Takarítsd ki a szagelszívót! Igen, arra is ráfér!

Kevésbé figyelünk rá, pedig gyakorlatilag nincs olyan nap, hogy ne használnánk a szagelszívót. Hogy tudjuk tisztán tartani? Van megoldásunk! 

Minél több zsír és piszok rakódik le a szagelszívón, annál rosszabb lesz a teljesítménye, így nem árt, hogy bizonyos időközönként a konyha tisztává varázslása mellett az elszívóra is fordítunk némi figyelmet. Ne legyen a szagelszívónk sem a baktériumok kedvenc helye!

Hogy csináljuk?

Távolítsuk el a külső burkolatot, és mossuk le meleg, mosogatószeres vízzel. Ha ventilátorának olyan burkolata van, amit nem lehet levenni, töröljük át ugyancsak mosószeres vízzel.

Ezután alaposan töröljük át száraz ruhával is. Ha a ventilátor szűrőket tartalmaz, mossuk át őket - fontos, hogy mielőtt újra üzembe helyeznénk a szagelszívót, győződjünk meg róla, hogy megszáradtak-e a szűrők.

Fontos!

Néhány mosás után a szivacsszűrőket ki kell cserélni. Papír- vagy szénszűrők esetében olvassuk át a gyártó útmutatóját, hogy egyáltalán tisztíthatók-e, és hol vásárolhatjuk meg az új szűrőket, amennyiben szükséges.

Az aktív szenes betétek olyan konyhai elszívóban találhatók, amiknek nincs kivezetőcsöve, csak keringetik a levegőt. Élettartama 3-6 hónap, ekkor cserélni kell.

A műanyag paplanos elszívókat nem kell cserélni, csak tisztítani. Forró vízzel lazítsuk fel a szennyeződéseket, majd zsíroldóval mossuk át. Ennyi a titok.

Ezeket olvastad már?

Címlapkép: iStock

via

Hirdetés

Támogatott tartalom

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

Ismerd meg a bottargát, és azt is elmondjuk, hogy használd...

A bottarga egy különleges gasztronómiai alapanyag, amelyet gyakran neveznek a "tenger aranyának". Azok számára, akik még nem találkoztak vele, a bottarga nem más, mint sózott és szárított halikra, amely különleges ízvilágával azonnal magával ragadja az ínyenceket. Ezt a mediterrán kincset évezredek óta fogyasztják, és ma is nagy becsben tartják a kulináris világban.

Hering András

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...