Krémes fagyit varázsoltunk a magyar pisztáciából, az olcsó szotyiból

Mint sokan mások, mi is imádjuk a pisztáciafagyit, ha tengerpart közelében járunk, biztosan nyalunk egy gombóccal. Azonban itthon nagyon drága, és házilag is meglehetősen költséges az előállítása, ezért arra gondoltunk, mi lenne, ha a "magyar pisztáciából", a szotyiból varázsolnánk helyette krémes fagylaltot.

Házilag fagylaltot készíteni nem feltétlenül a legegyszerűbb, ezért fagylaltgép nélkül sokan inkább neki sem állnak. Ugyan a fagylaltgépnek köszönhető állagot tényleg nem tudjuk teljes mértékben reprodukálni, de egy-két trükk bevetésével azért nagyszerű házi fagyit készíthetünk, ami ízben abszolút felveheti a versenyt professzionális nagytestvéreivel.

A házi szotyifagyi külsőre is felveszi a versenyt a fagylaltozók kínálatával

Szotyifagyi? Mégis kinek jut ilyen az eszébe?

Szerintem minden évben megvan a szerkesztőség fagylaltcrush-ja, tavaly a dinnyejégkrémre, előtte évben a sztracsatellára, azt megelőzően a citromfagyira voltunk rákattanva, és ezt a pár évvel ezelőtti sóskaramellás csodát is emlegetjük azóta. Idén nyáron pedig a szotyifagyi ragadt be teljesen, ennek a története pedig meglehetősen ismerős lehet a legtöbb ember számára.

Szóval úgy adódott, hogy a nagy nyári receptötletelésben (amikor arról beszélünk, mi készüljön, milyen receptünk nincs, mire keresnek az internetezők) felmerült, hogy kellene egy rendes pisztáciafagylalt-recept, viszont sajnos annyira drága a pisztácia, hogy bölcs és fenntartható döntést hoztunk, mondván, akkor inkább csinálunk szotyiból, az olcsó, és túl is léptünk a dolgon, nem gondolva a ránk váró pisztáciafagyimentes dögmeleg nyárra.

A fagyi tetejét díszítsük pirított napraforgómaggal, zöldfűszerrel, virágszirmokkal

Az elkészítés során pedig végképp megbizonyosodtam róla: a szotyifagyi valójában remek ötlet volt.

Ugyanis lássuk be, a napraforgómag tényleg olcsó, ugyanakkor minden olyan kvalitása megvan, mint drágább magtársainak, így pedig ugyanúgy alkalmas fagylalt készítésére.

De hogyan lesz a szotyiból fagylalt?

Akármilyen tejtermék alapú, krémes fagylaltot csinálnánk házilag, gép nélkül ennek a legkönnyebb (és talán egyetlen) módja, ha beszerzünk pár tubus sűrített tejet.

Ez a cukros, sűrű krém biztosítja a fagylaltozókhoz hasonló textúrát és krémességet, sűrített tej nélkül sajnos csak kásás vagy fogyasztás előtt átturmixolós fagyikat készíthetünk.

Az édesség miatt viszont nem kell aggódni, a végeredmény nem lesz émelyítő, hiszen más is kerül a fagylaltba. A habtejszín a másik fontos, kötelező alapanyag, amit ráadásul felverve kell majd hozzákeverni a fagyialaphoz. Nem, nem jó a bolti spray, hanem házilag kell elkészíteni, méghozzá jóféle, 30 %-os habtejszínből.

Ha ennél pár kanállal a nyár legmenőbb fagylaltjából, akkor katt a képre a receptért

Jöjjön a szotyi!

A harmadik fő alapanyag pedig maga az ízesítő, esetünkben a napraforgómag, de akármilyen olajos magból csinálhatunk fagylaltot, az eljárás gyakorlatilag ugyanaz. Először készítenünk kell egy magvajat a kiválasztott magból, az ízek maximalizálása érdekében pedig a magokat érdemes sütőben megpirítani előtte, ha nem pörköltet veszünk.

A megpirult magvakat ezután késes aprítóba tesszük némi olívaolaj és bőséges (több csipet) só társaságában, és amennyire csak tudjuk, krémesre turmixoljuk. Nem kell teljesen egyneműnek lennie, izgalmasabb is a textúra, ha nem teljesen sima, de azért ne maradjanak egész szemek a magvajban.

Tipp: ha nagyon nem akarná elvinni a napraforgómagot a turmix, akkor érdemes hozzáadni kevés vizet, vagy két adagban turmixolni.

Egyszerre krémes, sós és édes, ennél pedig nem is kell több

A kész magvajat (ami pisztáciából, mandulából, dióból, stb. ugyanígy elkészíthető) ezután összekeverjük a sűrített tejjel, majd több részletben beleforgatjuk a felvert tejszínhabot. A kész alapkrém ezután mehet egy fagyasztókompatibilis edénybe.

Ha szeretnénk kicsit márványosra csinálni a fagylaltot, akkor a sűrített tejjel elkevert napraforgókrémből tegyünk félre pár kanállal, majd kanalazzuk az edénybe tett fagylalt tetejére, és egy késsel keverjük el kicsit.

Emellett a fagylalt tetejét szórjuk meg pirított napraforgómaggal is, ami nemcsak csinossá teszi, de így kerül pár szem mag is a kigombócozott fagylaltba.

Hűtés!

A fagyinak ezután hűtésre van szüksége, hagyjuk legalább 6 órát pihenni a fagyasztóban, de akár egy éjszakára is nyugodtan bent maradhat a hűvösön. Tálaláskor érdemes a fagylaltoskanalat előbb forró vízbe megmártani, és úgy használni, mivel az átforrósodott fém sokkal jobban siklik a fagyos krémben.

Házilag fagyit készíteni nem is akkora ördöngösség

A végeredmény egyébként még az előzetes várakozásainkat is felülmúlta: a szotyifagyi önmagában is helyet érdemel a fagylaltok sorában, sokkal több, mint holmi pisztáciapótlék, aminek indult. Ráadásul fenntarthatóbb is, hiszen napraforgóért nem kell a szomszédba mennünk. Szóval következőnek felkészül: tökmagfagyi!

Küldd el a szotyifagyi receptjét valakinek, aki szívesen elkészítené!

Fotók és recept: Rosanics Petra

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Ha nem bírod a hőséget, hűsölj ezekkel a receptjeinkkel:

Legújabb receptek

Brownie-toboz sütés néklül

Tobozsütit ilyen módon még biztosan nem készítettél, próbáld ki ezt az egészségesebb verziót most egy zöldség bevonásával - lehet, hogy plusz édesítést sem kíván!

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...