A szobanövények a lakás legszebb elemei lehetnek, és szinte szerelmes érzéseket tudnak kiváltani gondozóikból, de csak akkor, ha megfelelően ápoljuk őket: máskülönben jön a bosszankodás, a barnás, száraz vagy fonnyadtan elsárgult levelek, a tetvek, a levélhullatás. Tudtad, hogy az emberek nagy százaléka azt rontja el, hogy túlöntözi szobanövényeit? Ha te is hajlamos vagy erre a bakira, akkor jobban jársz, ha a vizet kifejezetten élvező típusokat választasz, mondjuk őket!
Kattints a képre a vízimádó növények galériájáért!
6 szobanövény, amit nem tudsz kinyírni akkor se, ha túlöntözöd
Vízipálma (Cyperus alternifolius)
A vízipálma afrikai származású, igen strapabíró növény, a nevelése sem igényel nagy tudást. Akár 50-100 cm magasra is nőhet szobánkban, szereti a napot, a párát, a tápanyagban gazdag talajt, a legfontosabb pedig, hogy vízigénye hatalmas, ezáltal rendkívül jól tisztítja a lakás levegőjét.
Szakállbromélia, air plant (Tillandsia)
Rejtélyes növény, amely úgy él vígan, hogy a vizen vagy vízpárán kívül semmi nem éri, nincs földje. Itthon is hódít egy ideje, különlegessége még, hogy kisebb méretű, bárhova felakasztható, és úgy néz ki, mintha kizárólag levelei lennének.
A levegőnövény heti 1-3-szor 20-45 perces áztatást kíván, nem klóros és nem jéghideg csapvízben. Levelei között ne álljon meg a víz, mert az rothadást okozhat! Ha összepöndörödnek a levelei, nem kap elég vizet!
Párnafű (Helxine soleirolii)
A párnafű szívós évelő, amit langyos vízzel érdemes öntözni, és oda kell figyelni a földjére is. A közvetett napfényt kedveli a leginkább, jól bírja a hideget, szinte már fagyálló, sőt, talajtakaró is lehet belőle. Világos fürdőszobában, függő cserepekben is tarthatod. Talaját nedvesen szereti: használj langyos vizet az öntözéshez! Amíg növekedésben van, kéthetente tápoldatozd, de figyelj oda, hogy a párnafű tápoldata csak fele olyan tömény legyen, mint az általános tápoldat.
Csipkeharaszt (Selaginella)
A csipkeharaszt Kínából származik, angolból fordítva pávamohának (Peacock Moss) lehetne fordítani. Kuszó természetű, viszonylag gyors növésű növény. Apró hosszúkás, ovális levelei zöldes-kékes színűek. Terráriumokba is való, talajtakaró is válhat belőle, és otthon, függőkaspókban is csodásan mutat. Tartsd mindig nedvesen a talaját, és permetezd sokat!
Szobapáfrány (Nephrolepis exaltata)
A trópusokról származó, híresen páraimádó növény, mely millió (fürdő)szoba dísze. Enyhén lefelé csüngő levelei egyaránt jól mutatnak kaspóban és függőcserépben is. A közvetlen napsütést nem, de a fényes helyeket kedveli. Szereti a magas páratartalmat és a rendszeres öntözést. Földjét ne hagyjuk kiszáradni! Rendszeresen permetezzük, de cserepét állíthatjuk nedves kavicsokkal teli tálra is.
Kürtvirág (Saccacenia)
Évelő ragadozó növények, melyek tölcséreikben ejtik áldozatul a rovarokat. Otthoni tartásuk során árnyékolástól mentesen, közvetlen napfényben neveljük őket! Minél több természetes napfényt (nyáron legalább 5 óra) tudunk biztosítani a növények számára, annál szebbn színűe lesznek! Lehetőleg a szabadban, szélvédett helyen neveljük őket! A tartós kánikulát nehezen viselik. Öntözésükre lágy vizet használjunk, cserepeik alatt a tavasztól őszig tartó növekedési időszakban 2-3 cm mélységben folyamatosan álljon lágy víz, ha kiszáradnak, az végzetes lehet számukra!
Még több növényes érdekesség itt: