Nem szabad csak egy szerepre elkönyvelni a konyhánkban megbújó különböző alapanyagokat – ezzel ugyanis nemcsak azok felhasználását korlátozzuk, hanem saját magunkat is megfosztjuk egy sor izgalomtól és gasztronómiai élvezettől. Kiváló példa erre a tarhonya, amit idehaza leginkább köretként vagy maximum pásztortarhonyaként készítünk el. Pedig az apró tésztagyöngyök ezen felhasználási módokon túl is kibontakozhatnak: az alábbi 4 recepttel erre próbálok rámutatni, hátha másoknak is megjön majd a kedve a tarhonyás alkotáshoz.
Nem csak kis hazánkban honos
Ahhoz, hogy sokszínűen tudjuk felhasználni a tarhonyát, érdemes átpillantani a saját országhatárainkon, ha mi már ennyire megmaradtunk a köretek szintjén az apró tésztával. Ugyanis, és ez sokak számára meglepő lehet, nem csak Magyarországon létezik tarhonya.
Az olaszok például a pastina névvel illetik minden olyan tésztájukat, ami apró szemű, míg a Közel-Kelet nagyobb szemű kuszkusza (amit gyöngy vagy izraeli kuszkusznak neveznek) kiköpött hasonmása a mi tarhonyánknak.
Az ihletek is a mediterrán térségből, a Földközi-tengert környékező országokból és a Közel-Keletről érkeznek: a magyaros levesen túl salátát, töltött zöldséget és édes pudingot készíthetünk a tésztából.
A legegyszerűbb levesbetét lehet
Magyaros fronton maradva elkészíthetjük az egyik leggyorsabb és leglaktatóbb tésztás levest, amelybe kolbász, tarhonya és tetszőleges zöldségek kerülnek. A paprikás-köményes, enyhén füstös lé egészen biztosan nosztalgikus érzéseket ébreszt majd a kóstolókban: a nagyinál, esetleg a menzán kóstolhattunk ehhez hasonló ízeket.
A leveshez érdemes előre lepirítani a kolbászt, nemcsak azét, mert így kellemesebb, enyhén roppanós, pirult állagot kap a hús, hanem azért is, mert a karikákból kisült zsír beépül a levesalapba, így még ízesebbé téve az egész fogást.
Nézd meg videón is a tarhonyaleves elkészítését:
Burgonya, sárga- és fehérrépa kerüljön a klasszikus tarhonyalevesbe, azonban szezonálisan és kedvünk alakulása szerint adhatunk hozzá más zöldségeket is. A tálalásnál kanalazhatunk a levesre tejfölt, de egy egyszerű és frissítő petrezselyemszórás is abszolút megteszi.
Itt a kolbászos tarhonyaleves teljes receptje, mentsd el kedvenceid közé, vagy küldd tovább valakinek, aki szerinted szívesen elkészítené!
Tésztasaláta, egy kis közel-keleti ihletéssel
Maga a tésztasaláta abszolút nem idegen koncepció idehaza sem, azonban ezt a fogást elsősorban nagyobb méretű tésztafajtákból szoktuk készíteni, például pennéből, farfalléból vagy fusilliből.
Amit a többi népek (főleg a Közel-Keleten) máshogy csinálnak, az éppen a tészta méretével kapcsolatos. Ugyanis az arab országokban közkedvelt tabbouleh saláta, ha épp nem gabonából (pl. bulgur) készül, akkor kuszkusz adja az alapját. Általában a jobban ismert, egészen daraszerű tészta kerül bele, bár akadnak olyan receptek is, amelyek a nagyobb szemű gyöngykuszkuszt vetik be.
Nekünk gyöngykuszkuszunk nincsen, de van helyette jóféle magyar tarhonyánk, amit ugyanúgy bekeverhetünk egy ízletes, frissítő, zöldségekkel telepakolt salátává. Maguk a zöldségek váltakozzanak a szezonnal, ami azonban mindig legyen a fix, a sokféle aprított zöldfűszer (menta, kapor, stb.) és a citrusos öntet. Ezek nélkül nem lesz ugyanolyan isteni a saláta.
Itt a zöldséges tarhonyasaláta teljes receptje, mentsd el kedvenceid közé, vagy küldd tovább valakinek, aki szerinted szívesen elkészítené!
Töltött zöldség görögös stílusban
A görög gemista, azaz töltött kaliforniai paprika európai és keleti fogás is egyben. Európai, mert a paprika és egyes választható kiegészítők határozottan a Mediterráneumhoz kötik, és keleti azért, mert büszkén képviseli a térségben elterjedt dolma, vagyis töltött zöldségek népes családját.
A töltött paprikák, paradicsomok és egyéb finomságok már tőlünk délre, a Balkánon is megtalálhatók, népszerűségük pedig egészen a Közel-Keletig tart.
Ezt a töltött paprikát az teszi különlegessé, hogy egyrészt tarhonyával töltjük tele a megszokott gabona vagy kuszkusz helyett, ezen kívül pedig attól is egyedivé válik, hogy az apró tésztaszemek dióval, feta sajttal és mazsolával egészülnek ki. Ez amúgy a térségben gyakori töltelékpárosítás, azonban nekünk, magyar kóstolóknak eleinte szokatlan lehet.
Azonban nem kell tőle tartani, tekintsünk rá úgy, mint egy kifejezetten izgalmas töltött paprikára, csak a húsos-rizses töltelék helyett mazsolás-diós tarhonyával, a zellerzöldes paradicsomszósz helyett pedig zöldfűszeres joghurtöntettel.
Itt a tarhonyával töltött paprika teljes receptje, mentsd el kedvenceid közé, vagy küldd tovább valakinek, aki szerinted szívesen elkészítené!
Pohárkrém tésztából, ami lekörözi a tápiókapudingot
Akinél az eddigi receptek még nem vágták le a biztosítékot, az most kapaszkodjon, mert a leves, saláta és főétel után a desszertkategóriába is behatolunk – természetesen azzal a célzattal, hogy valami furcsát, de lehengerlően finomat alkossunk.
Aki már evett tápiókapudingot, annak ismerős lehet az alábbi desszert: mind kinézetre, mind állagra. Ugyanis a kókusztejben puhára főzött tarhonya épp ezt az élvezetet nyújtja, egy olyan kásáét, ami akár tejberizs is lehetne, azonban annál sokkal, de sokkal izgalmasabb.
Persze nem érdemes önmagában kínálni a tarhonyapudingot, hanem mindenképpen egy friss, gyümölcsös kiegészítéssel kanalazzuk poharakba – attól függően, hogy épp milyen hónap lóg a naptárban, olyan ízes, zamatos alapanyaggal egészítsük ki desszertünket.
Itt a gyümölcsös tarhonyapuding teljes receptje, mentsd el kedvenceid közé, vagy küldd tovább valakinek, aki szerinted szívesen elkészítené!
További isteni tarhonyás receptek:
Fotók, receptek és videó: Lakos Benedek
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Ha még többet kreatívkodnál a konyhában: