Az őszi bőség és termésgazdaság jelképe is lehetne egy kövér fürt szőlő: a fehér, piros vagy fekete szemek szinte robbanásig feszülnek mézédes zamattal, amit ezekben a hónapokban gyakran élvezünk nyersen falatozva. És míg ez a fogyasztási forma sem kivetnivaló, kifejezetten érdemes más vizekre is elevezni a szőlővel: sütemények, saláták és sültek felé, kamraköltemények irányában.
Nézd meg galériánkban a szőlő felhasználásának izgalmas módjait!
6 dolog, amit idén ősszel mindenképpen tegyél meg a szőlővel
Savanyított szőlő
Ne mondja senki, hogy savanyú a szőlő, kivéve akkor, ha direkt azzá tettük a gyümölcsöt. Hiszen jól áll neki az enyhe fanyarság, kifejezetten, ha hidegsültek, sajtok társaságában vagy salátákban jelenik meg az asztalon. Készítsünk egyszerű felöntőlevet azonos mennyiségű ecetből és vízből, kevés cukorból, sóból és borsból illetve tetszőleges fűszerekből (használhatunk mustármagot, szegfűszeget vagy fahéjat is), a szőlőszemeket pedig szúrjuk át egy fogpiszkálóval, hogy az ízes savanyítólé eljusson a belsejükig. A felforralt ecetes keveréket öntsük az üvegbe pakolt szőlőszemekre, majd hagyjuk állni az egészet legalább egy óráig. Hűtőben tárolva hetekig eláll.
Mézes sült szőlő
Persze a teljesen ellenkező irányba is elindulhatunk a gyümölccsel, nevesen mézédessé tehetjük. Forgassuk össze a megtisztított szemeket kevés olívaolajjal, mézzel, sóval, borssal és olyan ízesítőkkel, amilyeneket épp megkívánunk (illik hozzá a gyömbér, fokhagyma, citromlé és –héj, de a chili, kömény, fahéj is). Süssünk 200 fokon nagyjából 10 percig, vagy amíg a szőlőszemek enyhén fel nem repedtek. Használjuk salátákban, sajttálakon, húsok köreteként.
Szőlős focaccia
Az egyik legmegkapóbb olasz kenyérféle, ami kívül ropogós héjjal, belül pedig légies, foszlós béllel csábít mindenkit, nemcsak natúr formájában, de különböző ízes kiegészítőkkel is kisülhet. Ezek egyike az őszies szőlő, amelynek szemei szinte lekvárosra sülnek a buborékos kelt tészta ölelésében. Használjunk az ízesítéshez rozmaringot vagy kakukkfüvet, majd készítsünk a kisült focacciából szendvicset, de egyszerűen tálalhatjuk köretként vagy magában is.
Szőlős rétes
Egészen biztos, hogy ősszel egymás után fogjuk sütni a rétesrudakat, ha pedig tényleg így lesz, akkor mindenképpen hagyjunk helyet a különböző ízesítések kavalkádjában a szőlősnek is. Érdemes húsosabb, lehetőleg magszegény gyümölcsből készíteni (a szín nem számít), amit nyersen, de előre megpárolva is eljuttathatunk a tésztába. Kipróbálhatjuk esetleg túróval párosítva is.
Szőlős túrógombóc
A sornak pedig még nincs vége, más klasszikus édességek is kaphatnak a szőlőből: például a légies túrógombóc közepébe is dughatunk egy-egy szemet. Vagy ha nem szeretnénk a töltéssel bajlódni, egyszerűen főzzünk össze egy gyors szőlőmártást kevés cukorral, citromlével és –héjjal, majd azzal tálaljuk a morzsába forgatott labdacsokat.
Szőlőlekvár
Ha pedig hosszabb távra szeretnék tervezni a szőlőfürtökkel, ha szívesen megőriznénk az őszi szüretek zamatát a hidegebb téli (vagy a forróbb nyári) napokra, készítsünk egy nagy adag lekvárt. A gyümölcs héja és magja viszonylag sok természetes pektint tartalmaz, ezért először ezekkel együtt főzzük a gyümölcsöt (utána is visszatehetjük a passzírozásból kimaradt részeket egy sajtkendőbe vagy konyharuhába csavarva), majd a tiszta, leszűrt gyümölcslevet rotyogtassuk tovább zselatinfix vagy más sűrítőanyag hozzáadásával. A kamra kiváló és különleges kiegészítője válhat belőle.
Receptek, amelyeket készíts el most ősszel:
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
További őszi ihletadó ötletek, receptek, furfangok: