Mindig igyál eleget, különösen melegben figyelj a folyadék utánpótlására – az ehhez hasonló figyelmeztetést már számos helyen láthattuk és hallhattuk. A dehidratáltság nem csak azt jelezheti, hogy a testünknek folyadékra van szüksége, a szűnni nem akaró szomjúság összefüggésbe hozható a pszichózis első epizódjaival és egyéb pszichotikus betegségekkel, mint például a skizofréniával is.
Pszichiáterek nemrégiben számoltak be egy olyan páciens esetéről, akinek nem volt korábbi mentális betegsége, súlyos folyadékhiánytól szenvedett, és aggasztó tünetekkel érkezett egy kórház sürgősségi osztályára. A beteg hangokat hallucinált és összefüggéstelenül kiabált (ezek a pszichózis lehetséges tünetei), valamint nagyon magas pulzusa volt. A gyógyszeres kezelés és az intravénás folyadékpótlás után a beteg tünetei eltűntek, és nem is tértek vissza.
Az orvosok szerint a beteg azért szenvedhetett pszichotikus tünetektől, mert a dehidratáció a véráramban lévő bizonyos anyagok zavaraival járt, ez a fajta egyensúlyhiány pedig hatással volt a páciens agy- és idegműködésére.
A kutatók következtetése szerint mind a dehidratáció, mind a vízmérgezés összefüggésbe hozható a pszichózis első epizódjaival, de a jövőbeni kutatásokra van szükség ahhoz, hogy ezt az elképzelést olyan módszerekkel vizsgálják, amelyek tisztázzák az ok-okozati összefüggéseket. Lehetséges, hogy a pszichotikus tünetektől szenvedő emberek pszichológiai okokból hajlamosak kevesebb vizet inni, a pszichózis pedig károsíthatja a normális funkciókat, például az öngondoskodást, ezért előfordulhat, hogy egyes betegeknél a dehidratáció a pszichózis velejárója, és nem oka.
Túlzott szomjúság, vízmérgezés és pszichózis
Azoknál a betegeknél, akiknél korábban már előfordult pszichózis, a vízfogyasztás és a pszichózis közötti kapcsolat összetettebb lehet. Egyes kutatók szerint néhány, pszichózisban szenvedő emberek által szedett gyógyszer károsíthatja szervezetük vízfeldolgozási képességét, ez vezethet a nátriumegyensúly-zavarhoz. Az antipszichotikus gyógyszerek okozta túlzott szomjúságérzet miatt a betegek egyszerre rengeteg folyadékot vehetnek magukhoz, amely pedig vízmérgezéshez vezethet.
Fontos, hogy a pszichés betegséggel együtt élők környezete tisztában legyen azzal, hogy a skizofréniában vagy más pszichotikus zavarokban szenvedő betegek egy része túlzott szomjúságtól szenvedhet, az ez esetben lehetséges túlzott folyadékpótlás pedig vízmérgezést, egyes esetekben halált is okozhat.
A folyadékpótlás minden körülmények között fontos, érdemes azonban annyit inni, amennyi az ember testsúlyával arányos mennyiség, hiszen a dehidrtaláltság és a túlivás is veszélyes következményekkel járhat.
Ezek a cikkek is érdekelhetnek: