A talaj minősége mondhatni kulcsfontosságú kérdés egy növény életében, hiszen a víz- és tápanyagellátásnak is optimálisnak kell lennie a rendeltetésszerű fejlődéshez. Ennek ellenére sokan nincsenek tisztában azzal, hogy mivel lehet tönkre tenni saját kertünk talaját. Összegyűjtöttünk 4 tipikus bakit, amit mindenképp kerülj el!
Kattints a galériára, és tudd meg, milyen bakik miatt mehet tönkre a kerted talaja!
4 tipikus baki, amitől tönkremegy a talaj a kertedben
1. Kerti ágyás helye
Fontos, hogy növényeink megfelelő mennyiségű fényhez jussanak, így nem lehet őket egy nagy fa alá vagy a kerítés árnyékába ültetni, viszont azt is figyelembe kell venni, hogy forgalmas helyen sem lesznek hosszú életűek. Ennek oka, hogy ahol rendszeresen átjárunk, ott összetömörödik a talaj, így a növény nem lesz képes felszívni a megfelelő mennyiségű tápanyagot. A talaj szellőzését és a gyökér növekedését is korlátozza az összetömörülés.
2. Vízelvezetés kérdése
Ha a talaj rossz vízelvezetésű, akkor az könnyen vízbefolyást eredményezhet, ami előbb-utóbb a gyökerek rothadását eredményezi. Ezt a problémát vízelvezető rendszer telepítésével lehet orvosolni, vagy organikus anyaggal lehet fellazítani a földet. Egy biztos: sose ültesd a növényeket alacsony fekvésű talajba, mert könnyen összegyűlhet a víz.
3. Talajteszt
Felesleges és lényegtelen pontnak tűnhet a talaj tesztelése, azonban sok, később felmerülő problémát meg lehet előzni. Ezzel a módszerrel megállapítható a talaj ph-értéke, valamint tápanyagtartalma is, és ha szükséges, akkor még az ültetés megkezdése előtt lehet ezen változtatni. Az időszakos talajtesztelés is szükségszerű, hiszen segít a trágyázással kapcsolatban.
4. Talajtakaró kérdése
A talaj takarása szintén egy olyan tevékenység, amiről még a régimotoros kertészek is hajlamosak megfeledkezni, pedig ennek hiánya talajerózióval, összetömörüléssel és nedvességvesztéssel járhat. A talajtakaró csökkenti a párolgás mértékét, szabályozza a talaj hőmérsékletét, és organikus anyagokkal gazdagítja a talajt lebomlása során. A nagy esőzések miatt óvó funkciója is van.
Még több növényes érdekesség itt: