Úgy tűnik, már most széles körben kedvelt ötlet, hogy huszonnégy hazai iskolában bevezették a szabad szedéses étkeztetést - erről korábban mi is írtunk, itt.
A projekt kezdeményezője a HunGast cég volt, mely svéd mintára indította útnak a szabad szedéses közétkeztetést hazánkban is.
A gyerekek (is) imádják
A gyerekek és a szülők is imádják, főként azt, hogy van lehetőség kóstolásra, és a tányérok üresen kerülnek vissza a konyhára. További hatalmas eredmény pedig, hogy az ételmaradék csaknem felére csökkent. Ez azért fontos, mert ma Magyarországon a közétkeztetésben az étel 27 százalékából lesz hulladék, évi 200 ezer tonnából több mint 50 ezer tonna - írja a Magyar Narancs.
A Hungast cégcsoport 25 éve családi vállalkozásként indult, ma már 3 ezer embernek ad munkát, akiknek nagy része hajnalban kel azért, hogy időben elkészüljön a tízórai és az ebéd a gyerekeknek.
...a gyerekek tudatosabbak lesznek, megtanulnak dönteni is, mi csak egyet kérünk, az étkezés végén mindig legyen üres a tányér. A gyerekek annyit esznek, amennyit akarnak, annyiszor szednek, ahányszor akarnak, csak ne legyen kidobandó étel a végén
– emelte ki a kommunikációs igazgató, Enyedi Csaba.
Sok az allergiás és ételérzékeny gyerek
A programot dietetikus szakember is segíti, aki elárulta, hogy jelenleg 6 ezer speciális igényű személy van náluk, ebből 4 ezer táplálkozási allergiás, emiatt nagyon szigorúan szabályozzák, hogy milyen speciális étrendigényű gyermeknek mit raknak a tányérjára - írja az economx.
Mint kiderült, a gyerekeket ilyen keretek között könnyebb megtanítani arra, hogy annyit szedjenek, amennyit meg is esznek. A rendszer ott működött a legjobban, ahol a tanárok segítettek a bevezetésében.
Érdekes, hogy manapság a gombapörkölt, a halpaprikás és a resztelt máj, ami elsőként elfogy a svédasztalról. Ezeket pedig régen a legtöbb gyerek ki nem állhatta.
Még több cikk az egészséges étkezésről: