A medvehagymaszezon még nem ért véget, itt az ideje, hogy adjunk még egy utolsó löketet a tavasz legfinomabb alapanyagának! Ha már készítettél otthon rizottót, ez a recept biztosan nem fog csalódást okozni, azonban most egy olyan csavart adunk az olaszok híres egytálételének, amely bár elsőre különösen hangzik, hidd el, nem fogod megbánni!
A magyar konyhákban régóta ismert alapanyag a tarhonya, pedig a tésztaféle nem kizárólag Magyarországon található meg. A Szardínia szigetén élők fregula nevű aprószemes tésztaféléje ízében és állagában is nagyon hasonlít az általunk ismert tarhonyához, a különbség csupán annyi, hogy szigeten durumbúzalisztből és víz elegyéből, pirítással készül a népszerű tésztaféle.
Ennyi különbség nem lehet számottevő, ha pedig Szardínián ezrek esküsznek a fregulából készült rizottóra, akkor nekünk is ki kell próbálnunk a számunkra adott tarhonyás változatot, mely klasszikus rizottókészítő módszerrel (vaj, száraz fehérbor és alaplé hozzáadásával, folyamatos kevergetéssel), friss medvehagymával és kecskesajttal készül el a konyhánkban!
Amire szükséged lesz: 500 gramm tarhonya (válasszunk házi készítésű, 8 tojásos tarhonyát, vagy készítsük el magunk), 80 gramm vaj, 100 ml fehérbor (száraz), 1 közepes fej vöröshagyma (apróra vágva), 3 gerezd fokhagyma (mozsárban törve vagy nyomva), 1.5 liter alaplé, 3 csokor medvehagyma (vékony szalagokra vágva), 50 gramm kecskesajt (zsíros, kemény reszelve), só, fekete bors és szerecsendió ízlés szerint
A vöröshagymát apróra vágjuk, a fokhagymát mozsárban finomra törjük, majd egy öntött vasedényben (vagy egy vastag falú serpenyőben), alacsony hőfokon 3 dkg vajon lepirítjuk.
Hozzáadjuk a tarhonyát, majd továbbra is alacsony hőfokon lepirítjuk annyira, hogy épphogy csak egy kis barnás színt kapjon.
Öntsük fel a fehérborral, majd ha elillant belőle az alkohol, addig pároljuk, amíg a folyadék nagy része is elfő. Ezután adhatjuk hozzá az első merőkanál (nagyjából 1 dl) alaplevet. Elkeverjük, és itt már fűszerezhetjük is sóval, frissen őrölt fekete borssal vagy szerecsendióval.
Ha a tarhonyarizottó leve elpárolgott, újabb 1 dl alaplével felöntjük, majd ezt addig ismételjük, amíg el nem fogy az 1-1,5 liter alaplevünk. Folyamatos kevergetés mellett, 4-5 részletben adagoljuk hozzá az alaplevet.
Figyeljünk rá, hogy a végén enyhén szaftos, az alaplében "tocsogó" tarhonyás egytálételt kapjunk, ahogy a klasszikus rizottót sem pirítjuk szárazra, meghagyjuk lédúsan és a vajtól, alaplétől szaftosan.
Az utolsó adag alaplevünk felöntésénél adjuk hozzá a vékony szalagokra vágott medvehagymát, a maradék 50 dkg vajat, és a reszelt kecskesajtot, majd alaposan elkeverve főzzük össze. A tarhonyának puhára, a kész egytálételnek pedig szaftos és krémes állagúra kell főnie.
A kecskesajtos-medvehagymás tarhonyarizottó teljes receptjét itt találod, mentsd el kedvenceid közé, vagy küldd tovább valakinek, aki szerinted szívesen elkészítené.
Fotók és Recept: Hering András
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Még több mennyei recept itt: