Szomorú adatok: a magyar felnőttek közel 10%-a ebben a betegségben szenved

A cukorbetegség egyre több embert érint a világon, számos, vezető megbetegedés elsődleges oka.

November 14-e a Diabétesz Világnapja. A hivatalos nevén diabetes mellitusnak nevezett, a köznapi nyelvben cukorbetegségként ismert betegség a szénhidrát-anyagcsere zavara. Több típusa is ismert, közülük az ún. 1-es ill. 2-es típusúak a legjellemzőbbek.

A Nemzetközi Diabetes Szövetség szerint: 425 millió cukorbeteg él ma a világon, 2030-ra ez a szám eléri az 522 milliót, ma a cukorbetegek fele diagnózis nélkül éli az életét, és ez a betegség a szívbetegségek, a stroke, a vakság, a veseelégtelenség és az alsóvégtag-amputációk elsődleges oka. A cukorbetegség 2017-ben 4 millió (!) ember haláláért volt felelős világszerte. Hazánkban a felnőttek közel 10%-a diabéteszes, a betegségre visszavezethető halálozások száma évente: 12.900.

Az 1.-es és a 2.-es típusú cukorbetegség

Az 1-es típusú cukorbetegség egy autoimmun betegség, ami jellemzően fiatal korban alakul ki, ekkor a hasnyálmirigy inzulintermelő sejtjei sérülnek. A szervezet által már nem termelt inzulint ebben az esetben kívülről kell pótolni - ők azok a betegek, aki különféle eszközökkel, de napi szinten adagolják maguknak az inzulint. Ez egy életre szóló terápia, nem kinőhető, nem gyógyítható, de a modern eszközökkel, inzulinokkal, megfelelő életmóddal az életminőség magas szinten fenntartható.

A cukorbetegség járványszerűen terjedő típusa, a 2-es típusú cukorbetegség a helytelen életmód következménye, kialakulása a megfelelő étrenddel, fizikai aktivitással megelőzhető lenne. Mégis sokan nem gondolnak erre a betegségre, csak amikor már az orvos írja elő a gyógyszeres, esetleg inzulinos kezelést. A cukorbetegség szövődményei nagyon súlyosak lehetnek, hiszen károsodást okozhat a vese, a szem, a végtagi idegrendszer működésében. Ez, az életmóddal összefüggő cukorbetegség típus ma már gyakorlatilag népbetegségnek számít a nyugati országokban.

2-es típusú cukorbetegség esetén a szervezet nem képes megfelelően “használni” az inzulint (inzulinrezisztencia), amire a hasnyálmirigy megnövekedett inzulintermeléssel reagál. Egy idő után azonban a fokozott működés következtében a hasnyálmirigy kimerül, egyre kevesebb inzulint képes termelni, és végül leállhat a szervezet inzulintermelése.

Az inzulinrezisztencia miatt az inzulin nem képes a glükózt a sejtekbe juttatni, így a cukor a véráramban marad. Ennek eredménye a normál szintnél tartósan magasabb vércukorszint, a sejtek azonban így nem jutnak energiához, "éheznek". Ez a betegség korábban időskori cukorbetegségként volt ismeretes, ma már sajnos egyre fiatalabb korban, gyerekeknél is diagnosztizálják.

A betegség kialakulása elsősorban a nem megfelelő táplálkozásra és életmódra vezethető vissza. A cukorbetegek kb. 80%-a 2-es típusú diabéteszes, jellemzően elhízottak, a súlytöbblethez gyakran magas vérnyomás is párosul. Viszont azt is fontos tudatosítani, hogy a cukorbetegség nem csak túlsúlyos, elhízott embereknél alakulhat ki a helytelen életmód következtében.

Tünetek

A tünetek gyakran nem olyan kifejezett, súlyos formában jelentkeznek, mint az 1-es típusúnál, ezért sokáig észrevétlen maradhat a betegség. Az általános tünetek közé tartozik a nagy mennyiségű vizelet ürítése, szomjúságérzet, farkasétvágy, fáradtság, kimerültség, látászavarok, lassan gyógyuló sebek, fájdalom, bizsergés, zsibbadás a végtagokban.

A cukorbetegség megállapítása vérvétellel, a vér cukorszintjének meghatározásával történik két lépésben. Először mérik a vércukorszintet éhgyomorra, majd ezt követően 75 gramm, 250-300 ml vízben feloldott glükóz elfogyasztása következik. A diagnózis az éhgyomri és a 120. percben mért értékekből felállítható.

Kezelés

A cukorbetegség kezelésének célja a vércukor normál szinten tartása, a megfelelő koleszterin- és vérnyomásértékek mellett. A kezelés három alappillére: 1. a megfelelő táplálkozás, 2. a rendszeres napi testmozgás, 3. és szükség szerint gyógyszeres- és/vagy inzulinkezelés. 2-es típusú diabéteszes beteg elsődleges terápiája az életmódváltás: az orvos, dietetikus által előírt személyre szabott étrend, és a sport. A testsúly 10%-os csökkentésével az inzulinrezisztencia és a vérnyomás is csökken.

A diabéteszes étrend alapvetően az egészséges emberek számára ajánlott, kiegyensúlyozott táplálkozásra épül, meghatározott mennyiségű energiát és szénhidrátot tartalmaz, melyet a kezelőorvos állapít meg személyre szólóan, figyelembe véve többek között a beteg nemét, korát, súlyát, egészségi állapotát, fizikai aktivitását is. A cukorbetegség étrendjéről ebben a korábbi cikkünkben olvashattok részletesebben.

Ezek a cikkek is érdekelhetnek:

Ezeket olvastad már?

címlapkép: 123rf

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

7 opció, ahonnan szilveszterre hidegtálat, kocsonyát vagy aprósütit rendelhetsz

A szilveszteri bulikat saját bevallása szerint senki nem szereti, de azért mindenki megy valahová. Ez is egy olyan nap, mint a többi, vélik sokan, de azért főznek lencsét, korhelylevest, és mindenkinek megvannak a kis babonái, amiktől szebb, jobb, boldogabb új évet remélnek. Ebben nem tudunk segíteni, de ha december 31-én vendégeket vártok, mutatjuk, honnan lehet rendelni aprósütit, hidegtálat, és hol találtok isteni kocsonyát, ha ahhoz van kedvetek.

Kormos Lili

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...