Honnan a név?
Az étel egy Sztroganov nevű orosz gróf után kapta a nevét, no nem azért, mert ő maga kísérletezte ki ezt a pikáns finomságot, hanem mert az egyik legenda szerint az ő vendégségeire alkották meg szakácsai ezt az ételkülönlegességet. Más források még egyet csavarnak a történeten, és francia vonalat is behoznak: az idős és már rágni nem igazán tudó Sztroganov gróf számára egy francia szakács, André Dupont alkotta meg a fogást, hogy a kellemes, pikáns szószban apróra vágott hússzeleteket könnyen el tudja fogyasztani. A lényeg, hogy ez nem egy régi, autentikus orosz étel, hanem a XIX. század végén kreált, orosz eredetű, modernebb fogás, aminek a receptje először 1871-ben jelent meg a Jelena Ivanovna Molokhovec által jegyzett Ajándék fiatal háziasszonyoknak című szakácskönyvében.
De mi benne a különleges?
A Sztroganov valójában tényleg nem más, mint egy elkészítési mód, amelyben a húst vékony csíkokra vágják, és egy tejszínes, fűszeres mártásban főzik össze.
Azért írjuk egyelőre csak azt, hogy fűszeres, mert az idők során alaposan megváltoztak az ízesítőanyagok az ételben, az eredetinek mondott receptben a vékony csíkokra vágott és elősütött marhahúst vajból, mustárból és tejszínből álló mártásban főzték meg.
Ez az alaprecept aztán kiegészült gombával, hagymával, paradicsompürével és savanyú uborkával – ezek közül nem minden receptbe kerül bele mindegyik összetevő, hanem a tetszőleges kombinációikkal találkozhatunk a leírásokban.
Általában az elősütött hagymát és húst főzik össze aztán a gombás, tejszínes, mustáros mártással, végül felkockázott savanyú uborka kerül bele, ami különösen pikánssá teszi a fogást.
Hogy készítsd?
A főzést kezd a hagymával, amit olajon pirítsd át, tehát ne egyszerűen üveges legyen, hanem picit kezdjen el barnulni is, ha ez megtörtént, vedd ki a hagymát egy tányérra, és kerüljön a serpenyőbe a vékony csíkokra szeletelt hús, amit szintén piríts át. Ha ezzel megvagy, tedd vissza a serpenyőbe a hagymát a hús mellé, és mehet melléjük a gomba, amit szintén piríts át egy kissé, majd jöhet rájuk a tejszín, a sózás, borsozás. Mikor már együtt rotyog az egész, tegyél a mártásba egy kiskanál jó minőségű mustárt, ha pedig már szinte teljesen puha a hús, a mártás pedig besűrűsödött, két kisebb darab savanyúuborkát kockázz fel kicsire, és add a mártáshoz. Nem fogod megbánni, ha szórsz az egészbe egy kevés zöldfűszert is, a kakukkfű például remekül illik az ilyen tejszínes ételekhez.
Csak marha jó bele?
Bár az eredeti receptben bélszín szerepel, ez inkább a tehetős és fényűző környezetben született étel eredetére utal, nem pedig arra, hogy csak ezzel a fajta hússal lesz finom ez az étel – tekintsünk rá inkább egyfajta mártásként, ami kerülhet sertés, marha vagy másfajta húshoz is.
Az biztos, hogy a hús vékony csíkokra vágását inkább ne spóroljuk meg, ettől lesz ugyanis tényleg ízes az eredmény, jól át tudja járni a mártás a húsfalatokat.
Milyen köret illik hozzá?
Mivel ez egy szószos, ízes, kellemesen laktató étel, szerintünk legjobban a rizsköret illik hozzá, ez tudja felvenni a szószt, és kellően semleges az íze. Kipróbálhatjuk bulgurral, kölessel vagy más apróbb szemű körettel is, de az oroszok a krumplira, sőt, mások a főtt tésztára esküsznek.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Még több izgalom itt: