A szójaszósz a világ egyik legismertebb ázsiai ételízesítője, de akár magyaros fogásokban is megállja a helyét. De korántsem mindegy, hogy mennyit használunk belőle...
Ázsiában só helyett is használják
A szójaszósz Kínából ered, megjelenése a 6. századra datálható. A Kínában használt szójaszósz sűrűbb, míg a japán változata valamivel hígabb és sötétebb színű. Ezen kívül különbséget kell tenni a főzéshez használt és az asztali szójaszósz között is: előbbi kevésbé sós és töményebb, utóbbit gyakran só helyett is használják.
Nem véletlen, hiszen egyetlen evőkanálnyi szójaszószban körülbelül 900 milligramm só található.
Ebből következik, hogy ha túl sokat fogyasztunk belőle, akkor sokkal több sót viszünk be a szervezetünkbe, mint amennyit elbírna.
Miért lehet veszélyes?
2013-ban egy 19 éves férfi ismeretlen okokból megivott egy liter szójaszószt, majd kómába esett. Mint kiderült, hipernatrémia, vagyis nátriumtöbblet alakult ki nála, ami során a szervezet úgy próbálja szabályozni a vér és a szövetek közötti sószintet, hogy folyadékot von ki a szövetekből.
Ez a folyamat nagyon veszélyes úgynevezett folyadékgyülemeket okozhat a tüdőben, vagy akár az agyban.
Az említett eset során az orvosok gyorsan beavatkoztak, de még így is három napba telt, mire a férfi visszanyerte az eszméletét. Ugyanakkor nagyon szerencsés volt, hiszen a szójaszósz halálos adagja sokkal kisebb mennyiség is lehet, mint amit ő elkortyolgatott.
Egy másik esetben azonban nem volt ilyen szerencsés a beteg, ugyanis súlyos agykárosodást szenvedett, végül pedig a tüdejébe került folyadék miatt tüdőödémában elhunyt.
Mekkora mennyiség végzetes?
Mindenek előtt fontos azt tisztázni, hogy a só halálos adagja nagyjából 0,75 és 4 gramm/testsúlykilogramm közé esik.
Ez azt jelenti, hogy egy átlagos, körülbelül 68 kilós személy számára 135 gramm, azaz körülbelül 7,5 evőkanálnyi mennyiség elfogyasztása jelent komoly veszélyt.
Egy csésze szójaszósz nagyjából 14 gramm sót tartalmaz.
Ezek is érdekelhetnek: