat is lehet sütni, hozzá a szardellamártás és a kucsmagomba, tökéletes.”

A gyönyörű és ízletes kucsmagomba is tavasszal érkezik

Bár nem a tavasz első hírnöke, de március végén már érdemes figyelni a hosszú rózsaszín szárakat, a rebarbara ugyanis az egyik legfrissítőbb alapanyag, amit nem csak desszertként lehet készíteni.

„A rebarbara kicsit később fog jönni, az első eperrel. A környékünkön ráadásul van egy eperföld, Szomoron a Vadalma tanya, ahol van egy majdnem egyhektáros epresük. Olyankor szoktam azt, hogy veszek egy láda epret, ilyenkor tesszük fel étlapra az egyik emblematikus ételünket, amit minden évben készítünk: kacsamell csilis eperrel. Burgonyapürével (vagy rukkolás burgonyapürével) rozé kacsamell, és egy epres-rebarbarás szószt, amit friss csilivel egy kicsit csípősítünk, ami nagyon jól passzol a kacsához.”

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Ezek a cikkek is érdekelhetnek:

Hirdetés

Támogatott tartalom

Tartós árcsökkentés: 2021-es árakkal találkozhatsz az ALDI-ban

2024. november 21-től illetve 28-tól 57 közkedvelt zöldség, gyümölcs és friss hús árát tartósan csökkentettük, hogy valódi segítséget nyújtsunk a magyar családok számára. Az a célunk, hogy a mindennapi bevásárlást pénztárcabarátabbá tegyük – nemcsak az ünnepek előtt, hanem hosszabb távon is, hiszen a kedvező árak a karácsonyi szezon után is megmaradnak.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Elkészítettük a Bosch „MUM, de jó!” Ünnepváró Receptverseny első helyezettét,...

Lezárult a Bosch Ünnepváró Receptversenye, amire több, mint 140 recept érkezett. A három dobogós helyezés mellett egy különdíjat is kiosztottunk lelkes feltöltőink között. Az első helyet Judit69 nevű felhasználónk nyerte adventi kalácsával. A receptet a Bosch háziasszonyával, “Fűszeres” Bodrogi Eszterrel mi is elkészítettük, miközben leteszteltük a verseny főnyereményét, a Bosch MUM 5 konyhai gépet. A végeredmény egy szaftos, álompuha kalács lett, amely gyors finomság karácsonyra, mégis egyedi, ötletes és mutatós az ünnepi asztalon.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

7 opció, ahonnan szilveszterre hidegtálat, kocsonyát vagy aprósütit rendelhetsz

A szilveszteri bulikat saját bevallása szerint senki nem szereti, de azért mindenki megy valahová. Ez is egy olyan nap, mint a többi, vélik sokan, de azért főznek lencsét, korhelylevest, és mindenkinek megvannak a kis babonái, amiktől szebb, jobb, boldogabb új évet remélnek. Ebben nem tudunk segíteni, de ha december 31-én vendégeket vártok, mutatjuk, honnan lehet rendelni aprósütit, hidegtálat, és hol találtok isteni kocsonyát, ha ahhoz van kedvetek.

Kormos Lili

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...