Főzd meg Erdély savanykás-tárkonyos gombóclevesét, mert közeleg a tél

Most, hogy lassan fagypont alá esnek az éjszakák, a nappalok pedig egyre rövidülnek, melegítsük fel magunkat egy kiadós, laktató, minden jóval teli levessel. Az alábbi recept egyenesen Erdélyből származik, és egész biztosan elnyeri majd a tetszéseteket.

Először is nagy köszönet jár annak a bárkinek, aki elsőként készített gombóclevest a világ történetében. Az ötlet, hogy egy tál gőzölgő, melengető, ízes lében még húsos labdacsokat is találjon a kanalazó, egyszerűen zseniális. Főleg olyankor, amikor a belső melegedés a legfontosabb: az őszből télbe hajló időszak borongós napjain tökéletes választás lehet egy gombócleves. Jöjjön most egy nem akármilyen, krémes-savanykás-tárkonyos verzió.

A tárkonyos húsgombócleves receptjét ITT találod! (Recept és fotó: Hering András)

Tárkonyosan, ahogy kell

Az erdélyi ételekben talán már találkozhattunk a tárkonnyal: ez az izgalmas, mégis elhanyagolt fűszernövény utánozhatatlan ízt ad mindennek, mégsem foglalja el magának a teljes aromaterepet.

Tökéletes kiegészítő fűszer, amelytől karakteres lesz bármilyen leves, egytálétel vagy főzelék.

Érdekes módon receptekben gyakran jelenik meg valamilyen savanykás alapanyag mellett: ecet, citromlé, esetleg joghurt kísérheti a fűszert. Erdélyben külön tárkonyecetet is készítenek, ilyenkor a két aroma frigye egy üvegbe zárva várja a kamrában, hogy életet lehelhessen az ételekbe.

A legegyszerűbb húsgombóc

A gombócleves gombóc részét pofonegyszerűen letudhatjuk: a fasírtra hajazó massza aromás lesz a fokhagymától és a petrezselyemtől, a levesben pedig tökéletes állagúra fő majd. Persze arra érdemes odafigyelni, hogy ne rögtön eresszük őket a forró lébe, hanem csak a krumplival együtt, a főzés utolsó 15-20 percében.

Zöldségekkel zsúfoltra főzve

És ha a húsos gombócok jelenléte még nem lenne elég, ne aggódjunk, zöldségekben is bővelkedik a leves. A sárga- és fehérrépa, zeller és burgonya mind hozzáadnak a fogás laktatófaktorához, azaz egyszerűen lehetetlen, hogy egy (vagy két) tányér után éhesen álljunk fel az asztaltól.

A tárkonyos húsgombócleves receptjét ITT találod! (Recept és fotó: Hering András)

Főzzünk erdélyi tárkonyos húsgombóclevest!

Hozzávalók a gombócokhoz:

500 g darált sertéshús, 2 gerezd fokhagyma (reszelve vagy zúzva), 1 db tojás, 3 ek zsemlemorzsa, 1 csokor petrezselyem (finomra vágva), só ízlés szerint, bors ízlés szerint

Hozzávalók a leveshez:

1 közepes fej vöröshagyma (apróra vágva), 3 gerezd fokhagyma (apróra vágva), 5 közepes db sárgarépa (2-3 cm vastagságúra szeletelve), 3 kis db fehérrépa (2-3 cm vastagságúra szeletelve), 1 kis db zeller (2-3 cm vastagságúra szeletelve), 3 közepes db burgonya (2-3 cm vastagságúra szeletelve), 2.5 l zöldség alaplé (vagy víz), 1 ek tárkony (szárított), 2 ek napraforgó olaj, 3 tk fehérborecet, 5 ek tejföl, só ízlés szerint, bors ízlés szerint, 1 teáskanál füstölt pirospaprika (opcionális)

A darált húst összekeverjük a tojással, zsemlemorzsával, reszelt fokhagymával, finomra vágott petrezselyemmel. Ízesítjük sóval, borssal, majd alaposan összegyúrjuk. 20 perce félretesszük, majd nedves kézzel diónyi gombócokat gyúrunk belőle.

Kevés olajon aranysárgára dinszteljük az apróra vágott hagymát és fokhagymát. Ezután hozzáadjuk a kockákra vágott sárgarépát, fehérrépát, zellert, összeforgatjuk, majd 3 percig pirítjuk.

Felöntjük alaplével, sózzuk, borsozzuk, megszórjuk tárkonnyal, és addig főzzük, amíg félig(!) puhulnak a zöldségek (nagyjából 10-15 percig).

A tárkonyos húsgombócleves receptjét ITT találod! (Recept és fotó: Hering András)

Ezután mehet a levesbe a kockákra vágott burgonya és a húsgolyók is, majd lassú tűzön addig főzzük, amíg minden alapanyagunk puhára fő a levesben (nagyjából további 10-15 percig). Legvégül öntsük nyakon fehérborecettel, hogy kellően savanykás legyen. A tejfölt keverjük ki két nagyobb merőkanál levessel, öntsük vissza, majd forraljuk össze.

A tárkonyos húsgombócleves receptjét ITT találod! (Recept és fotó: Hering András)

Az erdélyi tárkonyos húsgombócleves receptjét itt találod, mentsd el kedvenceid közé, vagy küldd tovább valakinek, aki szívesen elkészítené!

Recept és fotók: Hering András

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Ezeket a kiadós fogásokat is készítsd el:

Hirdetés

Támogatott tartalom

Sütés-főzés kockázatok nélkül – így lehet füstmentes az ünnep

Hoppá, ez odaégett! Ugye veled is előfordult már hasonló az ünnepi kapkodásban? Nem vagy egyedül – az ünnepek során a sietség ugyanúgy rossz tanácsadó lehet, mint a rutin. Mindegy, hogy a gyakorlatlanság, a túlzott magabiztosság vagy egy rosszul értelmezett régi recept miatt sütöd túl kissé az ételt, az eredmény ugyanaz: nem lesz olyan egészséges, mint amilyen lehetne. Állj meg egy pillanatra még az ünnepek előtt, és gondold végig, mit tehetsz, hogy ne csak ízletesek, de táplálóak is legyenek az ünnepi finomságok.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Téli feltöltődés a büki termálvíz erejével

Képzeljük el a pillanatot, mikor a szobából vagy akár a medencéből szemléljük a szállingózó hópelyheket, és lelkünket a megnyugvás szelleme járja át. Az év legzordabb, mégis csodás időszakában megérdemlünk egy kis kényeztetést, finom falatokat, lágy illatokat és stresszoldó kezeléseket.

Legújabb receptek

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...