Még a legalaposabb kertészekkel is előfordulhat, hogy elkövetnek egy-egy olyan hibát, amivel megágyaznak a szobanövények megfertőződésének. Ismerjük meg ezeket, hogy a szobanövényeinkre már ne leselkedjenek ezek a veszélyek!
Kattints a képre, hogy megtudd, milyen hibákat követhetünk el!
Nem vizsgáljuk meg a növényt, amikor vásároljuk
Mint minden vásárlásnál, úgy a növényvásárlás során is fontos a kosárba kerülő termékeket alaposan megvizsgálni. Mielőtt leemeljük a polcról, nézzük meg, hogy egészségesnek néz-e ki a kiválasztott darab és látszólag jól érzi-e magát a környezetében. Emellett keressük a fertőzés lehetséges jeleit is! Aggodalomra adhat okot, ha sárga leveleket találunk a növényen, vagy ha úgy látjuk, mintha valami mozogna a növény talajában. Ha ilyesmit tapasztalunk, szóljunk az üzlet egy dolgozójának, hogy gyorsan kezelni tudják a problémát. Ezzel az egyszerű gyakorlattal elkerülhetjük, hogy bármit bevigyünk a többi növényünk közé.
Nem a megfelelő növényt vásároljuk meg
A növények olyan környezetben fognak boldogan élni, ami megfelel a sajátos szükségleteiknek. Éppen ezért már a vásárlás előtt érdemes utánanézni, hogy a lakásunk egyes pontjait milyen élőlényekkel tudjuk feltölteni. Például: ha van egy sarkunk, ahová kevés fény jut, akkor az agglegénypálma tökéletes választás lehet. Vagy ha egy szobánk fényes és kifejezetten párás, akkor azt a datolyapálma szeretni fogja.
De azt is át kell gondolnunk, hogy a kinézett növény mennyire jön ki azokkal a típusokkal, amelyek már otthon vannak. Ha olyan növényt vásárolunk, ami kiegészíti a teret, ami a többihez hasonló igényekkel rendelkezik, akkor egészséges maradhat, így ritka lesz a fertőzés a kis oázisunkban.
Nem fordítunk rájuk elég figyelmet
A víz és a napfény nyilvánvaló szükségletek, de a növényeknek a minimumnál többre van szükségük ahhoz, hogy igazán jól érezzék magukat és egészségesek maradhassanak. Figyeljük rendszeresen a talajban található víz mennyiségét, de tartsuk szem előtt azt is, ha metszeni kell pár levelet. Ha pedig benti növényekről van szó, akkor ne feledkezzünk meg arról sem, hogy időről időre le kell portalanítanunk a leveleiket. A kültéri növényeknek pedig ugyanakkor műtrágyázásra lehet szükségük.
Amennyiben rendszeresen és alaposan gondoskodunk a növényeinkről, úgy sokkal könnyebb dolgunk lesz a fertőzésekkel is: amint megjelennek az első jelek, léphetünk. Így nemcsak az adott élőlényt menthetjük meg, de azt is megakadályozhatjuk, hogy továbbterjedjen. És ezzel át is térünk a következő pontra.
Nem kezeljük gyorsan a fertőzést
Amint észrevettük, hogy egy növénnyel probléma van, az első dolog, amit meg kell tennünk, hogy elkülönítjük a többitől. Emellett érdemes utánanézni a fertőzés típusának, hogy megismerjük a pontos kezelési módot. De általános megoldásnak számít, hogy vízzel és rovarölő szappannal kezeljük a növény leveleit és szárait, miközben a leginkább problémás részeket eltávolítjuk.
Fontos, hogy a növényt körülbelül egy hónapig elkülönítve tartsuk, mivel gyakori, hogy a kártevők újból kikelnek. De ha újra és újra kezeljük, akkor jó esélyünk van megmenteni a növényünket és megszabadulni a kártevőktől.
Még több növény és kert itt: